Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Evde Bakıma İhtiyaç Duyan Hastaların Şikayetleri Nelerdir?

Evde Bakıma İhtiyaç Duyan Hastaların Şikayetleri Nelerdir?

Evde bakılan hastaların ve ailelerinin birçok ihtiyacı olmaktadır. Bu ihtiyaçlardan en önemlileri, hasta bakımıyla ilgili doğru bilgilere ulaşabilmek ve devletin sağladığı sosyal imkanlardan faydalanabilmektir. Hasta bakımıyla ilgili doğru bilgilere ulaşabilmek için öncelikle doğru bilgi kaynaklarına ulaşmak gerekir. Devletin sağladığı sosyal imkanlardan faydalanabilmek için de sağlık kurumlarının değişen mevzuatları yakından takip edilmelidir. Doğru bilgiyi içeren doğru kaynaklara ulaşmak günümüzde biraz şans işi haline dönüşmüştür. Sürekli değişen mevzuatı takip edebilmek ve uyum sağlayabilmek de hem hizmet verenler hem de hizmet alanlar için sorun oluşturmaktadır. Ülkemizde sağlık sisteminde yapılmaya çalışılan iyileştirmeler güzel ve umut vericidir, ancak çok yetersiz kalmaktadır. Peki neden yetersizdir? Aslında bunun cevabını çok zorlanmadan verebileceğimizi düşünüyorum. Belki de ihtiyaçlarımızı ve şikayetlerimizi net ve açık bir şekilde ilgili kurum ve kuruluşlara iletemiyoruzdur. Mevcut koşulları göz önünde bulundurarak, yaşadığınız sorunları ve düşüncelerinizi bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Önceden gelen mesajları da bu sayfada inceleyebilirsiniz.

Bizimle Paylaşın »

Birçok platformda isteklerimizi ve sorunlarımızı birbirimizle paylaşıyoruz. Bazı sorunlar gerek ailenin kendi yöntemleriyle gerekse devlet kurumlarının imkanlarıyla çözülebiliyor. Böylece ihtiyaçların bir kısmının karşılanması mümkün olabiliyor ancak bilgi eksikliğinden dolayı nereye nasıl başvuracağımızı bilmiyorsak çözümleri bulabilmek için çok çırpınıyoruz. Tam bu noktada bizimle benzer sorunları yaşayan insanlardan fikir almak ve tecrübelerini öğrenmek faydalı oluyor. Hem yalnız olmadığımızı hissediyoruz hem de çözüme daha hızlı ulaşabiliyoruz.

Bir yandan hastamızın sağlık sorunlarıyla ilgilenirken bir yandan da Whatsapp, Facebook, Twitter ve Change.org gibi internetteki birçok sosyal platformdan sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Ayrıca ilgili devlet kurumlarına bireysel olarak dilekçelerle de başvuru yapıyoruz, çoğu zaman bunu bile yapmıyoruz aslında. Bu çabalarımız parçalar halinde olunca istediğimiz etkiyi oluşturamıyoruz. İsteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı tam anlamıyla karşımızdakilere anlatamıyoruz ve çözüm bulamıyoruz.

Hepimizin bildiği “Damdan düşen, damdan düşenin halini bilir” diye bir atasözü var. Kısaca, evde hastasına bakan ailelerin sorunlarını yine aynı durumda olan aileler gerçekten anlayacaktır. Belki de, şikayette bulunduğumuz konular bunları çözüme kavuşturabilecek kişiler tarafından tam anlamıyla bir sorun olarak algılanmıyor olabilir ya da yaşadığımız problemin aslında bizim bilmediğimiz bir çözümü de olabilir. İhtiyaçlarımızı ve sorunlarımızı sade ve anlaşılır bir şekilde listeleyebilir ve bunları tek bir noktadan ilgili kişilere ulaştırabilirsek, çözümlerin daha hızlı ve etkili bir şekilde hayata geçirileceği inancındayım.

