21 Haziran Dünya ALS Günü

ALS, vücutta bulunan motor nöronların kasları ve hareketleri tam olarak kontrol edememesinden kaynaklanan bir sinir sistemi hastalığıdır. Genetik olma ihtimalinin yanı sıra çevresel faktörler, tarım ilaçları ve daha pek çok sebep bu hastalığa neden olabilmektedir. Hastalığa neyin sebep olduğu tam olarak belirlenmiş değildir. Ayrıca tedavisi de bulunamamıştır. Bu nedenle hastanın ve ailesinin hayatını olumsuz şekilde etkiler. ALS, bulaşıcı bir hastalık değildir.

ALS hastalığının en önemli belirtisi kaslarda ve hareketlerde oluşan zayıflıktır. Konuşurken, yediklerini yutarken ve bir nesneyi tutarken güçlük hissedilmesi diğer belirtilerdendir. El ve ayaklardaki güçsüzlük nedeniyle kramp ağrıları da hissedilebilir. Hasta, saçını tararken, çanta taşırken veya konuşurken sorun yaşayabilir ve daha önce kolaylıkla yaptığı bu aktiviteleri artık zorlanarak yapıyor olmaktan dolayı mutsuz olabilir. Hastalık ilerledikçe uzuvların gücü de azalabilir ve kişi günlük aktivitelerini yapamaz hale gelebilir. Hatta bir süre sonra nefes alırken de sorun yaşamaya başlayabilir ve ilerleyen dönemde solunum cihazına bağlı şekilde yaşamına devam etmek zorunda kalabilir.

21 Haziran, “Dünya ALS Günü” olarak belirlenmiştir. Bugün, ALS hastalığı hakkında toplumu bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak için organizasyonlar düzenlenmektedir. Sesan Ailesi olarak en kısa sürede ALS hastalığının tedavisinin bulunmasını temenni ediyoruz.