Ağız Bakım Seti

Ağız sağlığı büyük küçük herkesin dikkat etmesi gereken bir konudur. Ağız içinde bulunan diş, diş eti, damak ve dil gibi yapıların sağlığı, genel ağız sağlığını ifade etmektedir. Ağız içinde bulunan mikroorganizmalar ve ağız salgıları nedeniyle özellikle dişler ve diş etleri zamanla yıpranır. Düzenli olarak ağız içinin temiz tutulması gerektiğini ve temizliği sağlanmadığında da neler olduğunu biliriz. Dişlerin çürümesi, ağız içinde yaraların oluşması, oluşan enfeksiyon, sonrasında çiğnemede yaşanan zorluklar ve ağız içi sorunlar bunlardan bir kaç tanesidir. Kişisel bakımını kendisi yapabilen birisi için durum böyleyken, yatağa bağımlı bir hasta için ağız bakımı nasıl yapılabilir?

Kendi ağız bakımını yapamayan kişiler genel olarak küçük çocuklar ve yatağa bağımlı hastalardır. Çocukların bakımı annelerinin sorumluluğundadır. Çocuklara özel üretilmiş ağız bakım ürünleri sayesinde gereken temizlik anne tarafından yapılabilir. Eğer konu yetişkin hastanın bakımı olursa bu durumda sorumluluk hastanın refakatçisine ait olmaktadır. Refakatçi, hastanın genel olarak bakımını yaparken ağız bakımını da itinayla yapmalıdır. Bu bakım düzenli bir şekilde sağlanmalıdır. Özellikle ağız bakımı, vücut bakımına kıyasla daha sık şekilde yapılmalıdır.

Ağız Bakım Seti

Sürekli yatan hastalarda düzenli ağız bakımı yapılmadığında, zaten kullanılmayan dişler daha hızlı şekilde yıpranır ve çürüyebilir. Bu durum beslenmek için dişlerini kullanabilen bir hastayı olumsuz şekilde etkileyecektir. Özellikle beslenme konusunda kalitenin düşmesi, hastanın psikolojik ve fizyolojik açıdan zayıflamasına neden olabilir. Ayrıca hastanın ağzında yaralar oluşabilir. Bu yaralar enfeksiyon kapabilir ve zaten bağışıklığı güçsüz olan hastaya daha çok zarar verebilir. Kişisel bakımı için başkasına ihtiyaç duyan hastaların yaşadığı psikolojik sorunları da unutmamalıyız. Ağır durumdaki hastalar çevresindeki insanlara yük olduğunu düşünebilir. Bu nedenle de düzenli olarak ağız bakımı yapılmayan hastanın, zaten yaşadığı psikolojik sorunlar üzerine bir de hijyen sorunları yaşaması hastalığa karşı direncini ve yaşama umudunu iyice azaltabilir.

Hastaların ağız bakımı için özel olarak üretilmiş medikal ürünler vardır. Bunlar, genellikle set halinde satılmaktadır; temizlik solüsyonları, pamuklu/süngerli çubuklar ve nemlendiriciden oluşur. Bunun dışında, solüsyon emdirilmiş sadece pamuklu çubuklardan oluşan setler de mevcuttur. Pamuklu/süngerli çubukların uzunluğu her marka üründe farklılık göstermektedir. Hastanın ağız bakımıyla ilgili ihtiyacını önceden belirleyerek bu ürünlerden birisini tercih etmelisiniz. Ağız bakım setlerinin fiyatları çok yüksek değildir. O nedenle birkaç markayı birlikte alıp deneme yapabilirsiniz. Hangisi hastanız için daha uygunsa o marka ürünü tedarik ederek devam edebilirsiniz.

Ağız Bakım Seti

Set içeriğinde bulunan temizlik solüsyonu özel bir bileşenden oluşmaktadır. Ağız içindeki mikroorganizmaları yok eder ve ferahlık sağlar. Nemlendirici ise ağız kuruluğundan kaynaklanan sorunların önlenmesi için kullanılmaktadır. Bu maddeler temizlik çubuklarıyla uygulanır.

Hastanın ağız temizliği diş fırçası ve macunu kullanarak da yapılabilir. Böyle bir durumda ağız içine uygulanan sıvıların hastanın boğazına kaçmaması için hastanın yutma fonksiyonunu kontrol edebiliyor olması gerekir. Ayrıca refakatçi hastanın dişlerini fırçaladıktan sonra, hastanın kendisinin ağzını suyla çalkalayabiliyor ve tükürebiliyor olması gerekir. Eğer hastanın yutma fonksiyonu varsa, boyun ve ağız kaslarını kullanabiliyorsa dişlerini fırçalayarak ağız bakımını yapabilirsiniz. Aksi halde hasta boğulma tehlikesi yaşayabilir.

Ağız bakım setlerinin kullanımı da oldukça kolaydır. Yeterli miktarda bakım solüsyonu, set içinden çıkan ölçü kabına konur. Solüsyon, pamuklu veya süngerli çubuğa emdirilerek tüm ağız boşluğu, dişler, diş etleri ve dil temizlenir. Daha sonra çubuk üzerine bir miktar nemlendirici solüsyon konur; ağız içine ve dudaklara sürülür. Bu solüsyonlar sağlığa uygun kimyasal maddelerden üretilir ve herhangi bir zararı yoktur. Solüsyon emdirilmiş şekilde üretilen çubuklar için bu işlemlere gerek yoktur. Bunlar, paketten hazır şekilde çıktığı için hemen kullanılabilir. Bakım çubukları tek kullanımlıktır. Ağız bakım işleminin altı saatte bir tekrarlanması gerekir.