Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » Dünya Uyku Günü

Dünya Uyku Günü

2008 yılından beri her yıl Mart ayının üçüncü cuması ülkemizde ve dünyada “Dünya Uyku Günü” kutlanmaktadır. Bu tarih Dünya Uyku Derneği tarafından belirlenmiştir. Aslında bu bir kutlama değil farkındalık günüdür. Sağlıklı bir yaşam için beslenme kadar uyku da önemlidir. Bireyin hayatını verimli bir şekilde devam ettirebilmesi için kaliteli ve yeteri kadar uyuması gerekir. Sadece uyku nedeniyle bile birçok hastalık ortaya çıkabilmektedir. Dünya Uyku Günü ise bunlara dikkat çekebilmek için insanları bilinçlendirme günü olarak seçilmiştir.

Dünya Uyku Günü’nde, özellikle sosyal medyada, uykunun faydaları ve bedenimize katkıları hakkında birçok paylaşım görülebilir. Uykunun önemini hatırlatmak için sempozyumlar ve paneller düzenlenir. Dünya genelinde uyku ve uyku sorunları oldukça ciddi bir şekilde işlenmektedir. Bunun sebebi ise, özellikle son 20 yılda teknolojinin gelişmesiyle birlikte uykuyla ilişkili hastalıkların daha kolay tespit edilebilmesidir.

Yapılması günümüzde artık mümkün olan testler sayesinde verimsiz uykunun neden olduğu, eskiden bilinmeyen birçok hastalık tespit edilebilir hale gelmiştir. Sadece verimsiz uyku değil, uyuyamamak veya çok uyumak da bir sorun olarak kabul edilebilir. Uyku sorunlarının, doğrudan veya dolaylı yoldan bazı hastalıklara sebep olabileceği de ortaya çıkmıştır. Uyku apnesi gibi uyku esnasında yaşanan ve hayati risk taşıyan hastalıkların var olduğu unutulmamalıdır. İşte bu nedenle Dünya Uyku Günü’nde toplumun genelini ilgilendiren bu konu çok ciddi bir şekilde ele alınmalı ve herkesin uyku konusunda bilinçlenmesi sağlanmalıdır. Hastalıkların ve tedavi yöntemlerinin topluma anlatılması ve farkındalık oluşturulması çok önemlidir. Uykuyla ilgili yaşadığınız sorunları hafife almayın, en kısa sürede bir hekime danışın.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
Dünya Uyku Günü https://sesanltd.com.tr/dunya-uyku-gunu »