Bakteri Filtresi

Bakteri filtresi, evde veya hastanede hasta bakımında kullanılan önemli ürünlerden birisidir. Çeşitli boylarda ve farklı cihazlarda kullanılan bakteri filtreleri vardır. Cihaz kullanmayan hastalara uygun olan modelleri de mevcuttur. Trakeostomi kanülü olan veya entübe edilmiş hastalarda kullanılabildiği gibi mekanik ventilatör gibi solunum cihazına bağlı kişilerde de kullanılabilir. Aspirasyon (aspiratör) cihazlarında da cihazın içine bakteri, virüs, toz ve sıvı kaçmasını engellemek amacıyla bakteri filtreleri kullanılır. Benzer bir amaçla spirometre cihazlarında kullanılan farklı bir çeşidi de vardır. Hastalarda kullanılan bakteri filtrelerinin amacı ise hastanın solunum yollarına bakteri ve virüslerin ulaşmasını engellemektir. Bakteri filtresi diye bilinen ürünlerin İngilizcesi “bacterial viral filter”dır. HME (heat and moisture exchanger) diye tabir edilen ısı ve nem sağlayan özellikte çeşitleri de mevcuttur. Bunlar, bakteri ve virüsleri filtrelerken hastanın solunum yollarının ihtiyacı olan ısıyı ve nemi oluşturur.

Detaylı Bilgi İste »

Solunumun doğal yollarla yapılamaması durumunda tıbbi müdahaleye gerek duyulur. Müdahaleye rağmen solunum normal seyrinde devam etmiyorsa medikal ürünlerle veya solunum cihazlarıyla destek sağlanır. Non-invaziv diye tabir edilen maske vasıtasıyla uygulanan solunum cihazı desteği yeterli gelmiyorsa invaziv uygulamayla (vücudun içine bir kanül veya tüp ile giriş yaparak) tıbbi müdahale yapılır. İnvaziv uygulamalarda mekanik ventilatör cihazları da kullanılabilir. Bu cihazlar hastaya solunum devresi denilen hortumlarla bağlanır. Hastanın enfeksiyon riskini azaltmak için ihtiyacına uygun olan bakteri filtreleri kullanılır. Filtreler, sadece hastaya veya sadece cihaza yakın bölüme 1 adet takılabildiği gibi hem hastaya hem cihaza yakın olarak 2 adet takılabilir. Bu durum kullanılan mekanik ventilatör cihazının özellikleri bağlı olarak değişebilir.

Hastalarda kullanılan bakteri filtrelerinin farklı boyda ve ölçüde çeşitleri vardır. Bebek, çocuk ve yetişkinlerde hastanın kilosuna göre farklı ürünler kullanılabilir. Filtreler, bakterilerin ve virüslerin geçişine izin vermediği için hastada oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltır. HME özellikli olanların filtre kısmı diğerlerine göre daha kalındır. Bu kısımda, hastanın solunumuyla oluşan ısıyı ve nemi tutan filtre yer alır. Hastanın her nefes alışında solunum yolunda ihtiyacı olan ısı ve nem buradan sağlanır.

Bakteri Filtresi

Bakteri filtreleri mekanik ventilatör cihazlarıyla kullanılabildiği gibi, oksijen cihazlarıyla da kullanılabilir. Bazen de herhangi bir cihaz olmadan trakeostomi kanülüne takılabilir. Özellikle oksijen cihazlarıyla birlikte kullanılan filtrelere “t-tüp bakteri filtresi” adı verilir. Diğerlerine göre tasarımı farklı olan bu filtrelerin bir tarafı trakeostomi kanülüne bağlanırken diğer tarafı oksijen cihazına bağlanır.

Hastalarda kullanılan bakteri filtrelerinin kullanım süresi 1 gün olarak belirlenmiştir. Evde hasta bakan aileler ekonomik sebeplerle filtreleri 2-4 gün arasında kullanabilmektedir. Spirometre cihazlarında kullanılan bakteri filtreleri ise tek kişide kullanıma uygundur. Her yeni hasta için yeni bir filtre kullanılması gerekir. Aspirasyon (aspiratör) cihazlarındaki filtreler ise ayda bir yenisiyle değiştirilmelidir. Bunlar dışında diğer medikal cihazların bazılarında da benzer amaçlarla bakteri filtreleri kullanılmaktadır. Hastanın kullandığı filtrelerin yedeklerinin bulundurulması acil durumlar için önemlidir.

Mekanik ventilatör cihazıyla birlikte HME bakteri filtresi kullanılıyorsa çoğunlukla harici bir ısıtıcı nemlendirici cihaza ihtiyaç duyulmayacaktır. HME filtrenin sağladığı ısının ve nemin yetersiz olduğu durumlarda harici ısıtıcı nemlendirici cihaz kullanımı gerekli hale gelebilir. Isıtıcı nemlendirici cihazla HME bakteri filtresi aynı anda kullanıldığında filtrenin ömrü kısalacaktır.

    Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

    Bilgi İste

    Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

    Butona 1 kere basıp bekleyin.