20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

Dünyanın gelecekteki halini çocuklara verdiğimiz değere bakarak hayal edebilirsiniz. Çocuklar, insan neslinin devamını sağladığı gibi duygu, düşünce, davranış ve kültürün de devamını sağlar. Günümüzde vicdanlı çocuklar yetiştirmek geleceğimizin teminatı olacaktır.

Çocuklar en değerli varlıklarımızdan biridir. Bu nedenle yaşam haklarının güvence altında olması gerekir. Devletler, uluslararası sözleşmelerdeki çocuk haklarının korunmasıyla ilgili maddeleri kabul eder. Ancak uygulamaya baktığımızda çoğu devletin bu konuda sınıfta kaldığını söylemek yanlış olmaz. Hatta bazı ülkelerde açlıktan ölen çocuklar dahi vardır. Yiyecek, su, barınma, aile ve sağlık gibi birçok temel unsurdan uzak şekilde yaşam savaşı veren çocuklar tüm dünyanın ayıbıdır.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, bu ayıbı insanlara hatırlatmak için önemli bir tarihi ifade eder. Çocuk hakları sadece kağıt üzerinde yazılı kurallardan ibaret değildir. Bu hakların küresel ölçekte tüm çocuklara somut bir şekilde teslim edilmesi gerekir. Çocuk işçiliği, çocuk istismarı veya savaşlarda çocukların ölmesi gibi olaylar yaşandıkça hak teslim edilmiş olmayacaktır.

Çocuk haklarından bahsetmişken, hasta çocukların da yaşama tutunma isteklerini göz ardı etmemeliyiz ve yaşam haklarını unutmamalıyız. Sağlıklarına kavuşmaları için tüm imkanları kullanmalıyız. Sesan Ailesi olarak 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocukların yaşam hakkının ne denli mukaddes olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bunu hatırlatmak bile ne kadar acı değil mi?