Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » Cihaz Kullanan Hastalara 200 TL Elektrik Faturası Desteği

Cihaz Kullanan Hastalara 200 TL Elektrik Faturası Desteği

Bazı kronik hastalıkları olan kişilerin bakımlarına hastaneden sonra evinde de devam edilebilir. Bu süreçte yaşam destek cihazları kullanan hastalar olduğu gibi hastalığı daha hafif olup sadece birkaç ortopedik denge ürünü kullanan hastalar da vardır. Kişinin hastalıklarına göre evde bakım süresi uzun veya kısa dönem olabilir. Hatta bazı hastalar yaşamı boyunca solunum ve yaşam destek cihazları kullanmak durumunda kalabilir. Tüm hastalıklar hastayı ve ailesini manevi olarak etkiler ancak uzun süre bakıma ihtiyaç duyan ve yaşamak için tıbbi cihaz kullanmak zorunda olan hastalar hem manevi hem de maddi olarak çok fazla etkilenir. Aileler, hasta bakım sürecine girdiklerinde bilmedikleri ve akıllarına daha önce hiç gelmemiş birçok zorlukla karşılaşır. Örneğin, birkaç tane tıbbi cihazı aynı anda kullanmak zorunda olan hastaların elektrik faturaları normalden 2-4 kat daha fazla gelmektedir. Fatura bedeli, kullanılan cihaz özelliklerine ve sayısına göre değişkenlik göstermekle birlikte, tek masrafı elektrik faturası olmayan aileyi maddi olarak zorlamaktadır. Bu konuda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir adım attı ve 3294 sayılı kanun kapsamında cihaza bağımlı kronik hastalara 200 TL’ye kadar elektrik faturası desteği verileceğini ve tek sefere mahsus olmak üzere cihaza bağlanma tarihinden sonraki birikmiş elektrik borçlarının da ödeneceğini açıkladı. Bu durum, güzel bir gelişme olmakla birlikte, desteğin kimlere nasıl verileceğinin detaylarını yazının devamında ele alacağım.

Detaylı Bilgi İste »

Cihaza bağımlı, kronik veya yatalak hastaların evde bakımı hem maddi hem de manevi olarak sorunlar oluşturur. Kişisel ihtiyaçlarını destek almadan karşılayamayan hasta, psikolojik olarak da büyük bir üzüntü ve depresyon durumu yaşayabilir. Aynı durum hayatından, zamanından ve hayallerinden feragat ederek sorumluluk alan hasta yakınları için de geçerlidir. Bunun yanı sıra hastanın medikal ürün ihtiyaçları maddi olarak ciddi bir yük oluşturur. Bu noktada kamu kurumlarının sağladığı destekler devreye girerek bir nebze de olsa bu yükü hafifletir. Evde bakım yardımı ve evde bakım hizmeti gibi projeler, hasta yakınlarının yükünü hafifletmek açısından büyük rol oynamaktadır. Yeni bir destek türü olan 200 TL’ye kadar elektrik faturası desteği de bunlardan bir tanesi olacaktır. Kronik hastalıkları olan ve evde bakımına devam edilen hastalara sağlanacak bu desteğin kriterleri hala net olarak belirlenmiş değildir. Hal böyle olunca insanın aklına birçok soru gelmektedir:

 • Hangi tip hastalıklarda bu destek verilecek?
 • Hangi tıbbi cihazları kullananlar destekten faydalanabilecek?
 • CPAP-BPAP gibi solunum cihazlarını kullananlar sisteme dahil edilecek mi?
 • Bu desteği alabilmek için yeni heyet raporu alınacak mı?
 • Yeni heyet raporu alınacaksa raporda hangi bilgilerin bulunması gerekecek?
 • Bu desteği almaya hak kazananların hane geliri artmış olarak mı kabul edilecek?
 • Hane geliri artmış olarak kabul edilirse evde bakım yardımının kesilme riski olacak mı?
 • Hali hazırda evde bakım yardımı alan aileler bu destekten faydalanabilecek mi?
 • Evde bakım yardımında olduğu gibi bir gelir kriteri olacak mı?
 • Elektrik faturası desteği tek seferlik mi yoksa sürekli mi sağlanacak?
 • Süreklilik arz edecekse aileler ne gibi mesuliyetlerin altına girmiş olacak?
 • Gelecekte hangi koşullar oluştuğunda bu destek kesilecek?
 • Verilen desteğin hangi durumlarda geri iadesi gerekecek?
 • Birikmiş borçların ne kadarı ödenecek ve ödeme tutarı neye göre belirlenecek?
 • Desteği alabilmek için elektrik faturasının kimin üzerine olması gerekecek?