İsteklerimizi, ihtiyaçlarımızı, şikayetlerimizi ve sorunlarımızı tek bir noktada paylaşıp tartışırsak aksiyon alabilecek kadar yeterli bilgiye sahip olabiliriz. Ayrıca yapacağımız başvurular için referans gösterebileceğimiz bir yer olur. Bu sayede oluşturacağımız farkındalık daha anlamlı ve etkili olacaktır.

Bizimle Paylaştığınız Mesajlar

22.03.2017 – CEVDET MELANKO – Babama bakıyorum. İyi beslenmesi lazım. Ancak bunun için maddi durumum yok. İlaç yardımları alıyoruz. En azından ilaçlar için ödediğimiz para yok. Ama hasta için iyi bir beslenme programı uygulanması lazım diyorlar. Bunun nasıl olacağını anlatmıyorlar. Devletin bu tür bir destek de sağlaması lazım. En azından beslenmenin çok önem arz ettiği hastalar için beslenme desteği verilmesini istiyoruz. Aynı ilaç desteği gibi bir şey bu. Çok önemli. Bazen ilaçlardan daha önemli hale geliyor beslenme. Böyle bir durumda ilaç desteğinin beslenme desteği olarak kullanılabilmesi lazım. Daha esnek çözümler bekliyoruz. İyi beslenmesi lazım ama paramız yetmiyorsa nasıl olacak?

29.03.2017 – RAZİYE DAMLA ONAN – Hastamız yıllardır yatalak ve hiç bir yerini kıpırdatamıyor. İki yıl geçerli raporları var. Rapor süresi bittiğinde ilaç ve medikal ürün alamıyoruz çünkü raporun yenilenmesi gerekiyor. Doktor yıllardır hareket edemeyen hastamızı her rapor yenileme işleminde görmek istiyor. Özel ambulans çağırıyoruz, bir sürü sorun yaşayarak hastayı hastaneye götürüyoruz sonra eve tekrar getiriyoruz. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Artık para dayanmıyor. Çaresiz kaldım.

01.05.2017 – DENİZ YAZICI – Evde hasta babama bakıyorum. Belediyeler ve diğer sağlık kurumları tarafından verilen tıbbi destekler iyi. Hekim ve hemşire gibi destekler konusunda birçok yardım var. Çoğu ilacı bulmak kolay ama bazılarını yine de bulamıyoruz. Evde hasta bakarken, hastanın iyi beslenmesinden ev ortamının hasta ihtiyacına göre olmasına kadar önemli hale gelen bazı şeyler var. Evde her türlü tıbbi destek alınıyor. Ancak evin ortamı da hasta için önemli değil midir? Kayma, düşme ve kazalar hala yaşanabiliyor. Hastaya karşı ilgisiz kalınabiliyor. Bu nedenle evdeki odalardan birisinin hastanın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılması şarttır. Bu yönde bir çalışma bekliyoruz. Buna ihtiyacı olan birçok hasta ve evde hasta bakmak zorunda olanlar var. Daha ergonomik koşullar içerisinde babama bakmak istiyorum. Ona uygun bir tuvalet, yatak, kendini huzurlu hissedeceği bir oda gerekiyor. Bunun için maddi destek lazım. Asgari maaşlı biri için böyle bir oda dizayn edebilmek mümkün değil. Yardım bekliyorum. Yine de devlete teşekkür ediyorum. Sağlık hizmetlerinin daha iyi olması istiyorum.

13.05.2017 – ŞAKİR VEFALI – Evde yaşayanlardan çoğu çalışıyor. Hasta annemin başında her zaman birisinin durması şart. Bunun için de hemşire veya hasta bakıcı gibi destekler istiyoruz. Çalışmak için evden çıkınca komşulara saat başı bakmaları için ricacı oluyorum. Ancak nereye kadar. Bazen bu da olamıyor. Arada bir akrabalara yalvarıyoruz. Ama herkesin sonuçta işi oluyor. Hasta bakıcılığı işi yapanların en azından evde olmadığımızda bize destek olması lazım. Bunun için de maddiyat lazım. Bu herkeste olan bir şey değil. Devletten buna yönelik destekler istiyoruz. Birçok desteğin verildiği söyleniyor ama bunlardan nasıl yararlanacağımızı bilmiyoruz. Haberleri çok izlerim ama henüz duymadım. Bakıcı desteğinin olduğunu düşünmüyorum. Sadece eve gelip giden hekim ve hemşireler var. Bunlar ayrı bir şey. Bakıcının biz evde olmadığımız iş saatlerinde hastaya bakması lazım.

