Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Hastalıklar" » Alzheimer ve Demans Hastalarının Bakımında Nelere Dikkat Edilir?

Alzheimer ve Demans Hastalarının Bakımında Nelere Dikkat Edilir?

Hasta Bakıyorsanız Bilmeniz Gerekenler

Demans hastalığının bir diğer adı da bunamadır.

Alzheimer bir demans hastalığı çeşididir ancak her demans, Alzheimer hastalığı demek değildir.

Alzheimer ve demans hastalığının tedavisi yoktur. Fakat hastalığın ilerlemesini yavaşlatacak ilaçlar vardır. Hastalığın başlangıç ve orta dönemlerinde kolinesteraz denilen ilaçlar kullanılır. Hastalığın orta ve ileri evrelerinde de farklı ilaçlar verilir.

Alzheimer ve Demans Hastalarının Bakımında Nelere Dikkat Edilir?

Hasta için evde güvenli bir ortam oluşturmanız gerekir. Hastalığın ileri evrelerinde hastaya, tuvaletini yapması ve beslenmesinde yardım etmeniz gerekecektir.

Hasta sık kullanılan objelerin isimlerini unutabilir. Bu durumda hastanıza sevgi göstermeniz ve duygusal destek vermeniz gerekecektir.

Hastanızda davranış ve kişilik değişikliklerinin olabileceğini bilmeniz gerekir. Alzheimer hastası başlangıçta kompleks işleri daha sonraki dönemlerde basit işleri yapmada zorlanır. Uyku düzeni değişir.

  Sizin desteğinizle güçleniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

  Evde Hasta Bakarken İhtiyaç Duyulabilecek Medikal Ürünler Listesi

  Belgeyi incelemek için aşağıdaki formu doldurun ve butona basıp lütfen bekleyin. Belgeyi 1 dakika içinde e-posta adresinize göndereceğiz. Bu hizmetimiz ücretsizdir.

  Butona 1 kere basıp bekleyin.

  Hasta kim olduğunuzu söyleyemeyebilir. En yakın akrabasını ve arkadaşını tanımayabilir. Ancak çoğu zaman duygularını ve hissettiklerini ifade edebilir.

  Hastanıza uygun sağlık bakımını sağlamalısınız. Enfeksiyon riskine karşı deride oluşabilecek yaralara önleminizi almalısınız. İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı dikkatli olmalısınız. Hastanızı sürekli takip altında tutmalısınız.

  Hastanızın yanlış konuşmalarını çok sık değiştirmeyin. Bellek kaybı olan hastalar çoğu kez gerçekten olmamış olayları anlatabilir. Böyle durumlarda hastanızın düşüncelerini değiştirmeye çalışmayın. Böyle bir yaklaşım onları ve sizi huzursuz edebilir. Yapabiliyorsanız onun dünyasında yaşayın. Ona inanmış gibi rol yaparsanız onları mutlu edebilirsiniz.

  Alzheimer ve Demans Hastalarının Bakımında Nelere Dikkat Edilir?

  Hasta Yakınları İçin Öneriler

  Bu tip hastalıklar ilerleyicidir. Hastanızın gelecekteki durumu için hazırlanın.

  Sorunlar için ne yapacağınızı düşünün. Kontrolünüz dışında olan sorunları belirleyin.

  Olaylar yolunda gitmezse hoşgörülü olun.

  Size yardımcı olabilecek aile fertlerinden ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Aile fertlerinden gerekli yardımı alamıyorsanız onlarla samimi bir şekilde konuşun.

  Hastayla tartışmak yararsızdır, sorunların daha da artmasına neden olur. Konfüzyon ve bellek kaybı ve früstrasyon kişinin mantık dışı davranmasına yol açar.

  Hastanın mümkün olduğu kadar bağımsız olmasına izin verin. Hastanın bulunduğu ortamın güvenilir ve rahat olmasına çalışın.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Soru: Demans nedir?
  Cevap: Genellikle 50 yaşın üzerinde kişilerde ortaya çıkan ve çoğu kez yavaş ilerleyici olan, beynin bilgi, davranış ve gündelik yaşamı sürdürme konularında gösterdiği yetersizliktir.

  Soru: Demans belirtileri nelerdir?
  Cevap: En önemli belirti unutkanlıktır. Dil, beceri, yönelim konularında yaşanan yetersizlikler, kişilik ve davranış değişimleri, bağımsızlığı yitirme diğer belirtilerdendir.

  Soru: Demans kimlerde sıklıkla görülür, kimler risk altındadır?
  Cevap: Ailesinde demans ve kronik psikiyatrik hastalıklar olanlar, kronik depresyonu olanlar, beyin damar hastalığı risk faktörleri olanlar, kronik kafa travması geçirenler, 80 yaş üzerinde olan kişilerde görülebilir.

  Alzheimer ve Demans Hastalarının Bakımında Nelere Dikkat Edilir?

