Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Medikal Ürünler" » Atel Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Atel Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Atel, vücut uzuvlarında meydana gelen yaralanma, şişlik, ağrı gibi şikayetleri azaltmak ve uzuvları çoğunlukla hareketsiz tutmak için kullanılan tıbbi bir üründür. Özellikle uzuvlarda gerçekleştirilecek tıbbi müdahalelerin ardından, hastada oluşabilecek ağrı şikayetinin giderilmesinde ve iyileşme sürecinin daha hızlı ilerlemesinde olumlu katkıda bulunur. Bununla beraber, trafik kazası gibi acil durumlarda meydana gelebilecek yaralanmaların ardından hasar gören uzvun sabit şekilde kalmasını sağlayan, ilk yardım esnasında kullanılabilen bir üründür. Kısaca şu şekilde tanımlanır: “Atel, zedelenmiş dokuların veya hasar görmüş kemiklerin düzgün bir biçimde sabitlenmesi için kullanılan medikal üründür.”

Gündelik hayatta yaşanan ev kazalarında da ateller kullanılabilir. Özellikle burkulma, incinme ve bağlarda yaşanan kopuklukların pek çoğunda el, kol, ayak ve bilek atelleri uygulanmaktadır. Ayrıca fizik tedavi aşamasında, ameliyat öncesi ve sonrasında destekleyici tedavi olarak da kullanılabilir. Bu ürünlerin kullanımı pratik ve kolaydır ancak atelin hastaya uygun ölçülerde seçilmesi çok önemlidir. Ayrıca ateller uzun süre vücutta durduğu için üretildiği malzeme de önem kazanmaktadır. Hava geçirgenliği olan kaliteli malzemelerden üretilmiş ürünlerin tercih edilmesi tedavi sürecini olumlu şekilde etkileyecektir.

Atel Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Özellikle boyun kısmında meydana gelen yaralanmalarda, atel uygulamasının mutlaka bir uzman kontrolünde yapılması gerekir. Uygulamadan önce ve uygulama esnasında omuriliğin zedelenmemesi için boyun hareket ettirilmemelidir. Ayrıca boyun kısmında kanamalı yaralanma varsa öncelikle buna müdahale edilmesi gerekir. Müdahaleden sonra dikkatli bir şekilde boyun ateli uygulanır ve yaralı en yakın sağlık birimine sevk edilir. Diğer atel çeşitleri gibi boyun atellerinin de kullanım süresini ilgili hekimler belirler. Boyun zedelenmelerinin tedavilerinde daha hassas ve dikkatli olmak gerekir.

Atel uygulama yöntemleri statik, dinamik ve seri olarak 3’e ayrılır:

Statik Atel: Hasar görmüş uzva çeşitli pozisyonlar aldırıp hareketi kısıtlayarak daha hızlı iyileşmeyi amaçlar.

Dinamik Atel: Bu ürün, hasar gören uzvun hareketini kısıtlamaktansa hasarlı bölgenin hareketini destekleyerek tedaviye katkı sağlar.

Seri Atel: İyileşmeye bağlı olarak, kullanılan atel tipinin belirli sürelerde değiştirilmesi yöntemidir. Seri atel yöntemi, özellikle eklem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

Atel uygulama yöntemlerinin çeşitleri olduğu gibi, hastanın ihtiyacına ve hastalık türüne göre de atel çeşitleri vardır. Atel, karton gibi basit bir malzemeden oluşturulabildiği gibi, ciddi bir eklem hastalığında kullanılabilen medikal ürün olarak da üretilmektedir. El veya ayak bileği, parmak, boyun, kol ve bacak gibi vücut bölgelerine uygulanan atel çeşitleri vardır. Hastalığın çeşidine göre birçok farklı tasarımda ürün mevcuttur. Atele ek ve destekleyici olması amacıyla kayış, kemer, kanca, toka ve ip gibi farklı parçalar da ilave edilebilir.

Atel Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Ateller kullanılacağı amaca ve ilgili uzvun yapısına göre kumaş, plastik, metal ve karton gibi çeşitli malzemelerden üretilebilir. Farklı beden numaraları veya ölçüleri olabildiği gibi, standart boyda tasarlanmış modelleri de olabilir. El, kol, bacak, bilek veya parmak gibi organlarda kullanılacak atellerde genel olarak ipli veya cırtlı şekilde üretilmiş kemerler mevcuttur. Bunlar sayesinde sabitleme işlemi sağlanır. Günlük kullanımda atelin kirlenmemesi için uygun bir malzemeyle üzerinin örtülmesi gerekebilir. Ürünlerin çoğu nemli bir bezle silinerek temizlenebilir veya kumaş olanlar elde veya çamaşır makinesinde yıkanabilir.

Hastanın kullanacağı atelin çeşidi ve kullanım süresi doktorlar tarafından belirlenir. Kullanıcı beden ölçüsüne göre doğru ürünü tercih edip kullanmalıdır. Yanlış beden seçimi ya iyileşmeye yardımcı olmaz ya da daha çok zarar verebilir. Küçük beden ölçüsü tercih edilir veya atel çok sıkı şekilde uygulanırsa, o bölgedeki kan akışı yavaşlar ve ağrı oluşabilir. Bununla birlikte uyuşma ve sızlama gibi sorunlar da yaşanabilir.

Hastanın atel kullandığı süre boyunca kendisine düşen bir takım sorumluluklar vardır. Örneğin uyumadan önce kan akışını rahatlaması amacıyla atelin gevşetilmesi gerekir. Bir başka önemli nokta ise, zedelenmiş veya sakatlanmış olan ve atel uygulanmış uzvun çok zorlanmaması gerektiğidir. Bunlara dikkat edilmediği taktirde tedavi gerçekleşmediği gibi mevcut sakatlığa daha da fazla zarar verilebilir. Atelin kullanıldığı süre zarfında ürünün hastaya rahatsızlık verecek derecede sıkı olması, cildin tahriş olması, kaşıntı oluşması ve bunlara benzer her türlü sorun hekime bildirilmeli ve hekimin talimatları uygulanmalıdır.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
Atel Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır? https://sesanltd.com.tr/atel-nedir-nasil-ve-ne-zaman-kullanilir »