Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü

21. kromozomla ilgili farkındalığı arttırmak için her yıl 21 Mart’ta “Dünya Down Sendromu Günü” veya diğer adıyla “Down Sendromu Farkındalık Günü” kutlanır. Down sendromu tedavi edilmesi gereken veya tedavi edilebilen bir hastalık değildir, genetik bir farklılıktır. Diğer bir deyişle bir kromozom anomalisidir. İnsan vücudunda bulunan kromozom sayısı normalde 46 iken Down sendromlu bireylerde 47 olmaktadır. Bu sayı, iki adet 21. kromozom yerine üç adet 21. kromozom bulunması nedeniyle oluşur. Normal koşullarda, kromozomların 23 tanesi anneden, diğer 23 tanesi ise babadan gelir. Down sendromlu bireylerde ise 21. kromozom 2 adet değil 3 adettir. Bunun sonucu olarak toplam kromozom sayısı 46 değil 47 olmaktadır. Dünyaya gözlerini fazladan 21. kromozomlarıyla açan çocuklar, Down sendromlu olarak hayatlarını sürdürürler.

+1 farkla dünyaya gelen çocuklarda zihinsel gelişim ile ilgili alışılmışın dışında farklar görülebilir. Bu nedenle daha özel bir eğitime ihtiyaç duyarlar. Destek sağlanırsa sorunları aşabilirler ve yaşıtlarıyla birlikte ilerleyebilirler. +1 fark bir engel olarak düşünülmemelidir. Zihinsel farklılıklarının olması duygusal anlamda farklı olduklarını göstermez. Duyguları herkesin duyguları gibidir. Kızgınlıkları, kırgınlıkları ve mutlulukları gerçektir.

Down sendromlu olarak dünyaya gelen çocuklarda zihinsel ve bedensel gelişim yaşıtlarından biraz daha geç olur. Metabolizma hızları düşük olduğundan hem çocukluk hem de yetişkinlik dönemlerinde fazla kilolu olmaları muhtemeldir. Kas yapılarının farklılığı nedeniyle fizyoterapist destekli tedaviye ihtiyaç duyabilirler. Bu çocukların gelecekte kendi hayatlarının sahibi olabilmeleri için, bir birey olduklarının unutulmaması, doğru eğitim yöntemlerinin doğru zamanda uygulanması, uygun beslenme alışkanlığı kazandırılması ve fiziksel aktivitelerine önem verilmesi gerekir.

Herkesten ne bir eksik ne bir fazla olan Down sendromlu çocuklar için ümitsizliğe kapılmamak gerekir. Bu çocuklar da iyi bir eğitimle kendilerini keşfedecek, hayata hazırlanacak, yeteneklerini geliştirerek yollarına devam edecektir. Herkesin, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü’nde, fazladan 21. kromozomun farkına varmasını diliyoruz.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
21 Mart Dünya Down Sendromu Günü https://sesanltd.com.tr/21-mart-dunya-down-sendromu-gunu »