Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » Dünya KOAH Günü

Dünya KOAH Günü

Son dönemde, akciğer hastalıklarının toplumda görülme sıklığı artmaktadır. Özellikle, en ciddi hastalıklardan biri olan KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) tüm dünyayı tehdit eder hale gelmiştir. Günümüzde insanlar, şehirleşmenin ve sanayileşmenin en yüksek seviyeye ulaşmasıyla, zararlı gazlardan oldukça fazla etkilenmeye başlamıştır. Bundan 25-30 yıl kadar önceyi hatırlamaya çalışalım. Solunum hastalıkları günümüzdeki kadar yoğun değildi. Hava kirliliği nispeten daha azdı. Geçmişte daha sağlıklı koşullar mevcuttu. Günümüzde zararlı gazlardan korunabilmek neredeyse imkansız hale geldi. Bize bu sorunları hatırlatan ve her yıl kasım ayının ikinci veya üçüncü çarşamba günü kutlanan Dünya KOAH Günü’nün önemli bir misyonu vardır.

Sigara gibi tütün ürünlerinin kullanımı, fabrika bacalarından çıkan gazlar, araba egzozlarından ve evlerimizde kullanılan sobalardan çıkan duman bu hastalığa en çok sebep olan nedenler arasındadır. Genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkan bu hastalık, nefes darlığı, öksürük ve balgam ile kendini gösterir. Hastalığın belirtileri gün geçtikçe artar. Bu durum, sigara gibi tütün ürünlerini kullanan kişilerde daha hızlı olur. Hastalıktan en iyi korunma yöntemi sigarayı bırakmaktır. Bunun dışında zararlı gazların bulunduğu ortamlardan uzak durmak gerekir. Şehir ortamından uzaklaşmak ve havanın temiz olduğu yerlerde yaşamak faydalı olabilir. Peki, şehirdeki hayatımızı bırakabilir miyiz? Bu da ayrı bir sorun…

KOAH’tan korunmak için, öncelikle KOAH riskinin artmasına sebep olan ve akciğerlere zarar veren hastalıklardan korunmak gerekir. Örneğin zatürre, diğer bir adıyla pnömoni, akciğerlerde bulunan alveol olarak bilinen mikroskobik hava keseciklerini etkileyen bir iltihaplanma hastalığıdır. Bu hastalık sonucunda akciğer dokuları hasar görebilir. Akciğerler kendini yenileyemeyen bir yapıda olduğu için tekrar eski haline dönemez. İşte bu yüzden solunum hastalıkları her geçen gün daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu tip hastalıkların iyileşme ihtimali olmadığı için hasta olmadan önce gerekli tüm tedbirleri almak gerekir.

Kronik ve geri dönüşümsüz olan bu hastalığa yakalanan kişilerde en sık görülen şikayetler nefes darlığı, öksürük ve balgam oluşumudur. Özellikle sigara içen kişilerin öksürük ve balgamı kanıksadıkları ve bu nedenle doktora başvurmadıkları da bilinir. Nefes darlığı nedeniyle fiziksel aktivite azalabilir. Örneğin, merdiven çıkmak veya yürümek bile zor bir hale dönüşebilir.

Dünya KOAH Günü vesilesiyle tüm dünyayı tehdit eden bu hastalıkla ilgili bilincin artmasını temenni ediyoruz. “Sağlıklı beslen, fiziksel aktiviteye önem ver ve tütün ürünlerinden uzak dur” mesajımızı tekrar hatırlatmak istiyoruz.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
Dünya KOAH Günü https://sesanltd.com.tr/dunya-koah-gunu »