Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü

Alzheimer, ileri yaş hastalığı olarak bilinir. 65 yaş üstü kişilerde daha sık görülür. Demansın bir çeşididir. En belirgin sonucu hafıza kaybıdır. Başlangıçta, hastanın hayatını devam ettirebilmesinde gerekli olan konuşma, yazma, okuma, giyinme, yön bulma gibi fonksiyonlarda herhangi bir bozukluk söz konusu olmaz ancak davranış ve kişilik değişiklikleri olabilir. Alzheimer hastası, öncelikle karışık işleri daha sonraki dönemlerde de basit işleri yaparken zorlanmaya başlar. Hastalığın ileri seviyelerinde ise tamamen yatağa bağımlı hale gelebilir.

Alzheimer hastalığının tedavisi yoktur, sadece hastalığın ilerlemesini yavaşlatacak ilaçlar vardır. Başlangıç, orta ve ileri dönemlerinde kolinesteraz içerikli ilaçlar kullanılır. Bu hastalık günümüzde birçok kişi tarafından bilinmektedir ve belli bir yaşın üstündeki kişiler için ciddi bir gelecek korkusu olarak ifade edilmektedir.

Bazı kişiler, yaşadıkları unutkanlık anlarını Alzheimer ile bağdaştırmaktadır. Depresyondan veya stresten kaynaklanan bu sıkıntıların Alzheimer hastalığıyla bir ilişkisi yoktur. Alzheimer genellikle ileri yaşlarda görülür ve çoğunlukla beyinde hücre ölümlerinin başlamasıyla ortaya çıkar. Günlük hayatın olumsuz şartlarından dolayı yaşanan stres ve depresyonun verdiği zarar, beyin kimyasının bozulmasına neden olur. Bu gibi durumlarda yaşanan unutkanlık geçicidir ve Alzheimer’la ilişkili değildir.

21 Eylül tarihi, bu hastalığın sonuçlarını, etkilerini ve hastalıktan korunma yöntemlerini hatırlatmak için “Dünya Alzheimer Günü” olarak belirlenmiştir. Herkesin, Alzheimer hastalığıyla ilgili bilgileri edinip, hastalıktan korunma yöntemlerini uygulamasını temenni ediyoruz.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
21 Eylül Dünya Alzheimer Günü https://sesanltd.com.tr/21-eylul-dunya-alzheimer-gunu »