  Soru: Demans çeşit ve sebepleri nelerdir?
  Cevap: Bunlar arasında kronik beyin damar hastalığına bağlı demans, alkolik demans, depresif demans, infeksiyonlara bağlı demans yer alır.

  Soru: Demans nasıl teşhis edilir?
  Cevap: Kişinin ve ailesinin verdiği öykülerle, nöropsikolojik testlerle, beyin haritalaması işlemiyle, bazı kan testleriyle, MR ve SPECT gibi tetkiklerle teşhis edilebilir.

  Soru: Demans tedavi edilebilir mi?
  Cevap: Bazı nedenlere bağlı olarak gelişen demansların tedavisi olabilir. Bunlar arasında hipotiroidi, hidrosefali, depresyon, vitamin eksiklikleri yer alır. Diğer demanslarda kesin tedavi olmayıp, amaç hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılmasıdır.

  Soru: Demans ve Alzheimer aynı şey midir?
  Cevap: Yazının başında da belirtildiği gibi demans ve Alzheimer’ın arasındaki ilişki şu şekilde ifade edilebilir: Alzheimer bir demans hastalığı çeşididir ancak her demans Alzheimer hastalığı demek değildir. Alzheimer hastalığı dışında da demansa neden olan birçok hastalık ve durum vardır.

  Soru: Hastama bakamayacak hale gelmeye başladım. Hastalanmaktan korkuyorum.
  Cevap: Kendinize bakmanız çok önemlidir. Yeteri kadar uyumanız, beslenmenize dikkat etmeniz ve düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırmanız gerekir. Alzheimer hastasına bakan bakıcılarla konuşun. Alzheimer ile ilgili derneklerden ve vakıflardan yardım isteyin.

  Soru: Alzheimer hastası evde bakılabilir mi?
  Cevap: Hastalığın başlangıç ve orta dönemlerinde, hastaların çoğu evde bakılabilir. Ülkemizde % 80 – 90 oranında hasta evde bakılmaktadır. Evde bakılan hastanın kişiliğinde ve davranışlarındaki olumlu değişiklikler şaşırtıcı olabilir.

  Alzheimer ve Demans Hastalarının Bakımında Nelere Dikkat Edilir?

  Soru: Hastamla konuşurken nelere dikkat etmeliyim?
  Cevap: Hastanızla çok nazik bir şekilde konuşun, lütfen kelimesini her zaman kullanın, emir verici bir tarzda konuşmayın, anlatmak istediğinizi kısa cümlelerle anlatın. Hastanıza seçim yapmasını istediğinizde, iki farklı seçimden birini seçmesini isteyin.

  Soru: Alzheimer hastalarında görme kusurları olabilir mi?
  Cevap: Derinlik algılaması ve renk ayırt etme yeteneği hastalığın evresine bağlı olarak bozulabilir. Halılarda, yer döşemelerinde ve perdelerde mümkün olduğu kadar birbirine zıt renklerin kullanılması önerilir.

  Ailenin Fertleri Nelere Dikkat Etmeli

  Demans semptomları ile başa çıkmada hasta yakınlarına önemli görevler düşmektedir. Çok sevdiğiniz yakınınızın becerilerini kaybetmesine tanıklık ederken, giderek tuhaflaşan davranışlarını görmek sizi çok üzecektir. Hastalığın semptomları ile başa çıkmak oldukça zor ve her gün baştan aynı sorunlarla uğraşmak yıpratıcıdır. Bu süreçte depresyon veya anksiyete yaşamanız olasıdır. Kızgınlık hissedebilir, öfke patlamaları yaşayabilir ve sonrasında suçluluk duyabilirsiniz. Evde bakıma muhtaç bir hastanın olması tüm düzenlemelerin baştan yapılmasını gerekli kılabilir ve hatta aile içi çatışmalar yaşayabilirsiniz.

  Alzheimer ve Demans Hastalarının Bakımında Nelere Dikkat Edilir?

  Hastayla iletişime geçeceğiniz zaman basit ve kısa cümleler kurun. Konuşurken ses tonunuz ve yüz ifadeniz yumuşak olsun. Hastanıza her zamanki hitabınızla seslenin, konuşmaya başlamadan önce dikkatini çektiğinizden emin olun. Konuşurken mutlaka göz teması kurun, bunun için aynı seviyede olmaya dikkat edin.

  Bakım Evi

  Hastalık ilerledikçe hastanın evde bakılması daha da güçleşebilir. Alzheimer veya demans hastasının bakımı 24 saatlik bir efor ve profesyonel eğitim gerektirir. Hastanız bakım evinde yaşayacaksa bu durum hastanın hayatında bir takım değişikliklere yol açabilir. Bakım evi doktorlarıyla başlangıçta ve sonrasında hastanızın sağlık durumunu takip ediniz. Hastanızın bakım evine yerleştikten sonra hastanın ve sizin yeni yaşam dönemine uyum sağlaması için danışmanlık ve psikolojik destek alınız.