Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Diyabetik Ayak Yarası Nasıl Önlenir?

Diyabetik Ayak Yarası Nasıl Önlenir?

Şeker hastalığına bağlı olarak vücutta bazı tahribatlar meydana gelebilir. Bu tahribatlar iç organlarda olduğu gibi deride de yara olarak kendini gösterebilir. Bunlardan en çok bilineni diyabetik ayak yaralarıdır. Diyabetik ayak yaraları iyileşmesi çok zor olan açık yaralardır. Diyabete bağlı olarak çoğu hastada kendini gösterdiği için ayrı bir hastalık olarak ele alınmaya başlanmıştır.

Detaylı Bilgi İste »

Diyabet yani şeker hastalığı, düzensiz kan şekeri veya kan şekerinde bozukluk olarak bilinir. Pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesinden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Kan şekerinin düşmesi “hipoglisemi”, normal düzeyin üzerine çıkması ise “hiperglisemi” olarak bilinir. Sağlıklı bir insanda olması gereken kan şekeri düzeyi 70-99 mg/dl’dir.

Kan şekerinin düşmesi hücrelerin yeterli beslenememesine sebep olur. Besinsiz kalan hücreler de organ hasarına sebebiyet verir. Bütün organlara zarar verebileceği gibi en çok tahribata yol açtığı organlar; göz, böbrek ve kalp’tir. Bunun dışında vücutta kapanmayan yaralar oluşabilir. Bu yaraların en çok görüldüğü yer ayaktır.

Diyabetik Ayak Yarası Nedir?

Diyabet sinirlerde bozulmalara yol açtığı için ayakta hissizleşme yaşanır. His olmadığı için daha kolay yaralanabilir. Sinirlerdeki bozulma sebebiyle deride çatlak ve pul pul dökülme yaşanabilir. Bu çatlakların arasından giren mikropların enfeksiyona sebebiyet vermesiyle diyabetik ayak yaraları oluşur.

Diyabetik ayak yaralarının oluşumunu önlemek oluştuktan sonra iyileştirmeye çalışmaktan daha kolaydır.

Diyabetik Ayak Yaralarını Önlemek İçin Ne Yapılır?

Diyabetik ayak yaralarında yaranın oluşumunu önlemek zordur ama imkansız değildir. Öncelikle yapılması gereken vücudu sağlıklı şeker ölçüsünde tutmaktadır. Kan şekerini de istenilen düzeyde tutmak için uygulanan tedaviye ek olarak sağlıklı beslenme özellikle sebze ağırlıklı, düzenli egzersiz ve spor yapılabilir. Diyabette, yaşam biçimi hastalığa uygun olarak düzenlenmelidir. Bu nedenle yapılan her şey diyabete uygun olmalıdır.

Yapılacak egzersiz kan akışını da hızlandıracaktır ancak uzun süre ayakta kalmak zarar verebilir. Bunun dışında ayakkabı seçimi de yara oluşumunu önlemek için önemlidir. Damarlarda şişme olacağından ayağı sıkan ayakkabılar tercih edilmemelidir. Çıplak ayak dolaşılmayacağı gibi, terlik, sandalet gibi açık ayakkabılar da tercih edilmemelidir. Bez veya deri ayakkabı tercih edilebilir.

Diyabetli bireyde ayak artık ayrı bir bakım gerektirir. Düzenli kişisel bakımın içine ayak bakımı da eklenmelidir. Öncelikle ayağın temizliğine dikkat edilmeli. Her gün ayak kontrolü sağlanmalı ve rahatsız edici bir durum olup olmadığına bakılmalıdır. Düzenli olarak ılık suda bekletilmeli veya sabunlu su ile temizlenmelidir. Ayak temizliği sabun ile yapılıyorsa mutlaka iyice durulayıp bir havlu yardımıyla kurutulmalıdır, aksi halde mantar oluşumunda sebebiyet verebilir. Yıkama sonrası oluşacak kuruluk için nemlendirici kullanılabilir. Çoraplar her gün değiştirilmeli ve çorap seçiminin de pamuklu olmasına özen gösterilmelidir. Bilekleri sıkmayan lastiksiz çoraplar tercih edilmelidir.

Ayakta oluşacak nasırlarda kesme işlemi asla uygulanmamalıdır. Tırnaklar ise yıkama sonrası düz bir biçimde kesilmelidir.

Diyabet hastasında, sinirlerde oluşan tahribat nedeniyle hissizlik yaşanabilir. Bu hissizlik nedeni ile ayağı çarpma, vurma, kesme veya bir şey batması kişi tarafından hissedilmeyecektir. Bu noktada her ayakkabı giyişinde veya çıkarışında ayakta bir sorun var mı diye kontrol edilmelidir.

Ayakta görülen en ufak bir tahribatta mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

    Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

    Bilgi İste

    Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

    Butona 1 kere basıp bekleyin.