Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » CPAP-BPAP Bakımı Kalite Standardı

CPAP-BPAP Bakımı Kalite Standardı

CPAP veya OTOCPAP, uyku apnesi hastalığı bulunan kişilerde kullanılan, uyku sırasında solunum yolunu açık tutarak hastanın rahat uyumasını sağlayan tıbbi cihazlardır. BPAP veya BPAP ST cihazları da genellikle ileri seviyede uyku apnesi veya KOAH gibi akciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılan solunum cihazlarıdır. Uygulama şekli farklı olsa da bu cihazların hepsi benzer bir sistemle çalışır ve sürekli olarak pozitif yönlü hava yolu basıncı sağlar. CPAP ve OTOCPAP cihazları tek seviyeli basınç üretir, hasta nefes alırken ve verirken aynı basıncı uygular. BPAP ve BPAP ST cihazları ise iki seviyeli basınç üretir. Bu sayede hasta nefes alırken yüksek, nefes verirken daha düşük bir basınç uygular. Temel farkları bu olsa da BPAP ve BPAP ST cihazlarında daha fazla solunumsal parametre ayarlanabilir. Bu cihazların parametreleri doktor tarafından belirlenir ve maske vasıtasıyla hastaya uygulanır. Dış ortamdaki havayı içindeki motoru sayesinde emer ve ayarlanan seviyede basınçlı hava oluşturarak hastaya gönderir. Havada bulunan zararlı partiküllerin hastaya gitmemesi için birkaç filtresi vardır. Bu filtrelerden birisi cihazın dışında bulunur ve kullanıcı tarafından değiştirilebilir. Hava filtresinden kaçan partiküller zamanla cihazın içinde birikebilir ve arızaya sebebiyet verebilir. Zararlı partiküller basınçlı havayla birlikte kullanıcıya giderek alerji veya enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle cihazların düzenli olarak detaylı bakımlarının yapılması gerekir.

CPAP-BPAP Cihazlarının Bakımı

CPAP-BPAP cihazlarının kullanım ömrünü uzatmak ve kullanıcıya daha temiz hava ulaşmasını sağlamak için temizlik ve bakımların düzenli olarak yapılması gerekir. Öncelikle filtrelerin temizliği yapılmalıdır. Filtrelerin ömürleri, kullanım süresine ve cihazın filtre kalitesine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Öncelikle cihazların olabildiğince temiz ve tozsuz bir ortamda kullanılması gerekir. Ayrıca dış bölümde bulunan filtrenin, kullanım kılavuzunda belirtilen sürede düzenli olarak, kullanıcı tarafından değiştirilmesi sağlık açısından önem kazanmaktadır. Cihazların, marka modeline göre tek veya çok kullanımlık filtreleri vardır. Tek kullanımlık filtreler yıkandığında partikül tutma özelliğini yitirdiği için kirlendiğinde yenisiyle değiştirilmelidir. Çok kullanımlık filtreler ise 3-4 günde bir yıkanıp kurutulup tekrar kullanılabilir. Bu filtrelerin de 3 ayda bir yenisiyle değiştirilmesi önerilir.

Isıtıcı nemlendirici haznesinin temizliğini de kullanıcılar yapabilir. Nemlendirici hazneleriyle ilgili en çok aldığımız şikayet kireçlenmeyle alakalıdır. Kireçlenme hem kötü bir görüntüye hem de tıkanmaya sebebiyet verir. Kireçlenmeyi önlemek için kaynatılıp soğutulmuş veya saf su kullanabilirsiniz. Şebeke suyu kullanırsanız çok kısa bir sürede kireçlenme sorunu yaşayabilirsiniz. Hazne temizliğini elma sirkesiyle yapabilirsiniz. Bu sayede kireçlenmeyi giderebilir ve hijyen sağlayabilirsiniz. Ayrıca, nemlendirme haznesindeki suyu her kullanımdan sonra değiştirmenizi öneriyorum. Uzun süre bekleyen suyun içinde bakteri veya mikrop oluşabilir, bunlar solunumla direkt olarak akciğerlerinize ulaşabilir ve enfeksiyona sebebiyet verebilir.