03.06.2017 – ERCAN AKSUN – Yıllardır medikal ürünlere yapılan kurum ödemesi aynı. Ürün fiyatları çok yüksek. SUT artık değişmesi gerekiyor.

17.06.2017 – KAZIM BOZ – Psikolojik destek de lazım oluyor. Hekim ve hemşire desteklerinin yanında psikolojik destek de lazım. Evde hasta şekilde yatan birisi için en önemli desteklerden birisi bu bence. Çünkü kendisini fazlalık olarak görebiliyor ve çevresindekilerin zorunlu olarak bakımıyla ilgilendiklerini düşünüyor. Özellikle gençlerin yaşlılara yönelik tutumlarından dolayı bu tür düşüncelerin oluşması çok doğal. Yaşlılar oldukça hassas, üstüne üstlük kronik bir takım rahatsızlıkları bulunanlar çok daha hassas bir yapıya sahipler. Bunlara yönelik psikolojik destek lazım. Hekim ve hemşire desteği yetmiyor. Evde hasta bakımı konusundaki yönetmeliklerde bu var ancak her hastanede yeterli kadro bulunmadığı için evde hasta ziyaretlerinde sadece doktor ve hemşireler oluyor. Psikoloji uzmanlarının bu tür ziyaretlere katılması ve ziyaret aralıklarının da sıklaşması gerekiyor. Hasta kişiler için moralin ne derece önemli olduğunu herkes bilir. Hastaların moralini düzeltecek iletişimin kurulması için psikoloji uzmanlarına çok ihtiyaç var. Onların morali düzgün olunca evde hastaya bakanların morali de düzgün olabilir. Pozitif enerji daha rahat etmelerini sağlayabilir.

01.07.2017 – SEDEF ÖZAY – Paramız ve sabrımız kalmadı. Dayanamıyorum.

14.07.2017 – MAZLUM GENEL – Hasta karyolası evde bakılan hastalar için en önemli cihazlardan bir tanesi ancak SGK bu ürüne ödeme yapmıyor. Hastanın ihtiyacına göre 2, 3 veya 4 motorlu karyolanın bedelsiz şekilde verilmesi gerekiyor.

25.08.2017 – SELAMİ ALTIN – Hastayı gezdiremiyoruz, hava alması gerekiyor ama zamanımız yok. Evde hasta bakıyorsanız ve bir yandan da çalışmanız gerekiyorsa işler oldukça zordur sizin için. İş hayatı, ev işleri ve bir de ilgilenmeniz gereken hasta varsa, hayat oldukça zorlaşıyor. Bir de, hasta babamın gezdirilmesi lazım. Ancak evde bunu yapabilecek kimse yok. Herkes çalışıyor. Hasta bakıcı da tutamıyoruz. Babamın ayakları da iyi değil zaten. Binadan indirilmesi veya çıkarılması gibi durumların dikkatli yapılması gerekiyor. Hastaların gezdirilmesi, sosyalleşmesi açısından bir programın uygulanması lazım. Bu onlara oldukça iyi moral olabilir.

