CPAP

Uyku apnesi, sadece apne olarak da bilinir, uyku esnasında oluşan solunumsal problemlerden kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan bir hastalıktır. Uykuda hava akışı en az 10 saniye süreyle duruyorsa buna uyku apnesi sendromu denir. Uykuda, solunum duraklamaları sonucunda kandaki oksijen miktarı azalır ve karbondioksit miktarı artar. Bu durum öncelikle beyin olmak üzere tüm organlarımızı etkiler, özellikle uyku kalitesi üzerinde etkisi çoktur. Bu, uyku apnesi hastaları veya horlayan kişilerin en çok şikayet ettikleri konulardan bir tanesidir. En verimli çözüm CPAP cihazı kullanmaktır.

CPAP

CPAP cihazı sürekli olarak pozitif yönlü hava yolu basıncı üretir. Uyku apnesi hastalarının kullanımı için geliştirilmiştir. Kullanıcının üst solunum yollarını sürekli olarak açık tutarak horlamayı ve solunum durmalarını önler. Cihaz her uykuda kullanılmalıdır.

Tıkayıcı uyku apnesi sendromu olan kişilere cihazlar hekim raporu ile önerilir. Bu cihazlar solunum yolunu belli bir düzeyde basınç ile sürekli olarak açık tutar. Böylece solunumsal sıkıntıların yaşanmasını engeller.

Kısaca bu cihazlar tipik olarak uyku apnesi gibi solunum problemlerine sahip insanların tedavileri için kullanılır.

CPAP uygulaması akciğerleri henüz tam gelişmemiş prematüre bebeklerin tedavisi için de kullanılır. Hekimler, solunum problemi yaşayan bebeklere CPAP uygulayabilirler. Bu durum evde cihaz kullanımından ve uyku apnesi tedavisinden farklı bir durumdur.

CPAP cihazları ile kullanılan nasal (burun) maske, ora-nasal (ağız burun) maske, solunum devresi ve ısıtıcı nemlendirici gibi aksesuarlar vardır. Hastanın ihtiyacına göre belirlenen maske hekim tarafından önerilir. Maske çeşidi, yapılan uyku testlerinden sonra tespit edilir. Nasal ve ora-nasal maske tiplerinden farklı maskelerde vardır.

Maskeler her tür mekanik ventilatör cihazları ile non-invaziv uygulama yapılırken kullanılır. Vented ve non-vented denilen 2 tipi vardır. Vented, ekshalasyon portu olan; non-vented ise ekshalasyon portu olmayan maskelerdir.

Maske Çeşitleri

  • Burun Yastıkçıklı Maske
  • Nasal Kanül
  • Nasal Maske
  • Ora-Nasal Maske
  • Oral Maske
  • Tüm Yüz Maske

 

Cihaz Çeşitleri

CPAP cihazı sürekli olarak pozitif yönlü hava yolu basıncı üretir. Bu tanıma bağlı kalarak bazı cihaz çeşitleri aşağıda listelenmiştir:

  • CPAP
  • OTOCPAP
  • Bilevel S (BPAP S)
  • Bilevel ST (BPAP ST)

 

Yukarıda belirtilen tüm cihazlar aslında birer CPAP cihazıdır. Cihazların çalışma fonksiyonları ve iç donanımları farklılık gösterse de yaptığı işler benzerdir, ancak bu cihazların her biri farklı parametrelerle çalışmaktadır. Hastalıkların farklarına göre cihaz çeşidi ve parametreler değişir.

En basit haliyle CPAP şeması aşağıdaki gibidir.

CPAP