 

Bu sorulardan bazılarının cevaplarını şu an verebiliyoruz ancak hala bazı belirsizlikler mevcut.

“Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Selçuk, Kasım ayında başlayacak Elektrik Desteği Yardım Programından; 3294 sayılı kanun kapsamında muhtaç durumda olduğu tespit edilen ve 2828 sayılı kanun kapsamında evde bakım yardımı almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde hayatını sürdürmek durumunda kalan hastaların faydalanacağını söyledi. Ayrıca ağır kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların bulunduğu hanelerin birikmiş elektrik faturası borçlarının ve kesintisiz güç kaynağı ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmaların da sonuna geldiklerini açıkladı.”

Projesi hazırlanan elektrik faturası desteğinin Kasım 2018’de faaliyete geçeceğini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamıştı. Bu destekten faydalanmak isteyenlerin il ve ilçelerdeki bakanlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabileceğini de ifade etmişti. 12 Ekim 2018 tarihinde yapılan bu açıklamadan sonra, başvuru sırasında hangi belgelere ihtiyaç olduğunu araştırdım ancak net bir bilgiye ulaşamadım. Bu nedenle defalarca başvuruyu tekrarlayarak emek ve vakit kaybı yaşamamak için hangi belgelerin gerekli olduğunu ilgili vakıflardan öğrenerek hareket etmenizi tavsiye ederim.

Cihaz Kullanan Hastalara 200 TL Elektrik Faturası Desteği

Başvurular için hangi belgelerin gerekli olduğu belirsizliği devam etse bile bu destek hastalar ve aileleri için sevindirici bir durumdur. Sürekli cihaza bağlı olarak yaşayan hastalar genellikle 3-4 farklı tıbbi cihazı 24 saat kesintisiz şekilde kullanmak zorunda kalmaktadır. Teknoloji ilerledikçe daha az elektrik sarfiyatı ile çalışan yeni cihazlar üretilse bile elektrik bedelinin artması ve cihazların kesintisiz kullanılması nedeniyle hastanın bulunduğu haneye gelen elektrik faturaları oldukça kabarık olmaktadır. Zaten maddi ve manevi olarak çok ağır olan evde hasta bakım sürecinde, bir de 2-4 kat artan ve yaklaşık 400-800 tl arasında gelen elektrik faturaları insanların moralini bozmakta ve yaşama dair motivasyonunu düşürmektedir. Bu nedenle elektrik faturası desteği yeterli olmamakla birlikte hastalar ve yakınları için önemlidir. Bu tip desteklerin çoğalmasını ve destek tutarının kısa vadede artmasını ümit ediyoruz.

Bakan Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre aklımıza gelen sorulardan bir tanesi cevaplanmış oluyor. Bakan, 3294 sayılı kanun kapsamında muhtaç durumda olduğu tespit edilen ve 2828 sayılı kanun kapsamında evde bakım yardımı almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde hayatını sürdürmek durumunda kalan hastaların elektrik desteğinden faydalanacağını belirtmişti. Bu açıklama şu sorumuzu yanıtlıyor: “Hali hazırda evde bakım yardımı alan aileler bu destekten faydalanabilecek mi?” Açıklamaya göre 2828 sayılı kanun kapsamında evde bakım yardımı alan kişiler elektrik faturası desteğinden maalesef faydalanamayacak. Evde bakım yardımı alan kişilerin ekonomik durumunun iyi olmadığı aşikar. Bu durum göz önüne alındığında elektrik desteğinden de faydalanabiliyor olmaları gerektiğini düşünüyorum. Evde bakım yardımının tanımı: “Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgari ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, engellinin bakımına destek amacıyla verilen sosyal yardımdır.” Bu tanıma bakıldığında, evde bakım yardımı alan hane halkının ihtiyaç sahibi olduğu görülmektedir. Elektrik desteği, evde bakılan hastalar için oldukça mutluluk verici olsa da evde bakım yardımı alanların bundan faydalanamıyor olması birçok aileyi üzecektir. Umarım desteğin kapsamı genişletilerek evde bakım yardımı alan kişilerin de faydalanması sağlanır. Destek kriteri bu şekilde değişirse ve elektrik faturası için verilen 200 TL destek haneye ek gelir olarak kabul edilirse, bu sefer de evde bakım yardımı kesilecek hastalar da olabilir. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Cihaz Kullanan Hastalara 200 TL Elektrik Faturası Desteği