28.08.2017 – LEYLA İPEK – Çalışmak zorundayım aynı zamanda da hasta anneme bakıyorum. Evde hasta bakımı konusunda en çok zorlananlardan birisi kadınlardır. Çünkü bu konuda erkekler çok fazla sorumluluk almaktan kaçıyor. Her şey kadınlara kalıyor. Ev işlerini mi yapacaksın, yoksa hasta olan annenle mi ilgileneceksin? Hepsini birden yapmaya kalkınca vücut dirençsiz kalıyor. Aynı zamanda da çalışmak durumundayım. İşi bıraksam; kira, bakım masrafları, elektrik, su derken evin düzeni hepten berbat olacak. Artık buna bir el atılması gerekir. Evde hasta bakımı yapanlara ücret verilmesi lazım. Bu tür yardımların olduğu söyleniyor ancak evin geçimi için ne kadar yeterli olacak verilen para? Evde kadının çalışmadan hastasına bakabilmesi için iyi bir ücret ve sigorta alması gerekir. Yoksa ekonomik sorunlarla başa çıkmak ve aynı zamanda hastaya bakmak pek mümkün değil. Babaanneye torununa bakıyor diye para verileceğine hasta bakan kadınlara daha çok para verilmeli.

14.09.2017 – MEHMET KAMİL – Hasta için ergonomik bir ortam hazırlanması için destekler lazım. Kimse anne ve babasını hastane köşelerinde bırakmak istemez. Evde bakımını kendisi üstlenir. Bu bizim aile yapımızda var zaten. Ancak ev ortamları hastanın sağlığı açısından hiç de iyi değil. Herkes zengin değil ki özel hemşire tutsun, mükemmel bir oda yapsın. Hasta bakan evlerin bir odasının hastaya uygun hale getirilmesi için devlet tarafından destek verilmesini istiyoruz. Devlet gelsin baksın. Evde hasta var ve bunun bakıma ihtiyacı var. Bundan sonra da, hastanın kaldığı bir oda için ergonomik bir yatak veya bir hasta odasında olması gereken ne varsa bunları yapsın. Böylece aileler de hastada da rahat eder. Ev ortamı hasta için daha güvenli bir hale gelmiş olur. Bazı evlerde oda bile yok. Hastalar oturma odasında koltukta yatıyor. Tuvaletler de uygun olmayabiliyor. Hasta için tuvalet yapılması da verilen destekler arasında olmalı.

09.11.2017 – MUSTAFA TURAN ERGE – Ürün satın alırken çok fark ödemek zorunda kalıyoruz. Bazı ürünlere hiç destek yok. Yıllarca sigorta primi ödedik. Ürünlerin tamamı kurum tarafından karşılanmalı.

19.11.2017 – ŞENOL MERTSOYLU – Hastaneden çıktık eve geldik nasıl aspirasyon yapacağımıza dair bilgimiz yoktu. Trakeostomi kanülü nasıl değiştirilir bilmiyorduk. Cihazlar sürekli alarm veriyordu. Çıldırmak üzereydik. Bir gün dayanabildik hastayı tekrar hastaneye kaldırdık.

04.12.2017 – AHMET ERSAN – Evin ortamı hasta kişiler için sağlıklı değil. Hasta kadınların bakımı için evlerin tercih edilmemesi lazım. Birçok kaza meydana geliyor. Üstelik bilmeyen biri için hasta kişiyle ilgilenmek oldukça zor. Yanlış uygulamalar yapılabiliyor. İlaçlar yanlış şekilde verilebiliyor. Bazen ev ortamında hijyene de dikkat edilmeyebiliyor. Bu hastanın daha çok hasta olması anlamına geliyor. Bu işi bilenler var. Onların hastane de bakım yapmaları lazım. Belediyeler tarafından hasta bakan evlere hemşire ve doktorlarla ziyaret gerçekleşiyor. Ancak bunlar oldukça yetersiz ve her belediye tarafından uygulanmıyor. Yetkililerin daha çok denetim yapmasını ve hasta bakan ailelerle ilgilenmesini istiyoruz. Sonuç olarak yapılması gerekenler belli. Evde hasta bakımı kolay değil. Devletin evde bir takım incelemeler yapması lazım. Ev ortamı hasta bakımı için uygun değilse bunun düzenlenmesi için destek vermesi şarttır. Aksi durumda hastaların hayatı tehlikeye atılıyor veya umursanmıyor gibi bir durum ortaya çıkar. Eve hekim ve hemşire ziyaretleri yetmiyor. Daha fazlası gerekir. Evin hasta bakımı için dizayn edilmesi çok önemli bir konu ve buna el atılmasını istiyoruz. Birçok kişi de bu yönde istekte bulunmuş zaten.

