Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Egzama Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama bir deri hastalığıdır. Genellikle ciltte kaşıntı ve döküntü ile fark edilir. Bir alerji veya strese bağlı olarak cilt yüzeyinde oluşur. Belirli yöntemlerle kontrol altında tutulabilen bir deri hastalığıdır. Egzama hastalığı farklı şekillerde kendini gösterebilir. Ciltte kaşıntı, kızarıklık, çatlama, kuruma, cildin su toplaması ve benzeri şekillerde kendini gösterebilir. Korkutucu bir hastalık değildir fakat dikkate alınmazsa enfeksiyona sebebiyet verebilir.

Detaylı Bilgi İste »

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzamanın fark edilen en büyük belirtisi ciltte kaşıntıdır. Bu kaşıntı ile beraber, kaşınan bölge pul pul dökülmeye başlar. Vücudun çoğu yerinde görülebilir ama en fazla görüldüğü noktalar; eller, bacaklar ve ayaklardır. Sadece ufak kaşıntılar olarak da kendini gösterebilir. Kaşıntı rahatsız edici bir boyuta ulaştığında bir uzmana danışılmalıdır.

Belirtilen şikayetler ile doktora gidildiğinde öncelikle fiziki muayene yapılır ve belirli deri testleri yapılır. Bu testlerin ve muayenelerin sonucunda egzama teşhisi konulabilir. Hastalığın nedeni ise birçok sebep olabilir.

Genetik faktörler, kişinin kullanıldığı sabun, deterjan, şampuan gibi kimyasallar, alerji, tozlu ortamlar gibi sebepler egzamaya oluşumuna neden olabilir.

Egzama Çeşitleri Nelerdir?

El Egzaması

Egzamanın en çok görüldüğü bölgelerden biri ellerdir. Gün içerisinde de sık sık kullandığım yer olduğu için iyileşme oranı da diğer bölgeler göre daha yavaştır. Sık sık el yıkamak, kimyasalı fazla ürünler kullanmak, hastalığın oluşumuna ve artmasına sebebiyet verir.

Saç Egzaması

Egzamanın en çok görüldüğü ikinci bölgedir. Deri pul pul döküldüğü için kepek ile karıştırılabilir ancak egzama kaşıntıya sebebiyet vermektedir ve bölgede bir kabuklanma meydana gelir. Saç egzamasının görülmesinde en büyük sebep strestir. Tedavi olarak da genellikle bitkisel losyonlar, medikal şampuanlar kullanılabilir.

Stres Egzaması

Stres egzama oluşumunda en büyük etkendir ancak alerjik olmadığı için de çabuk iyileşir. Stres azaltılarak deri nemlendirilmeli ve bu süreçte kimyasallardan uzak durulmalıdır.

Yüz Egzaması

Kozmetik ürünleri en çok kullandığımız bölge olan yüzde yine kimyasal kullanıma bağlı olarak deri alerjik reaksiyonlar gösterir. Sadece kozmetik ürün kullanımına bağlı olarak oluşmaz; yeme bozukluğu, güneşe fazla maruz kalma, stres, bağışıklık sistemi problemleri de yüzde egzamaya neden olacaktır.

Kulak Egzaması

Kulakta kullanılan takıların veya kulak delme işlemi sırasında oluşan tahribatın neticesinde kulak egzaması görülebilir. Kulak egzaması diğer egzama türlerine göre daha zor iyileşir. Yine egzama kremleri ile tedavisi gerçekleştirilir. Kulakta birkaç çeşitte görülebilir. Su toplama, kanama veya şişkinlik gibi belirtiler gösterilebilir. Tedavi de belirtinin çeşidine göre yapılmalıdır.

Ayak Egzaması

Bu gölgede egzama çoğunlukla mantar ile karıştırılabilir. Mantar bulaşıcı iken egzama bulaşıcı değildir. Ciltte kaşıntı, kızarıklık olarak kendini gösterir.
Ayak egzamasında en önemli nokta, ayağın nefes almasını sağlamaktır. Ayak terlemesi egzamayı tetikleyecektir.

Egzama Tedavisi Nedir?

Egzamada hekim kontrolünde bir tedavi uygulanmalıdır. Deride oluşan tahribatı önlemek ve deriyi sağlamlaştırmak için yara tedavisinde kullanılan bariyer kremler, egzama şampuanları veya özel sabunlar kullanılmaktadır.

Eller gün içerisinde en çok kullandığımız organlardan aslında. Egzamanın en çok görüldüğü bölge olan ellerde tahribatı azaltmak için egzama eldivenleri kullanılabilir. Bu eldivenle pamuklu kumaştan üretilir. Temizlik esnasında egzamayı çoğaltan kimyasallardan korur. Gece kullanımında ise rahatsızlık veren boyuta ulaşan kaşıntıyı engeller. Her ürün gibi bu eldivenler de hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

Bilgi İste

Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

Ad soyad (gerekli)

Telefon (gerekli)

E-posta (gerekli)

Butona 1 kere basıp bekleyin.