Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

En değerli varlıklarımız olan çocuklar, insan neslinin devamını sağladığı gibi duyguların, düşüncelerin, davranışların ve kültürün de devamını sağlar. Günümüzde vicdanlı çocuklar yetiştirmek, geleceğimizin teminatı olacaktır. Çocukların yaşam haklarının güvence altında olması gerekir. Devletler, uluslararası sözleşmelerdeki çocuk haklarının korunmasıyla ilgili maddeleri kabul eder. Ancak uygulamaya baktığımızda çoğu devletin bu konuda sınıfta kaldığını söylemek yanlış olmaz. Hatta bazı ülkelerde açlıktan ölen çocuklar dahi vardır. Yiyecek, su, barınma, aile ve sağlık gibi birçok temel unsurdan uzak şekilde yaşam savaşı veren çocuklar tüm dünyanın ayıbıdır.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, bu ayıbı insanlara hatırlatmak için önemli bir tarihi ifade eder. Çocuk hakları sadece kağıt üzerinde yazılı kurallardan ibaret değildir. Bu hakların küresel ölçekte tüm çocuklara somut bir şekilde teslim edilmesi gerekir. Çocuk işçiliği, çocuk istismarı veya savaşlarda çocukların ölmesi gibi olaylar yaşandıkça hakların teslim edilmesinden söz edilemez.

Çocuk haklarından bahsetmişken, hasta çocukların da yaşama tutunma isteklerini göz ardı etmemeliyiz ve yaşam haklarını unutmamalıyız. Sağlıklarına kavuşmaları için elimizdeki tüm imkanları sunmalıyız. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde, çocukların yaşam hakkının kutsallığını tekrar hatırlatmak istiyoruz.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü https://sesanltd.com.tr/20-kasim-dunya-cocuk-haklari-gunu »