Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Dünya Kadınlar Günü ya da diğer adıyla Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanmaktadır. 8 Mart, kadınların siyasi, sosyal ve ekonomik bilincinin geliştirilmesine ve başarılarının kutlanmasına ayrılmıştır. Güçlü bir ekonominin, toplumsal kalkınmanın, huzurlu ve sağlıklı gelecek nesillerin var olması kadınların ekonomik ve sosyal açıdan güçlenmesiyle mümkün olabilir.

8 Mart 1857’de ABD’nin New York şehrindeki bir tekstil fabrikasında 40.000 işçinin daha iyi çalışma koşulları istemesiyle birlikte yaşanan kötü olaylar sonucu 129 kadın işçinin can vermesiyle “Dünya Kadınlar Günü”nün temelleri atılmış oldu. Sonrasında birçok uluslararası toplantıda 8 Mart 1857’de yaşanan kötü olaylar hatırlatıldı ve ölen işçi kadınlar anısına Dünya Kadınlar Günü kutlanmasına karar verildi. Türkiye’de ise ilk kez 1921 yılında kutlandı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, o gün yanarak ölen 129 kadın işçiyi üzüntüyle anıyoruz.

Günümüzü ele alırsak, dünya genelinde kadın hakları alanında son yıllarda olumlu gelişmeler sağlansa bile kadınlar açısından birçok sorun hala çözülebilmiş değildir. Dünyadaki en yoksul insanların büyük bir çoğunluğu hala kadınlardır. Ülkemizde ve dünyada kadınların, sosyal, kültürel ve ekonomik olarak topluma fayda sağlayabilmesi için eğitim fırsatlarından daha çok yararlanıyor olması gerekir. Biz, bu imkanların ve fırsat eşitliklerinin olduğu bir dünya diliyoruz.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
8 Mart Dünya Kadınlar Günü https://sesanltd.com.tr/8-mart-dunya-kadinlar-gunu »