Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » CPAP-BPAP Solunum Maskesi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

CPAP-BPAP Solunum Maskesi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Uyku apnesi veya KOAH gibi solunum hastalıklarının tedavisinde kullanılan cihazlar, yüze takılan maskelerle birlikte kullanılır. Bu maskeler farklı ham maddelerden çeşitli modellerde üretilmektedir. Cihazlarla birlikte kullanılan bu maskelerin kalitesi çok önemlidir. Ayrıca maskenin, kullanıcının yüzüne ve cilt tipine uyumlu olması gerekir. Bu tip cihazlarla yapılan tedavilerde en az cihaz kadar maske de önemlidir. Bu nedenle maske seçimi yaparken birçok kriterin göz önüne alınması gerekir. Peki bu kriterler nelerdir?

Maske seçiminde en öncelikli ve önemli kriter doktorun önerdiği maske çeşididir. Etkin bir tedavi için hekiminizin önerdiği maske tipini tercih etmelisiniz. Birkaç farklı maske tipi mevcuttur. Bunlar:

  • Nazal Maske
  • Burun Yastıkçıklı Maske
  • Ora-Nazal Maske
  • Oral Maske
  • Tüm Yüz Maskesi
  • Nazal Kanül

 

Hekiminiz tedaviniz konusunda uygun gördüğü yukarıda listelenen maske tiplerinden birini size önerecektir. Öncelikle bu öneriyi dikkate alarak maske araştırma sürecine girmelisiniz. Örneğin doktor hastanın tedavisi için BPAP S cihazıyla birlikte ora-nazal (ağız burun) maske kullanılması gerektiğini belirtebilir. Bu durumda hastanın BPAP S cihazıyla birlikte nazal (burun) maskesi kullanması sağlığı açısından uygun olmayacaktır. Aksi halde hayati bir risk dahi oluşabilir.

CPAP-BPAP Maske Çeşitleri

Kullanıcının öncelikle doktor önerilerini dikkate alması sonrasında da maskelerin konfor özelliklerini inceleyerek seçim yapması gerekir. Maskeler tasarım olarak birbirlerinden ayrılmaktadır. Bunlarla ilgili biraz detaylara değineceğim.

CPAP-BPAP Solunum Maskesi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Nazal Maske

Öncelikle nazal maskeyi ele alalım. Nazal maskeler sadece burnu içine alan maske tipidir. Cihazın uyguladığı solunum işleminin yalnızca burundan yapılmasını sağlar. En yoğun şekilde kullanılan maske tipidir. Alın desteği olan ve olmayan çeşitleri vardır.

CPAP-BPAP Solunum Maskesi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Burun Yastıkçıklı Maske

Sadece burun yoluyla uygulama yapılan diğer bir ürün çeşidi de burun yastıkçıklı maskedir. Direkt olarak burun deliklerine silikon yastıkçıklar sayesinde oturur ve bu şekilde kullanılır. Bu tip maskelerde cilde olan temas oldukça azdır. Bu sayede kullanım sonrasında yüzde herhangi bir kızarıklık veya iz oluşmamaktadır. Ayrıca nazal maskeyle kıyaslandığında daha küçüktür.

Bu tip maskeler herkes için uygun olmayabilir. Belirli kullanım kriterleri vardır. Hekimlerin önerisine göre 7 cmH2O (mbar) basınçtan yüksek basınçlarda kullanılmaması gerekir. Direkt olarak burnun içine basınçlı hava gönderdiği için kılcal damarlara zarar verme ve kanama oluşması riski vardır. Bu nedenle bu maskeyi kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle hekiminize başvurmanız ve önerilerine göre hareket etmeniz gerekir. Burun yastıkçıklı maskeler nazal maskelere göre biraz daha yüksek fiyatlıdır.

CPAP-BPAP Solunum Maskesi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Ora-Nazal Maske

Ora-nazal solunum maskesinin diğer bir adı da ağız burun maskesidir. Maske yüze takıldığında hem ağız hem de burun üzerini kapatır. Bu sayede solunum tedavisinin hem ağız hem de burun yoluyla yapılmasını sağlar. Nazal maskeler gibi ora-nazal maskelerin de alın desteği olan ve olmayan çeşitleri vardır.

CPAP-BPAP Solunum Maskesi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Oral Maske

Oral maskeler yalnızca ağız üzerine takılarak kullanılır. Solunumu direkt ağız yoluyla uygular. Genellikle burunla alakalı sağlık sorunları yaşayan kişilere önerilir.