06.02.2018 – REYHAN AKKAYA – Yazacağım çok şey var ama yazamıyorum. Artık gücüm kalmadı. Herkes terk etti. Hasta anneme sadece ben bakıyorum.

17.03.2018 – AYTUNÇ MİRAL – Birkaç hastalıkla birden uğraşmak durumunda kalıyorum. Evde hasta bakımında en çok zorlandığım durumlar hasta annemin birden fazla kronik rahatsızlığa sahip olmasından kaynaklanıyor. Ben doktor değilim, hemşire de değilim. Bazen yanlış beslenmeden dolayı sorunlar yaşıyoruz. Bu durumda ne yapacağımı bilmiyorum. İlaç kullanımında da sıkıntılar oluyor. Devlet tarafından hemşire desteğinin verilmesi gerekir. Hemşire ve doktor kontrollerinin daha çok sıklaşması gerekir. Arada bir geliyorlar ancak yetersiz. Hastayla ilgilenen mobil ekiplerin her ilçede olması lazım. Mobil ekiplerin sürekli gezmeleri gerekir. Hasta bakımı yapılan evlerdeki durum nedir, sağlık sorunlarında bir ilerleme var mı yok mu kontrol edip raporlamaları gerekir. Hastaneden gönderdikten sonra ne olursa olsun bizi ilgilendirmez havası doğru değil. Gösteriş için yapılan kontroller de var. Biz her gün uğraşıyoruz ve tedirgin olduğumuz zamanlar da oluyor. Bu işin eğitimini almış değiliz sonuçta. Haftada en az iki kez mobil ekiplerin sağlık kontrolü için gelmesini istiyoruz.

24.04.2018 – LEVENT ŞAHİN – Evde bakılan hastaları birkaç şekilde ayırabiliriz aslında. Örneğin kronik hastalığı olan ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen hastalar var. Onun dışında hasta olup cihazlara bağlı yaşayan ve kısıtlı şekilde hareket edenler var. Hasta olup tamamen yatağa bağımlı olan ve cihaz kullananlar var. Örneğin belden aşağısı tutmayan tekerlekli sandalye kullanan kişiler var. Bunun gibi çeşitlendirmek mümkündür. Hepsinin farklı ihtiyaçları var. Mesela apartman dairesinde oturuyorsa ve asansör yoksa hastanın dışarı çıkması büyük bir sorun. Asansör olsa bile tamamen yatalak birinin dışarı çıkarılması çok zor bir işlem. Tekerlekli sandalye kullanan bir birey ancak asansörlü ve uygun şekilde rampası olan bir apartmanda rahat edebilir. Apartmanların çıkışına uygun şekilde dayanıklı rampalar yapılması gerekiyor. Asansörden tekerlekli sandalyeyle inen kişi bu rampayı kullanarak apartmandan çıkabilir. Ayrıca bu kolaylık tüm kamu binalarında da sağlanmalı. Engellilerin hala zorlanarak ulaşabildiği kamu alanları var. Devlet daireleri gibi yerlere gitmeye çekiniyorlar. Eğer uygun yapılar yoksa bir engellinin işlerini halletmesi çok zor oluyor. Bunlara dikkat etmek gerekiyor. Sonuçta engellilerde bu devletin vatandaşı.

28.04.2018 – TUNCAY NİYAZ – Gençler çok ilgisiz ve bu durum hastaları rahatsız ediyor. Evde hasta bakıyorum ama zamane gençleri büyüklerine karşı çok ilgisiz. Bu durum hasta tarafında kırgınlığa neden oluyor. Birilerinin okulda yaşlılığın ne anlama geldiğini ve neden yaşlılara hürmet edilmesi gerektiğini anlatması lazım. Ancak yeni nesil sosyal medyadan kafasını kaldıramıyor. Narkoz yemiş gibiler. Yarın hepimiz yaşlanacağız. Fakat elimizden tutan bir nesil kalmayacak gibi görünüyor. Aile kavramı diye bir şey kalmadı. Okullarda ne okutuluyor? Biraz daha büyüklere saygı ve sevgi duyulmasını istiyoruz. Bunun için de okullarda eğitimlerin verilmesi şart.

