Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » CPAP-BPAP Cihazlarının Bakımı Neden Önemlidir?

CPAP-BPAP Cihazlarının Bakımı Neden Önemlidir?

Tıbbi cihaz arızalarının en büyük nedeni düzenli şekilde bakımının yapılmamasıdır. Bakımı yapılmayan cihazda oluşacak arızalar zamanla büyüyerek cihazı kullanılamaz hale getirebilir. Bu nedenle tedavi süreci olumsuz etkilenebilir. CPAP-BPAP gibi cihazlarda çalışma esnasında dış ortamdan çekilen hava ilk olarak bakteri ve partikül tutucu filtrelerden geçip tribün motora ulaşır. Zamanla aşınan filtreler özelliklerini kaybederek partikül geçirgenliğini kaybederler ve cihazın iç kısımlarında tozlanmaya ve partikül birikimine neden olurlar. Oluşan bu partikül ve tozlu hava cihazın iç kısmına nüfus ettiğinde hastaya verilen havanın kalitesi düşer ve bu toz birikintilerinin solunum devresine ulaşması hasta için ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu sebeplere bağlı olarak cihazların tavsiye edilen periyodik bakım süreleri 3 ay olarak belirlenmiştir.

Detaylı Bilgi İste »

CPAP-BPAP Nedir?

CPAP = Continuous Positive Airway Pressure
BPAP = Bilevel Positive Airway Pressure

Uyku esnasında solunum bozukluğu yaşayan hastaların, solunum yollarına apne kaybolma değerlerine göre hekim tarafından belirlenen değerdeki basınçlı havayı vererek solunum yollarının açık kalmasını sağlayan cihazlardır.

Hangi Basınç Değerlerinde, Hangi Tip Cihaz Kullanılır?

Teşhis doktor tarafından yapılan polisomnografi (PSG) testi sırasında apne kaybolma basınçlarına göre belirlenir. Hastalığın düzeyine göre cihazın türleri değişebilir.

CPAP-BPAP Cihazlarının Çalışma Prensipleri Nelerdir?

CPAP-BPAP cihazları tribün motor, ana kart güç kartı olmak üzere 3 ana parçadan oluşmaktadır.

Tribün motorun dış ortamdan filtrelenerek çektiği hava basıncını solunum devresi vasıtasıyla belirlenen basınç seviyesinde hastanın üst solunum yoluna verme prensibiyle çalışan cihazlardır.

CPAP-BPAP Cihazlarının Bakımının Önemi Nedir?

Cihazların çalışma esnasında dış ortamdan çekilen hava ilk olarak bakteri ve partikül tutucu filtrelerden geçip tribün motora ulaşır. Zamanla aşınan filtreler özelliklerini kaybederek partikül geçirgenliğini kaybederler ve cihazın iç kısımlarında tozlanmaya ve partikül birikimine neden olurlar. Oluşan bu partikül ve tozlu hava cihazın iç kısmına nüfus ettiğinde hastaya verilen havanın kalitesi düşer ve bu toz birikintilerinin solunum devresine ulaşması hasta için ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Bu sebeplere bağlı olarak cihazların tavsiye edilen periyodik bakım süreleri 3 ay olarak belirlenmiştir.

CPAP-BPAP Cihazlarının Bakım Standartları Nelerdir?

 • Cihazın içi açılarak tıbbi cihaz dezenfektanları yardımıyla bakteri ve toz temizliği yapılır.
 • Cihazın iç hortumlarında kaçak kontrolleri yapılır.
 • Elektronik kart iletkenlikleri kontrol edilir.
 • Cihaz filtresi yenisi ile değiştirilir.
 • Cihaza ayarlanan basınç değeri analizörle ölçülüp servis manueline göre geçerli olan tolerans değerleri aşıp aşmadığı kontrol edilir.
 • Klinik menüsüne girilerek hastanın yapılan PSG testine göre belirlenmiş hava yolu basınç değerinin cihaz parametrelerine göre ayarlanması yapılır.
 • Rapora göre ayarlanma daha önceden yapıldıysa girilen değerlerin doğruluğu verilen hekim raporu göz önünde bulundurularak teyit edilir.

CPAP-BPAP Cihazlarının Bakım Ücreti Tarifesi Nasıldır?

Firmamız, CPAP-BPAP gibi solunum cihazlarının bakım hizmetlerini, marka ve model fark etmeksizin, garanti süresi devam ediyorsa ücretsiz olarak vermektedir. İzmir içindeki cihazları bize getirmeniz ve İzmir dışındaki cihazları kargo ücretini karşılayarak göndermeniz durumunda servisimizde ücretsiz olarak bakımı yapılıp tarafınıza teslim edilmektedir.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Ad soyad (gerekli)

  Telefon (gerekli)

  E-posta (gerekli)

  Butona 1 kere basıp bekleyin.