Tüm Yüz Maskesi

Bu maske tipi genellikle yoğun bakımlarda kullanılır. Evde de kullanıma uygundur. Yüzü alından çeneye kadar komple kaplayan bir tasarımı vardır. Bu nedenle tüm yüz maskesi denilmektedir. Ora-nazal maskeleri kullanamayan veya maskeler nedeniyle cildinde yara oluşan kişiler için uygundur.

CPAP-BPAP Solunum Maskesi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Nazal Kanül

Nazal kanülün uygulama yöntemi diğer maskelerden biraz daha farklıdır. Yüksek akış uygulamalarında kullanılmaktadır. Özellikle çocuklar için tercih edilir. Yetişkinlerde de kullanılan modelleri vardır.

Silikon ve Jel Maskeler

CPAP-BPAP maskelerinde cilde temas eden kısım birkaç farklı maddeden üretilmektedir. Sağlığa uygun olan silikondan veya jelden üretilmiş modeller mevcuttur. Bu maddelerin birbirlerinden farkları vardır ve kullanım sırasında bu farkları hissedebilirsiniz. Örneğin jel malzemeden üretilen maske silikona göre daha yumuşaktır ve yüzün şeklini daha hızlı şekilde alır. Ancak silikon maskeye göre ömrü daha kısadır. Silikon maskelerin düzenli olarak temizliği ve bakımı yapılırsa ortalama olarak 1 yıl sorunsuz kullanılabilir. Jel maskelerin ortalama ömürleri ise 3 ayla 6 ay arasında değişmektedir.

Jel olan maskeler silikon olanlarla kıyaslandığında hangisinin yüzünüze daha uyumlu olacağını önceden bilmek mümkün değildir. Jel maskeler silikon olanlara göre her zaman daha rahat ve kullanışlı olmayabilir. Maske tercihi yaparken bu kriteri de unutmamak gerekir.

Silikon ve jel maskeler kıyaslandığında hangisinin daha iyi veya kaliteli olduğunu tartışmak biraz anlamsızdır. Genel olarak jel maskelerin fiyatları silikon olanlara göre daha yüksektir. Bu durum jel maskelerin silikonlara göre daha iyi ve kaliteli olduğu anlamına gelmez. Ayrıca bazı markaların çok pahalı olan jel maskelerinden tedarik edip memnun kalmayan birçok kullanıcı da mevcuttur. Pahalı olan maske yüzümüze en uygun maske olmayabilir.

CPAP-BPAP Solunum Maskesi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Maskenin Yüze Uyumu

Kullanılan solunum cihazının kalitesi kadar maskenin yüze uygun olması da önemlidir. Çünkü kullanıcı maskesinden memnun değilse tedavi etkinliği direkt olarak olumsuz şekilde etkilenmektedir. Maske sebebiyle tedaviye ara vermek zorunda kalınabilir. Hatta cihaz kullanımından tamamen vazgeçilerek tedavi bırakılabilir.

Bir sürü maske deneyip hala memnun olmayan ve tam olarak ihtiyacı olan maskeyi bulamamış kişiler tanıyorum. Bu nedenle tedavileri çok verimli şekilde devam etmiyor. Kullandıkları maskeler yüzlerinde yara yapabiliyor. Rahat edemedikleri için gece fark etmeden maskeyi çıkaran kişiler de olabiliyor. Diğer sıklıkla yaşanan sorun ise hava kaçağıyla ilgili. Maske, kullanıcının yüzüne uygun olmadığı için çok fazla hava kaçağı oluşuyor ve bu nedenle cihaz kullanımı çok zorlaşıyor. Kullanıcılar, hava kaçağı olmasın diye maskenin kafa bandını çok fazla sıkmak zorunda kalıyorlar, bu nedenle yüzlerinde oldukça ciddi yaralar oluşabiliyor.