15.07.2018 – ALİ ÇİFTÇİ – Devletimiz gerekli yardımları şikayet olursa yapıyor maalesef. Keşke insanlar isyan etmeden önce problemler çözülse.

04.11.2019 – GÜRKAN BARAN – Annem 89 yaşında. 3 yıldır Alzheimer ve demans hastası. Tek başıma ben bakıyorum anneme. Maddi olarak durumumuz iyi. Maddi durumu iyi olmayanlara Allah kolaylık versin. Hastama birkaç farklı bakım yapmak zorundayım. İlk olarak alt bezi (bir kısmını devlet karşılıyor) değişimi yapıyorum, sonrasında cilt bakımı yapıyorum, ayrıca bu işlemlere dahil olan bakımları da yapıyorum. Belden aşağı, kalça ve kasıklarda deri rahatsızlıkları var. Bunlar idrar kaçırmalarından dolayı oluyor. Belden yukarı bakımda ise cildin kurumasına ve dökülmesine karşı dermatolojik kremler kullanıyorum. Gözlerin mikrop kapmasına karşı ilaç kullanıyorum. Saç bakımını alkol ve sülfat içermeyen şampuanlar ile yapıyorum. Vücut nemlendiricileri kullanıyorum. Sebze ağırlıklı yemekler yapıyorum. Özellikle sulu yemek ve çorbayı daha fazla tercih ediyorum. Bu yaşta hastalar fazla hareket edemiyorlar ve çabuk yoruluyorlar. Kabızlığı önlemek için dikkat etmek gerekiyor. En önemli konu hijyen ürünleri. Devlet bu ürünleri karşılamalı. Mesela temizlik bezleri, maske, eldiven ve tıbbi şampuan gibi ürünleri ödemeli. Ayrıca rapor bitiminde doktor hastayı görmek istiyor. El insaf, yatalak olan var, yürüyemeyen var. Doktor eve gelip kontrol etmeli. En büyük zorluklar bunlar. Herkese Allah kolaylık versin.

18.11.2019 – FATMA YILMAZ – Evde sağlık hizmeti var ama bununla ilgili bazı sorunlar da var. Tahlil için hastanın refakatçisi doktora gidip tahlili yazdırmalı. Ekip sadece kan alıyor, yine siz kısıtlı zamanda tüpleri ilgili yere götürmek ve sonuçları takip etmek zorundasınız. Tek yapılan kan alma hizmeti vermek. Arabaları olmasına rağmen götürmüyorlar. Tüpleri koşturarak kendiniz götürmelisiniz. Bu arada hastanızın yanına birini bulmalısınız. Evde sağlık hastayı hastaneye götürüyor, iyi ama dönünce sizi apartman girişinde bırakıyor. Kar yağarken gece 2’de girişte bırakıldık örneğin. Periyodik kontrol yapılmıyor. Hastaya belki yanlış bir şey yapıyoruz veya anlamıyoruz hastanın sıkıntısını. Çünkü hasta yakını da desteğe muhtaç hale geliyor. Hasta bezi desteği yetersiz neredeyse yarısını kendiniz ödemek zorunda kalıyorsunuz. Hastanın banyo ihtiyacı için temizlik malzemesi ve ıslak büyük havlu gibi ürünler de ödenmeli. Hasta yatağı verdi kurum ama yemek masası da olmalı ki hastayı beslerken zorluk olmasın. Teşekkürler.

Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

Bizimle Paylaşın

İstek, yorum veya önerinizi bize göndermek için aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.

Ad soyad (gerekli)

Telefon (gerekli)

E-posta (gerekli)

Mesaj (gerekli)

Butona 1 kere basıp bekleyin.