Destek kapsamında üç farklı kısım mevcut. Bunlardan bir tanesi her ay sağlanacak 200 TL’ye kadar elektrik faturası desteği; bir diğeri, hastanın cihaza bağlandığı tarihten itibaren biriken elektrik faturası borçlarının ödenmesi; üçüncü destek ise elektrik kesintisine karşı kesintisiz güç kaynağı desteğidir. 200 TL’ye kadar elektrik faturası desteğinin detaylarını anlatmaya çalıştım. Diğer desteklerden de kısaca bahsedeceğim. Hastanın cihaza bağlandığı tarihten itibaren biriken elektrik faturalarının da ödenmesi şeklinde bir destek sağlanacak. Bunun detaylarıyla ilgili neredeyse hiçbir bilgi yok. O nedenle konuyla ilgili birkaç yorumumu belirtebilirim. Vakıflar bu desteği büyük ihtimalle sadece SGK tarafından verilen veya bedeli karşılanan cihazlarla ilgili sağlayacak diye düşünüyorum. Bu cihazlar hastanelerde yazılan heyet raporlarıyla satın alınıyor. Ancak heyet raporu hazırlandıktan hemen sonra cihaz tedarik edilemeyebilir veya cihaz temin edildikten sonra hastada bir komplikasyon gelişirse eve çıkışı ertelenebilir. Hastaların eve çıkış sürecinde bu tip olumsuzluklar yaşanabilmektedir. Hal böyle olunca hastanın cihazı tedarik edip evinde kullanmaya başlama süresi değişiklik göstermektedir. Bunun tespiti hastanın taburcu belgesiyle yapılacaktır diye düşünüyorum. Bunun dışında SGK desteğiyle değilde kendi imkanlarıyla cihaz tedarik eden ailelerin cihaz bilgileri herhangi bir devlet kurumunda kayıtlı olmadığından destek kriterlerinden birisi belirsiz sayılabilecek ve biriken elektrik faturasının ödenmesi desteğinden faydalanma ihtimalleri kalmayacaktır. Bu tip desteklerden faydalanmak için ya kamu hastaneleri ya da SGK ile anlaşması olan özel hastaneler tercih edilmeli ve diğer tüm işlemlerin de devlet kurumları üzerinden yapılması gereklidir. Üçüncü destek olan, elektrik kesintisine karşı kesintisiz güç kaynağı desteğinin kriterleri hepten belirsizdir. Bu nedenle destek verilmeye başlandığında durumu yaşayarak öğreneceğiz. Ev tipi mekanik ventilatör, oksijen konsantratörü ve pulse oksimetre gibi cihazlara bağlı yaşayan hastaların ve yakınlarının 10 dakika bile elektrik kesildiğinde ne kadar strese girdiklerini ancak bu durumu yaşayanlar bilir. Cihazların bazıları bataryalı olsa dahi uzun süreli elektrik kesintisi riski bu tip hastalara çok büyük bir korku yaşatmaktadır. Sağlıklı bir birey elektrik kesintisinde en fazla telefonunu şarj edemez, bilgisayarını açamaz veya televizyon izleyemez. Sağlıklı bireylerin evdeki kayıpları ancak bunlar olabilir. Ancak evde cihazlarla yaşayan bir hastanın canının tamamiyle elektriğe bağlı olduğunu ve elektrik kesildiğinde de hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya geldiğini unutmayalım. En çok sevdiğiniz kişinin ağır kronik hastalıkları olduğunu ve elektrik kesintisinde kalp atışlarını bir ekrandan kontrol ettiğinizi düşünün. Sadece bunu düşünmek bile psikolojimizi derinden etkilemeye yeter. Bu durumu gerçekten yaşayan insanların çektiği zorlukları bir nebze bile olsa kolaylaştırmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Kaynaklar

https://www.aile.gov.tr/haberler/cihaza-bagimli-olan-kronik-hastalara-200-tl-elektrik-fatura-destegi

https://www.csgb.gov.tr/home/news/cihaza-bagimli-olan-kronik-hastalara-200-tl-elektrik-fatura-destegi/

https://www.bik.gov.tr/bakanliktan-aylik-200-tl-elektrik-destegi/

https://alo183.aile.gov.tr/bilgi-bankasi/evde-bakim-yardimi

Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

Bilgi İste

Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

Ad soyad (gerekli)

Telefon (gerekli)

E-posta (gerekli)

Butona 1 kere basıp bekleyin.