Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

Tüm dünyada otizm konusundaki farkındalığı arttırmak ve otizmden kaynaklanan problemlere çözüm bulabilmek amacıyla 2008 yılında, Nisan ayı Otizm Farkındalık ayı, 2 Nisan günü ise Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edilmiştir. Her yıl 2 Nisanda dünya genelinde kutlanan Otizm Farkındalık Günü’nün temel amacı konuyla ilgili mevcut sorunların tespit edilmesi ve çözümler üretilmesidir. Farkındalık arttıkça, otizm hakkındaki araştırmalar da artmaktadır. Erken teşhisin önemi her geçen gün daha çok vurgulanmaktadır. Dünya Otizm Farkındalık Günü, otizmli bireylerin de toplumun bir parçası olduğunu hatırlattığı için büyük önem taşır.

Otizm Nedir?

Nöro-gelişimsel bir bozukluk olan otizm doğuştan ya da çocukluğun ilk yıllarından itibaren ortaya çıkar. İletişim ve sosyal becerilerde güçlük, sosyal etkileşim sorunları ve tekrarlayan davranışlar ile kendini gösteren bu rahatsızlık ömür boyu devam eder. Yapılan araştırmalar neticesinde otizm rahatsızlığının nedeni hala net olarak bulunamamıştır. Bilim insanları tarafından genetik bir rahatsızlık olduğu belirtilmektedir. Ayrıca otizmin çevresel faktörler ile ilişkili olabileceği de düşünülmektedir. Sebebi tam olarak tespit edilememiş olsa da rahatsızlığın etkileri erken teşhis ve rehabilitasyon uygulamaları ile büyük ölçüde azaltılabilmektedir. Otizm rahatsızlığının erkek çocuklarda görülme oranı kız çocuklarına oranla dört kat fazladır.

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizmin mevcut teknolojiler ile şuan için anne karnında teşhisi mümkün değildir. Otizme neden olan genetik bozukluğun sebebinin tam olarak tespit edilememiş olması da, hastalığın erken teşhis ve tedavisini daha önemli hale getirmektedir. En önemli nokta hastalığın belirtilerinin farkına varabilmektir. Otizmin en bilindik belirtisi çocuklarda ortaya çıkan konuşma bozukluklarıdır. Otizmli çocukların çoğu ya hiç konuşamaz ya da çok geç konuşmaya başlar.

Konuşma zorluğu çeken çocuklarda, sözcükleri defalarca tekrar etme ve kendinden bir başkasıymış gibi bahsetme gibi belirtilere rastlanmaktadır. Ayrıca, sosyal anlamda iletişim problemleri yaşayan otizmli çocuklar çevresine karşı son derece ilgisiz olabilir ve yaşıtları ile iletişim kurmayı reddedebilir. Bir diğer belirti ise otizmli bireyin karşısındaki kişiler ile göz teması kuramamasıdır. Kendi ismine tepki vermeyen bireyler ise işaretler ile istedikleri şeyleri de gösterememektedir. Sürekli sallanmak, elleri çırpmak ve evdeki eşyaların kapaklarını devamlı açıp kapatmak gibi tekrarlayan davranışlar görülebilmektedir.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü https://sesanltd.com.tr/2-nisan-dunya-otizm-farkindalik-gunu »