Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » CPAP ve OTOCPAP Cihazlarının Farkları Nelerdir?

CPAP ve OTOCPAP Cihazlarının Farkları Nelerdir?

Uykuda yaşanan solunum problemleri normal yaşantımızı da büyük ölçüde etkiler. İyi alınmamış bir uyku yaşam kalitemizi düşürecektir. Sadece yaşam kalitemizi etkilemekle kalmaz, uykuda nefes sıkıntısı birçok hastalığın da başlangıcıdır. CPAP cihazları genellikle uyku apnesi hastalığının tedavisinde kullanılır. Tedavinin şekli, hastanın apne durumu ve kilosu gibi fiziksel etkenlere ve uyku testine (PSG) göre değişiklik gösterebilir. CPAP cihazları tek yönlü pozitif hava basıncı sağlar. CPAP cihazına tek basınç değeri girilirken OTOCPAP cihazına 2 değer girilmektedir. Buradaki değerin birimi cmH2O veya mbar’dır. OTOCPAP cihazındaki bu değerler minimum değer ve maksimum değer olarak bilinir. Bu değerler hastanın uyku esnasındaki solunum değerlerine göre ayarlanır. Basınç yükselir veya alçalır.

Detaylı Bilgi İste »

CPAP cihazı uykuda solunum sıkıntısı yaşayan hastalar tarafından kullanılan, gece boyunca kişinin solunum yolunun açık kalmasını sağlayan bir cihazdır. Sürekli bir pozitif solunum yolu basıncı sağlar.

Cihaz yüksek basınçlarda buruna hava göndererek, hastanın daha kolay nefes almasını sağlar. Cihaz nazal, ora-nazal veya tüm yüz maskeleri ile kullanılır. Maske seçimi kişinin hastalığına ve yüz şekline göre belirlenir.

Bu cihazların kullanımı doktor tavsiyesi ile olmalıdır. Öncelikle kişi hastalığının anlaşılması için bir gece uyku testinde kalır. Bunun sonucunda raporunda değerleri yazar. Bu değerlere istinaden hekim tarafından bir cihaz önerilir. Kişinin hastalık derecesine göre hangi cihazı kullanacağı belirlenir.

CPAP cihazında rampa zamanı manuel olarak ayarlanırken, OTOCPAP cihazında bu ayara gerek duyulmamaktadır. Bunun sebebi ise 2 değer arasında hastanın uykudaki tıkanıklık seviyesine göre otomatik olarak yükselip alçalmasıdır.

Bu cihazların kullanımı hastanın apne durumuna göre hekim tarafından belirlenir. Uyku apnesi olan bir hasta isteğine göre CPAP veya OTOCPAP cihazı kullanamaz. Belirli testlerden geçtikten sonra değerlerine göre kullanacağı cihaz hekim tarafından yazılır.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Pin It on Pinterest

  Whatsapp
  Whatsapp
  CPAP ve OTOCPAP Cihazlarının Farkları Nelerdir? https://sesanltd.com.tr/cpap-ve-otocpap-cihazlarinin-farklari-nelerdir »