Diyabet

Latince “Diabetes mellitus” diye tanımlanan, genellikle yalnızca diyabet olarak adlandırılan bir hastalıktır. Kalıtımsal ve çevresel etkenlerin birleşimi ile oluşur. Kanda glikoz seviyesinin aşırı derecede yükselmesiyle hiperglisemiye sebep olan metabolik bir hastalıktır. İnsanların sağlığını tehdit eden bu hastalık birçok toplumda yoğun olarak gözükmektedir ve tıbbi gelişmeler sayesinde maksimum derecede kontrol altında tutulmaktadır.

Kan Şekeri Kontrolü ve Ölçümünde Umut Verici Gelişmeler

Tıp dünyasında diyabetin tedavisinde kaydedilenden daha belirgin bir ilerleme söz konusu değildir. Bir asırdan daha yakın bir zaman önce, diyabet kontrol edilemez ve özellikle “Tip 1 Diyabet” uç bir hastalık olarak kabul ediliyordu. 1920’lerde insülinin keşfi ve kullanımı bireylere diyabeti belli bir ölçüde kontrol edebilme imkanı sağladı. Ancak kan şekeri testi teknikleri o tarihten itibaren 50 yıl daha mümkün olamadı.

Eskiden hastaların günlük yaşamları diyabetin tedavisi ve kontrol altında tutulması etrafında dönüyordu. Bu durum şırıngaları kaynatmak, hayvansal insülin formülasyonları, katı ve değişmez diyetler ve günlük aktivitelerle kan şekeri seviyelerini kısıtlı bir şekilde kontrol edebilmeyi içeriyordu.

Son on yılda diyabetin tedavisinde önemli değişiklikler olmuştur. Kan şekeri seviyelerini kontrol edebilmede müthiş ilerleme kaydedilmiş ve bunu yapmak için gerekli zaman da azaltılmıştır. İyileştirmeler özellikle glikozu izlemek ve insülini yönetmek için kullanılan araçların geliştirilmesiyle ilgilidir.

İnsülin uygulanmasının amacı kandaki glikoz seviyesini normale dönüştürmektir. Glikoz seviyesinin normale dönmesi tip 1 ve tip 2 diyabetlerde hastaların mikrovasküler komplikasyonlarının gelişmesi riskini azaltır.

Yeni Cihazlar Diyabet Kontrolünü Kolaylaştırıyor

Yeni araştırmalar, sürekli kan şekeri ölçümü yapan sensörler ile insülin pompalarının birleştirilmesini sağlamıştır. Bu sayede takip ve tedavi işlemleri daha düzenli olarak yapılabilmektedir. Bu sistem önceki geleneksel yöntemlere göre kan şekeri kontrolünün daha iyi yapılabilmesini sağlıyor.

Kan şekeri değerleri yemekten önce ve uyku sırasında düşer, tokluk haline yükselir. Gün boyunca değişkenlik gösteren kan şekeri düzenli olarak ölçülmeli ve kayıt altına alınmalıdır. Bu kayıtlar hekimler tarafından kontrol edilerek hastalığın seyri belirlenir. O nedenle ölçümlerin düzenli ve doğru bir şekilde kayıt altına alınması gerekmektedir. Maalesef hastalar buna yeteri derecede riayet etmemekteler. Hasta yakınları ise sürekli olarak buna bir çözüm aramakla meşgul olurlar ve değer verdikleri hastalarını ikna etmeye çalışırlar. Ancak çoğu zaman başarısız olurlar. Çünkü bu konuda ihtiyaç olan otomatik çalışan bir sistemdir. Hasta inisiyatifini devre dışı bırakan bu sistemler günümüzde üretilmektedir ve herkesin ulaşabilmesi için makul fiyatlarda satılmaktadır.

Teknolojinin ilerlemesiyle mobil sağlık takip sistemleri artık evlerimize kadar ulaşmaktadır. Bu cihazlar hastaların yaptıkları ölçümleri otomatik olarak internet üzerinden bir veritabanına göndermektedir. Burada oluşan grafikler doktorlar tarafından sürekli izlenerek analiz edilir. Ölçümler yapılmadığında hastanın, hasta yakınının ve istenirse hastanın primer doktorunun cep telefonuna bilgi mesajı gönderilmektedir. Ölçümler hayati değerlerin dışında olursa acil durum prosedürleri uygulanmaktadır ve kişinin olduğu yere ambulans gönderilmektedir. Bu şekilde düzenli ölçümler zorunlu hale gelmektedir. Bu durum hem verilerin doğru ve otomatik olarak işlenmesini hem de kişinin sağlığı ile ilgili rutin bir iyileşme sürecine girmesini sağlıyor. Yapılan klinik çalışmalar, düzenli ölçümlerin ve takibin diyabet hastalarında olumlu sonuçlar oluşturduğunu göstermektedir. Bu sistemle 24 saat kontrol altında olan hasta hem ölçümlerini düzenli bir şekilde yapmaktadır hem de sürekli olarak doktor gözetiminde olmaktadır.

Geliştirilen ve rahatlıkla kullanılan bu sistemler medikal ve tıbbi cihaz sektörünün hayatımızın ne kadar içinde olduğunu da ispatlamaktadır. Ayrıca yeni geliştirilen ve kola saat gibi takılan glikoz ölçümü yapan cihazlar da üretilmeye başlanmıştır. Yakın zamanda diyabetli insanlar parmaktan kan alma yöntemiyle kan şekeri ölçmek zorunda kalmaktan kurtulacaklardır. Mobil sağlık takip sistemlerine entegre edilebilen bu tip ürünler ile, ölçümler otomatik olarak internet üzerinden saklanmaktadır. Bu da hastaların üzerinden büyük bir yükü kaldırmaktadır. Ayrıca hasta yakınlarına güven veren bir durum oluşturmaktadır. Bu sistemlere eklenen ücretsiz tıbbi danışma hizmetleri sayesinde hasta veya yakınları istedikleri an telefonun diğer ucunda bir hekimle görüşme fırsatı da bulmaktadırlar.

[message_box color=”blue”]

Mobil sağlık takip sistemlerini incelemek için tıklayınız.

[/message_box]