Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü

31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü

Tütün ürünlerinin kullanımı insanların sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Hem bireylerin hem de ülkelerin ekonomisini olumsuz yönde etkiler. 31 Mayıs tarihi ise bu konudaki önemli bir günü ifade eder. Bu tarih, Dünya Tütüne Hayır Günü veya Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak bilinir. Sağlığa ve ekonomiye olan zararları nedeniyle tütün ürünlerinin kullanımını ortadan kaldırmak için pek çok etkinlik düzenlenir. Örneğin, “Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı”, kamu spotları ve benzeri birçok uygulamayla bağımlıların tütün ürünleri kullanımını bırakabilmesi için projeler üretilmiştir. Hem sağlıkla ilgili dernekler hem de kamu kurumları bu soruna kalıcı çözüm getirmeye çalışmaktadır.

Her yıl kutlanan 31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü, tütün ürünlerinin vücuda ne kadar zarar verdiğini bir kez daha dile getirmek amacını taşımaktadır. İçinde binlerce farklı zararlı maddenin bulunduğu bu ürünler, kullanıldığı andan itibaren vücutta pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır. Özellikle akciğer kanseri başta olmak üzere çeşitli hastalıklara sebep olur. Tütün ürünlerini kullanan kişiler sadece kendisine değil çevresindeki insanlara da zarar verir. Her yıl dünya üzerinde milyonlarca insan tütün ürünlerinin aktif veya pasif kullanımı nedeniyle ölmektedir.

Topluma en çok zarar veren ve en kolay ulaşılabilen tütün ürünü sigaradır. Sigaranın bırakılmasının ardından vücut kendisini toparlayabilir. Bu düzelme, yıllar içinde yavaşça olan bir durum olsa dahi ilk günden itibaren vücuttaki değişiklikler hissedilebilir. Sigarayı bırakmak isteyen kişi kanser ya da kalp-damar hastası olmayı beklememelidir. Sigarayı bıraktıktan sonra vücut, tahribatı düzeltebilmek için 10 yıl mücadele verecektir. İnsanın buna yetecek kadar zamanı olmayabilir. 31 Mayıs, sigaradan kurtulmak ve sağlıklı bir hayata adım atmak isteyenler için önemlidir.

Tütün kullanımından dolayı dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. 30 milyon insan da tütün ürünlerinin neden olduğu çeşitli hastalıklarla zarar görmektedir. Sadece sigara kullanımı, kanser türlerinin üçte birinin sebebi olarak açıklanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ve yerel platformlar tarafından yapılan bu konudaki mücadele kararlı bir şekilde devam etmektedir. Özellikle, çocukların ve gençlerin sigaradan uzak durması adına pek çok etkinlik düzenlenmektedir. 31 Mayıs, 1987 yılından beri Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Tütüne Hayır Günü” olarak kabul edilmiştir. Bugün, sigarayı bırakmanın tam zamanıdır.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü https://sesanltd.com.tr/31-mayis-dunya-tutune-hayir-gunu »