Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Evde Hasta Bakımında En Çok Kullanılan Tıbbi Cihazlar

Evde Hasta Bakımında En Çok Kullanılan Tıbbi Cihazlar

Çeşitli hastalıklar günlük yaşamsal aktivitelerin yapılmasını engellemektedir. Özellikle evde bakımına devam edilen, sürekli yatan veya tekerlekli sandalyeye bağımlı olan hastaların günlük aktivitelerini yapabilmesi çok zordur. Hayatlarını devam ettirebilmeleri için bazı tıbbi cihazlara ihtiyaç duymaktalardır.

Belgeyi İncele »

Bazı hastaların şartlar nedeniyle sürekli olarak hastanede kalmaları mümkün olmayabiliyor. Bu tip hastaların bakımlarına evde devam ediliyor. Hastalar hayatları boyunca kısmen veya tamamen tıbbi cihazlara bağımlı şekilde yaşamak zorunda kalıyorlar. Bu cihazlardan en çok bilinenleri hasta karyolası ve tekerlekli sandalyedir. Evde bakılan her hastanın mutlaka fonksiyonel bir hasta karyolasına ihtiyacı vardır. Manuel veya motorlu olan bu sistemler hastanın konforunu artırmaktadır ve bakımının kolaylaşmasını sağlamaktadır. Hasta eğer oturabiliyorsa transferini kolaylıkla sağlayabilmek için manuel veya akülü tekerlekli sandalyeler kullanılmaktadır. Hastayı banyo yaptırabilmek için özel olarak üretilmiş tekerlekli sandalyeler de vardır. Bunlar suya dayanıklıdır. Hasta bu tip tekerlekli sandalye üzerine oturtulur ve rahatça yıkanabilir.

Evde bakılan hastaların yatak yarasından korunması için havalı yatak kullanması gerekmektedir. Hava yatakların bir kaç çeşidi vardır. Bunlar baklava tipi havalı yatak, boru tipi havalı yatak ve pozisyon aldıran havalı yatak şeklinde kategorilere ayrılabilir. Bası yarasından en iyi şekilde korunmak için pozisyon aldıran havalı yatak kullanılmalıdır.

Bazı hastaların yaşamlarına devam edebilmesi için solunum cihazlarına bağlanmaları gerekmektedir. Bu cihazlar sayesinde nefes alıp verebilirler. Trakeostomi kanülü veya maske ile kullanılan bu ürünlerin birkaç çeşidi vardır. Bunlar mekanik ventilatör cihazları, CPAP BPAP cihazları ve oksijen konsantratörleri olarak çeşitlendirilebilir. Hastanın solunumunu sağlayan veya solunumuna destek olan bu cihazlar bazı hortumlar vasıtasıyla kullanılırlar. Ayrıca düzenli olarak değiştirilmesi veya temizlenmesi gereken filtreleri vardır. Bu cihazları kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlara dikkat edilirse uzun süre sorunsuz olarak kullanılabilirler.

Trakeostomi kanülü olan hastaların bakımında aspirasyon (aspiratör) cihazları da kullanılmalıdır. Sürekli oluşan sekresyonun (balgamın) temizlenebilmesi için bataryalı bir model tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Bataryalı modeller transfer halinde veya elektrik kesintilerinde kullanılabilirler. Ayrıca arıza durumunda kullanılabilecek yedek bir aspirasyon (aspiratör) cihazının bulunması önerilmektedir.

Evde bakımına devam edilebilen yalnızca solunum hastaları değildir. Örneğin düzenli olarak diyaliz cihazına bağlanması gereken böbrek hastaları da evde tedavilerine devam edebilmektedir. Evde kullanıma uygun olan diyaliz cihazları sayesinde bu işlemler gerçekleştirilir. Hastalar ev konforunda diyaliz işlemlerini yaptırabilmektelerdir.

