Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

Tüm dünyada otizm konusundaki farkındalığı arttırmak ve otizmden kaynaklanan problemlere çözüm bulabilmek amacıyla 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Nisan ayı Otizm Farkındalık ayı, 2 Nisan günü ise Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edilmiştir. Her yıl 2 Nisanda dünya genelinde kutlanan Otizm Farkındalık Günü’nün temel amacı bu konuyla ilgili mevcut sorunların tespit edilip çözümler üretilmesidir. Farkındalık arttıkça, otizm hakkındaki araştırmalar da artmaktadır. Erken teşhisin önemi de vurgulanmaktadır. Dünya Otizm Farkındalık Günü otizmli bireylerin de toplumun bir parçası olduğunun hatırlanması ve onların topluma kazandırma çalışmalarına katkı sağlaması nedeniyle büyük önem taşımaktadır.

Otizm Nedir?

Nöro-gelişimsel bir bozukluk olan otizm doğuştan ya da çocukluğun ilk yıllarında ortaya çıkmaktadır. İletişim ve sosyal becerilerde güçlük, sosyal etkileşim sorunları ve tekrarlayan davranışlar ile kendini gösteren bu rahatsızlık ömür boyu devam etmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde otizm rahatsızlığının nedeni hala bulunamamıştır fakat bilim insanları tarafından otizmin genetik bir rahatsızlık olduğu belirtilmektedir. Ayrıca otizmin çevresel faktörler ile ilişkili olabileceği de düşünülmektedir. Otizm rahatsızlığının nedeni tespit edilememiş olsa da rahatsızlığın neden olduğu etkiler erken teşhis ve rehabilitasyon uygulamaları ile büyük ölçüde azaltılabilmektedir. Otizm rahatsızlığının erkek çocuklarda görülme oranı kız çocuklarına oranla dört kat fazladır.

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizmin mevcut teknolojiler ile şuan için anne karnında teşhisi mümkün değildir. Rahatsızlığa neden olan genetik bozukluğun sebebinin de tespit edilememiş olması ile birlikte hastalığın erken teşhis ve tedavisini daha önemli hale gelmektedir. İşte bu noktada en hayati nokta hastalığın belirtilerinin farkında olunması ve tespit edilebilmesidir. Otizmin en bilindik belirtisi çocuklarda ortaya çıkan konuşma bozukluklarıdır. Otizmli çocuklar çoğunlukla konuşma zorluğu yaşadıklarından dolayı ya hiç konuşmaz ya da çok geç konuşmaya başlar.

Konuşma zorluğu çeken çocuklarda bu probleme ek olarak sözcükleri defalarca tekrar etme ve kendinden bir başkasıymış gibi bahsetme gibi belirtilere de rastlanmaktadır. Sosyal anlamda da iletişim problemleri yaşayan otizmli çocuklar çevresine karşı son derece ilgisizdir ve yaşıtları ile iletişim kurmayı reddetmektedir. Bir diğer otizm belirtisi ise çocukların karşısındaki kişiler ile göz teması kuramamasıdır. İsmine de tepki vermeyen otizmli bireyler işaretler ile istedikleri şeyleri de gösterememektedir. Bununla birlikte sürekli sallanmak, elleri çırpmak ve evdeki eşyaların kapaklarını devamlı açıp kapatmak gibi tekrarlayan davranışlar da görülebilmektedir.