Maske seçimi yapılırken öncelikle ihtiyacınız olan maskenin tipi belirlenmelidir. Örneğin doktorunuz tarafından nazal maske kullanmanız önerildiyse, markaların nazal maske modellerini araştırma sürecine girmelisiniz. Piyasada birçok maske markası mevcut. Hepsinin de çeşitli modelleri var. Öncelikle internet üzerinden genel bir araştırma yapmanızda fayda var. Hangi maske modelleri yoğun olarak kullanılıyor? Maske kullanıcılarının yorumları neler? Kullanıcıların şikayetleri var mı? Bunun gibi soruların cevaplarını internet üzerinden edinmeniz mümkün. Birkaç model belirledikten sonra bunlara ulaşabileceğiniz bir medikal firmaya giderek denemeler yapabilirsiniz. Denemeleri cihazla birlikte yapmayı ihmal etmeyin. Sadece maskeyi yüzünüze takıp denemeniz yeterli olmayacaktır. En azından 20-30 dakika boyunca cihazla birlikte denemeniz gerekir.

Eğer yakın çevrenizde herhangi bir medikal firma yoksa ve maskeleri deneme şansınız bulunmuyorsa, internet üzerinden uzman bir medikal firmayla iletişime geçebilirsiniz. Hastalığınızı, kullandığınız cihazı ve yüz şeklinizi firma yetkilisine bildirdiğinizde size ürün önerilerinde bulunabilirler. Gerekirse yüzünüzün farklı açılardan resimlerini çekip firma yetkilisine gönderebilirsiniz. Böylece daha doğru sonuçlar alabilirsiniz. Ürünler kargoyla tarafınıza gönderildiğinde 2-3 gün içinde adresinize teslim edilecektir. Burada en önemli nokta gerçekten bu konuda uzman olan bir medikal firmayla iletişime geçmenizdir.

Maskeyi satın alacağınız firmanın değişim ve iade koşullarını önceden öğrenmenizi tavsiye ederim. Bu konuda firmayla sözlü veya yazılı şekilde bir mutabakata varmanız gerekebilir. Böylece size uygun olduğunu düşündüğünüz ürünü satın aldıktan sonra memnun kalmazsanız 2-3 gün içinde farklı bir modelle değiştirebilirsiniz veya iade edebilirsiniz.

CPAP-BPAP Solunum Maskesi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Maskelerin bazılarında small, medium ve large gibi bedenler olduğunu da unutmayınız. Bazı maskelerde ise beden seçeneği yoktur. Standart şekilde üretilen, beden seçeneği olmayan modeller ölçü olarak bütün yüz tiplerine uygun olabilmektedir. Özellikle beden seçenekleri olan maskeleri incelerken yüz şeklinize ve kilonuza göre uygun olanları tespit etmeniz gerekir.

CPAP-BPAP maskelerinin bazı konfor özellikleri olabiliyor. Örneğin bazı modellerde alın desteği vardır. Alın desteğinin amacı, maskenin burun üzerine gelen bölümündeki baskıyı azaltmaktır. Bu sayede burun üzerinde kızarıklık ve yara riski azalmaktadır. Ancak bazı kullanıcılar alın desteğinden rahatsız olmaktadır. Bunun dışında, farklı tasarımlarda kafa bandı olan maske modelleri de vardır. Bu özellikler kullanıcılar tarafından dikkate alınmalıdır. Kullanıcı en rahat ettiği maske modelini tercih etmelidir.

Maskelerin üzerinde hava tahliye bölümleri de bulunmaktadır. Buna ekshalasyon portu denir. Akciğerlerden dışarı verdiğimiz hava, bu tahliye bölümlerinden atılır. Bu bölüm olmazsa dışarı verdiğimiz nefesteki karbondioksit gazını tekrar solumak zorunda kalırız. Bu durum ciddi sağlık sorunları doğurabilir.

Maske Fiyatları

CPAP-BPAP maskelerini araştırırken elbette fiyatlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Maskelerin fiyatları marka ve modele göre değişmektedir. Bazı markaların fiyatları genel olarak diğerlerine göre yüksektir. Piyasa araştırması yaparsanız zaten bu markaların hangileri olduğunu kolayca tespit edebilirsiniz. Pahalı maske en iyi maske demek değildir. Bunu unutmadan maske araştırması yapmalısınız. Çok uygun fiyatlı maskelerle de rahat etme ihtimaliniz var. Öncelikle gerekli araştırmaları yapıp, konu hakkında bilgi edindikten sonra, işin uzmanlarıyla fikir alışverişi yaparsanız doğru ürünü bulma süreciniz hızlanır ve kolaylaşır.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
CPAP-BPAP Solunum Maskesi Alırken Nelere Dikkat Edilir? https://sesanltd.com.tr/cpap-bpap-solunum-maskesi-alirken-nelere-dikkat-edilir »