Dünya Uyku Günü

Dünya Uyku Günü

2008 yılından beri her yıl Mart ayının üçüncü cuması ülkemizde ve dünyada “Dünya Uyku Günü” kutlanmaktadır. Bu tarih Dünya Uyku Derneği tarafından belirlenmiştir. Aslında bu bir kutlama değil hatırlatma günüdür. Sağlıklı bir yaşam için beslenme kadar uyku da önemlidir. Bireyin, hayatını verimli şekilde devam ettirebilmesi için kaliteli ve yeteri kadar uyuması gerekir. Sadece uyku nedeniyle bile birçok hastalık ortaya çıkabilmektedir. Buna dikkat çekmek için Dünya Uyku Günü insanları bilinçlendirme günü olarak seçilmiştir.

Dünya Uyku Günü’nde özellikle sosyal medyada uykunun faydaları ve bedenimize katkıları hakkında birçok paylaşım görebilirsiniz. Hatta uykunun önemini hatırlatmak için sempozyumlar ve paneller düzenlenir. Dünya geneline baktığımızda uykunun oldukça ciddi bir şekilde işlendiğini görebiliriz. Bunun sebebi ise özellikle son 20 yılda teknolojinin gelişmesiyle birlikte uykuyla ilişkili hastalıkların daha çok tespit edilebilmesidir.

Eskiden bilinmeyen ve artık yapılması mümkün olan testler sayesinde verimsiz uykunun neden olduğu birçok hastalık tespit edilebilir hale gelmiştir. Sadece verimsiz uyku değil, uyumamak veya çok uyumak dahi bir sorun olarak kabul edilebilir. Uyku sorununun doğrudan neden olduğu hastalıklar olduğu gibi dolaylı yoldan da bazı hastalıkları etkilediği ortaya çıkmıştır. Uyku öncesi veya sonrasında oluşan rahatsızlıklara da dikkat çekilmelidir. Hatta, uyku apnesi gibi uyku esnasında yaşanan ve hayati risk taşıyan hastalıkların olduğu unutulmamalıdır. İşte bu nedenle Dünya Uyku Günü’nde toplumun genelini ilgilendiren bu konu çok ciddi şekilde ele alınmalıdır ve herkesin uyku konusunda bilinçlenmesi gerekmektedir. Hastalıkların ve tedavi yöntemlerinin topluma anlatılması ve farkındalık oluşturulması çok önemlidir.

Uykuyla ilgili yaşadığınız sorunları hafife almayın, en kısa sürede bir hekime danışın.