CPAP-BPAP Bakımı Kalite Standardı

Kullanılan maskenin temizliği de sağlık açısından çok önemlidir. Kirlenen maskede kötü kokular oluşabilir ve bu durum cihazı kullanmanızı etkileyebilir. Nemlendirici haznesinde olduğu gibi maske üzerinde de bakteri veya mikrop oluşabilir. Ayrıca, kirlenen maske çabuk yıpranır ve hem hava kaçağına hem de cildinizde kızarıklığa veya yaralara neden olabilir. Düzenli olarak temizlenen maskeler bir yıla kadar sorunsuz kullanılabilir. Maske bakımını kalıntı bırakmayan özel dezenfektan spreylerle yapabilirsiniz. Bu sayede maskeniz hem vücut kirlerinden hem de bakteri ve mikroplardan arınır. Nemlendirici haznesi veya maske gibi aksesuarların temizliğinde kesinlikle kalıntı bırakmayan kimyasal maddeler kullanmanız gerekir; aksi halde, solunum sistemi geri dönüşü olmayan zararlar görebilir.

Kullanıcının yapabileceği temizliğin dışında cihazın düzenli olarak teknik servis tarafından kontrol edilmesi ve bakımının yapılması gerekir. Ortaya çıkabilecek birçok sorunun önlenmesi için bu bakımın üç ayda bir yapılmasında fayda vardır. Konusunda uzman teknik ekibimiz bu işlemi her marka model cihaz için belirli bir kalite standardında uygulamaktadır. CPAP-BPAP cihazlarının bakımı için uyguladığımız kalite standardımız aşağıda yer almaktadır:

 • Öncelikle cihaza uygulanacak işlemler hakkında kullanıcıya detaylı bilgi verilir.
 • Bakım işleminin üç ayda bir yapılması önerilir.
 • Bakım esnasında ölçüm ve test cihazlarının kullanılması gerektiği için işlemler servisimizde yapılır.
 • Kullanıcı şikayetleri dinlenir.
 • Maske ve solunum devresi cihaza takılıyken cihaz çalıştırılır, çalışma şekli incelenir ve olağan ses seviyesi kontrol edilir. Aynı kontrol solunum devresi ve maskesi cihaza takılı değilken de yapılır.
 • Cihazın uyguladığı hava basıncı kalibrasyon cihazı ile test edilir.
 • Cihazın ısıtıcı nemlendiricisi aktif hale getirilerek kontrol edilir.
 • Bu maddeye kadar olan kontrollerde cihazın çalışma şeklinde bir sorun görülürse veya cihazda arıza tespit edilirse kullanıcıya bilgi vererek tamir süreci başlatılır.
 • Cihazda arıza yoksa bakım işlemlerine devam edilir.
 • Nemlendirme haznesi cihazdan sökülür ve içinde oluşan kireçlenme temizlenir. Ayrıca haznenin içi dezenfekte edilir.
 • Cihazın kasası açılır.
 • Cihazın içi dezenfektan sprey ve basınçlı havayla temizlenir.
 • Cihazın içinde bulunan elektronik aksamda sorun olup olmadığı ve soketlerin iyi bir şekilde yerine oturduğu kontrol edilir.
 • Cihazın motoru, hava kanalları ve tuşları temizlenir.
 • Cihazın içinde ve dışında bulunan tüm filtreler yenisiyle değiştirilir.
 • Cihazın kasası kapatılır. Tüm aksesuarları takılır ve çalışma şekli kontrol edilir. Ayrıca, uyguladığı hava basıncı kalibrasyon cihazı ile tekrar test edilir.
 • Cihazın güncel parametreleri hasta raporu ile karşılaştırılır, yanlışlık varsa düzeltilir.
 • Saat ve tarih ayarları kontrol edilir, yanlışlık varsa düzeltilir.
 • Cihazın dış kasası ve kablosu dezenfektan ile temizlenir.
 • Sökülen tüm kirli filtreler imha edilir.
 • Yapılan işlemlerle ilgili servis tutanağı hazırlanır ve kullanıcıya gerekli bilgiler aktarılır.

 

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Bilgi İste

  Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.