Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Evde Hasta Takibi

Evde Hasta Takibi

Kronik hastalıkları olan kişilerin tedavilerinin sürekli olarak hastanelerde devam etmesi mümkün olamayabilir. Bu tip hastaların gerekli tedavilerinin evlerde gerçekleştirilmesi günümüzde söz konusu olmaktadır. Bu uygulamada gerçekleştirilen, teşhis ve tanıdan sonra hastanın bakımının evde yapılmasıdır. Böylece hastalığa yönelik uygulanması gereken tedavi süreci, evde takip edilir. Hastanın yakınlarına hastalıkla ilgili bilgi ve evde hasta bakımı eğitimi verilmelidir.

Bu hizmetten herkesin yararlanması mümkün değildir. Evde hasta takibi hizmetinin verildiği kişiler, yatalak hastalar ve herhangi bir sebepten dolayı hastaneye gidemeyecek kadar yaşlı olanlardır. Bu tür kişilerin tedavi yöntemleri belirlendikten sonra, hastaneye gelmemeleri kendilerine bildirilir. Hastalığın durumunun takip edilmesi için görevli sağlık profesyonelleri, düzenli olarak kişinin evine giderek gerekli çalışmaları yaparlar.

Evde Hasta Takibi

Evde Hasta Takibinin Faydaları

Sağlık hizmetleri artık hastaların evine kadar ulaştırılmaktadır. Kişiye özel bakım yapılması maddi ve manevi açıdan hasta ve yakınları için önemlidir. Bakımın evde yapılması, ailenin bir arada olmasını sağlar. Hastanede yapılan tedavilerde refakatçilerin hastanın başında farklı zamanlarda beklemesi gerekecektir. Evde takip sayesinde hasta yakınları, bir arada olmuş olur. Hem hastanın hem de hasta yakınlarının olumlu psikolojisi sayesinde iyileşme süreci hızlanır. Hastanede değil de evde olmak hastanın moralini güçlendirecektir.

Hem hasta yakınlarının hem de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hasta için daha az masraf yapmasını sağlayan bu sistem maddi açıdan avantaj sağlamaktadır. Ayrıca hastanelerdeki boş yatakların da artışı sayesinde daha fazla insan tedavi görebilmektedir.

Evde hasta bakımı ve takibi, hastaya ve yakınlarına sağladığı avantajların yanında devletin masraflarının da azalmasını sağlamaktadır. Bu sistem ayrıca hastanelerin tedavi kapasitelerinin artmasını sağlar. Daha düzenli bir sağlık sistemi oluşturulmasında en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Teknolojinin hızlı gelişimiyle, sağlık sisteminin cep telefonlarına kadar ulaştığı günümüzde mobil sağlık takip ürünlerinin kullanımları artmaktadır. Google, Apple ve Turkcell gibi dünya çapında bilinen teknoloji firmalarının medikal sektöre yatırım yapıyor olmaları konunun ne kadar önemli olduğunu bize göstermektedir. Bu yatırımlara örnek olarak SağlıkMetre’den bahsedilebilir.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
Evde Hasta Takibi https://sesanltd.com.tr/evde-hasta-takibi »