Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Anne ve Bebek" » Anneler ve Bebekleri İçin Göğüs Pedinin Önemi Nedir?

Anneler ve Bebekleri İçin Göğüs Pedinin Önemi Nedir?

Bebek doğduğu andan itibaren annesi ile çok özel bir bağ kurar. Bu bağı günden güne güçlendiren en önemli aktivite annenin bebeğini emzirmesidir. Emzirme, anne ve bebeğinin duygusal bağını geliştirdiği gibi bebeğin en iyi şekilde beslenmesini de sağlar. Besin değeri çok yüksek olan anne sütü, bebeğin ihtiyacı olan protein, yağ, mineral ve vitamini ihtiva eder. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Tuba Coşkun, bebeğin büyümesi ve hastalıklara karşı korunması için ilk 6 ay sadece anne sütünün yeterli olacağına dikkat çekmektedir. Emzirme, bebek için önemli olduğu kadar anne için de önemlidir. Emzirme sırasında göğüste iltihap, yaralanma ve alerjik reaksiyonlar gibi birçok tahriş meydana gelebilir. Ayrıca emzirmiyorken gelen süt, annenin kıyafetlerinde leke oluşturabilir ve bu durum rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Göğüs pedi kullanımı hem anneyi bu sorunlardan kurtarır hem de emzirme kesintisiz devam edeceği için bebeğin besin ihtiyacı karşılanmaya devam eder.

Detaylı Bilgi İste »

Annenin emzirmesi bebeğinin beslenmesi için en doğru yöntemdir. Gebelikten itibaren annenin vücudunda hem hormonal hem de fiziksel değişimler meydana gelir. Doğum yaklaştıkça göğüs ucu belirginleşir ve meme dokusunda süt kanalları oluşur. Bu değişimler, bebeğin doğduğu andan itibaren annesini emzirebilmesi ve beslenebilmesi için gereklidir.

Emzirmenin başlayabilmesi için süt bezlerinin ve süt kanallarının oluşması gerekir. Bunlar bazen doğumdan önce bazen de doğumla birlikte oluşabilir. Göğüslere süt gelme sürecini etkileyen bazı unsurlar da vardır. Normal doğumda sütün oluşması ve bebeğin emebilmesi hızlı şekilde gerçekleşir. Sezaryen ise doğal bir doğum şekli olmadığı için süt bezlerinin çalışması daha uzun sürebilir. Her iki doğum yönteminde de sütün yeteri kadar gelmesi için annenin emzirmeye devam etmesi gerekir.

Uzmanlar, bebeklerin en az ilk ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmesini önermektedir. Özellikle ilk iki ay bu konuda çok değerlidir ve bebeğin sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmesi için çok önemlidir. İlk altı aydan sonra da bebeğin iki yaşına gelene kadar anne sütüyle beslenmesi faydalı olacaktır. Anneler, bebekleri için bu denli önemli bir besin kaynağının kesintisiz olmasını ister. Ancak, emzirmeyle birlikte göğüste iltihap, yara, deride tahriş ve alerjik reaksiyonlar gibi birçok sorun meydana gelebilir ve anne emzirmeye ara vermek zorunda kalabilir.

Anne bebeğini emzirdikten sonra süt kanallarında kalan sıvı iltihaplanmaya ve ağrıya yol açabilir. Ayrıca annenin kıyafetine bulaşabilir ve nemli bir ortam oluşturarak kişinin cildinin tahriş olmasına sebebiyet verebilir. Kıyafetlere bulaşan sıvılar kötü bir görüntü oluşturduğu için kişinin kendisini kötü hissetmesine de neden olabilir. Sütün meme içinde birikmesini, dışarı sızarak nemli ortam oluşturmasını ve kıyafetlere bulaşarak kötü görüntüye neden olmasını engellemek için göğüs pedi kullanılması gerekir.

Göğüs pedinin kullanımı çok kolaydır. Pedler hijyen açısından tekli şekilde paketlenir. Paketten çıkardıktan sonra pedin üzerindeki band açılır ve yapışkan kısım ortaya çıkar. Ped, göğüs üzerine bastırılarak yapıştırılır. Yapışkan, cilde zarar vermez ve acısız şekilde kolayca çıkarılabilir. Yapışkan kısım hava ve sıvı geçirgen şekilde üretilmiştir. Bu sayede süt kanallarından dışarı sızan sıvılar göğüs pedi tarafından emilir. Ped ıslansa bile şeklini korur. Düz ve çok ince bir yapısı olduğu için kıyafet üzerinden belli olmaz ve gün içinde anneye herhangi bir rahatsızlık vermez. Çantada kolaylıkla taşınabilir.

Emzirme sonrasında süt kanallarında kalan sıvılar, oluşan iltihap, ağrı ve nemli ortam nedeniyle meydana gelen tahriş annenin emzirmeye devam etmesini engelleyebilir. Anne iyileşene kadar emzirmeye ara vermek zorunda kalabilir. Emziremediği süreçte annenin sütü azalır ve bebeğin emme refleksi yok olmaya başlar. Anne iyileştikten sonra tekrar emziremeyebilir. Göğüs pedi süt kanallarında kalan sıvıyı emdiği ve kuru bir ortam oluşturduğu için bu sorunların oluşmasını engeller. Böylece bebeğin anne sütüyle beslenmesi kesintisiz şekilde devam eder. Bu pedlerin kullanımı sayesinde kıyafetler temiz kaldığı gibi meme uçları da sağlıklı bir şekilde emzirmeye elverişli olur.

Emzirme esnasında veya sonrasında annenin kıyafetlerine süt bulaşabilir ve leke oluşabilir. Çalışan, seyahat eden veya misafirliğe giden bir anne için bu durum rahatsızlık verici olabilir. Kendini kötü hisseden anneler özgüven sorunu yaşayabilir. Özgüven sorunu emzirme isteğinin azalmasına da neden olabilir. Göğüs pedi kullanmak, kıyafet üzerinde leke oluşmaması ve annenin huzursuz bir gün geçirmemesi için en kolay çözümdür.

Sadece bebeği emzirmede değil süt pompası ile süt sağma işleminde de aynı sorunlar yaşanabilir. Çalışan veya çalışmayan annelerin bu sorunlarına çözüm sağlayan ürün göğüs pedidir. Hem uygun fiyatlı hem kolay kullanılabilen hem de kolay ulaşılabilen bir çözümdür. Sağlık ve estetik açıdan yaşanabilecek sorunların önüne geçerek bebeklerin kesintisiz şekilde ve yeterli miktarda anne sütüyle beslenmesini sağlar. Anne sütü, bebeklerin bedensel, ruhsal ve zeka gelişimine yardım etmektedir. Bu nedenle sağlıklı nesillerin yetişmesi için önemi çok büyüktür.

    Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

    Bilgi İste

    Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Bilgi hizmetimiz ücretsizdir.

    Butona 1 kere basıp bekleyin.