Hangi tip hastalığı olursa olsun eğer kişi sürekli yatağa bağımlıysa tuvalete gidebilmesi çok zordur. Hasta yakınları tarafından sürekli kaldırılıp taşınması gerekmektedir. Bu durum hastalar ve yakınları için büyük sorun oluşturur. Bunu kolaylaştıran bazı tıbbi cihazlar geliştirilmiştir. Bunlardan bir tanesi hasta taşıma (kaldırma) liftidir. Bu cihazlara hasta taşıma vinci, hasta vinci, hasta kaldırma vinci veya hasta taşıma aparatı gibi isimler de verilmektedir. Ayrıca taşıma liftine bağlı olan ve hastanın üzerine oturtularak taşındığı sling denilen taşıma bezleri vardır. Bunlar hastanın ağırlığına, taşınma pozisyonuna ve taşınma amacına göre farklı şekillerde tasarlanmıştır. Örneğin tuvalet slingi veya yürüme slingi gibi çeşitleri vardır. Yürüme slingi hastaların lift vasıtasıyla desteklenerek yürümelerine yardımcı olmaktadır. Böylece hastalar egzersiz de yapabilirler.

Oturabilen hastalar için de tasarlanmış transfer ürünleri vardır. Hastalar bu cihazlarla oturdukları yerden kolayca kaldırılıp tuvalete götürülebilirler. Ayrıca araba koltuğuna veya tekerlekli sandalyeye rahatlıkla transferleri sağlanabilir. Bu tip tıbbi cihazlar ve ekipmanlar evde bakılan hastaların hayat kalitesini yükseltmek için kullanılırlar. Ayrıca hasta yakınları için de büyük kolaylık sağlamaktadır.

Evde bakılan hastalar bazı farklı tıbbi cihazlara da ihtiyaç duymaktadır. İletişim kurabilmek için tasarlanmış bilgisayarlar, oksijen tüpleri, beslenme pompaları, fizik tedavi cihazları, banyo güvenlik ekipmanları, şeker ölçüm cihazları ve mobil sağlık takip cihazları bunlardan birkaç tanesidir. Hastalar için hayati önem taşıyan bu cihazların düzenli olarak bakımlarının yaptırılması gerekir.

Evde bakılan hastanın ailesiyle iletişimi ve günlük yaşama katılabilmesi psikolojisi açısından çok önemlidir. Yaşamsal faaliyetlerini ne kadar kolay devam ettirebilirlerse hastalığın zorluklarından da o kadar az etkilenirler. Bu nedenle tıbbi cihazlar hastanın kişisel rahatlığı, güvenliği ve temizliğinin sağlanabilmesi için önemlidir. Teknolojinin gelişmesiyle insanların hizmetine sürekli olarak farklı çeşitte medikal ürünler sunulmaktadır.

Evde Hasta Bakımında En Çok Kullanılan Tıbbi Cihazlar Listesi

Aspirasyon (Aspiratör) Cihazı
Baskül
Chamber
CPAP ve BPAP Cihazları
CPM Cihazı
Engelsiz Yaşam Yazılımları
Enteral Beslenme Pompası
Fototerapi Cihazı
Galoş Giydirme Otomatı
GCHb Ölçüm Ürünleri
Hasta Altı Temizleme Robotu
Hasta Karyolası ve Yatağı
Hasta Taşıma (Kaldırma) Lifti
Hava Temizleyici ve Nemlendirici
Havalı Yatak
Hemoglobin Ölçüm Ürünleri
Kan Şekeri (Glukoz) Ölçüm Ürünleri
Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS)
Klozet Yükseltici
Konuşma Cihazı
Medikal Tüpler
Mekanik Ventilatör Cihazı
Merdiven Çıkma ve İnme Aparatları
Mobil Sağlık Takip Sistemi
Nebülizatör Cihazı
Oksijen Konsantratörü
Öksürtme Cihazı
Peak Flow Metre (Pefmetre)
Pulse Oksimetre Cihazı
Resusitatör (Ambu) Seti
Saç Temizleme Ürünleri
Sıcaklık ve Ateş Ölçer
Solunum Egzersiz Cihazı
Tansiyon Aleti
Tekerlekli Sandalye ve Scooter
Tens Cihazı
Transdermal Oksijen Terapi Cihazı
Walker (Yürüteç)
Yatak İçi Banyo Ürünleri

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Hasta Bakımında İhtiyaç Duyulan Medikal Ürünler Nelerdir?

  Belgeyi incelemek için aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. Belgeyi 1 dakika içinde e-posta adresinize göndereceğiz. Bu hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  Evde Hasta Bakımında En Çok Kullanılan Tıbbi Cihazlar https://sesanltd.com.tr/evde-hasta-bakiminda-en-cok-kullanilan-tibbi-cihazlar »