Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası

Lösemi hastalığının halk arasında bilinen adı kan kanseridir. Çocukluk çağı kanserleri arasında çok yüksek bir görülme oranına sahiptir. Löseminin oluşması, kanser hücrelerinin lenf dolaşımı aracılığıyla çeşitli bölgelere yayılması şeklinde görülmektedir. Bu hastalık sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de ortaya çıkabilmektedir.

Löseminin kaynağında, kemik iliğindeki kan üretiminden sorumlu olan hücrelerin sayısında ve yapısında çeşitli değişikliklerin meydana gelmesi yatmaktadır. Kanserleşme, bu kök hücrelerinin üretimini aşırı derecede arttırmaktadır. Lösemi, yani kan kanseri, başlangıç aşamasında kemik iliğinde oluşur ancak fark edilmemesi durumunda çeşitli şekillerde diğer organlara yayılabilir. Bu nedenle hastalığın erken teşhisi çok önemlidir. Erken teşhiste hastalıklı hücrelerin yayılmasının önüne geçilebilir ve bu hücrelerin yok edilmesinde başarılı sonuçlar alınabilir. Löseminin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Hastalık birden ortaya çıkmış ve hızlı olarak gelişmekteyse bu lösemi türüne akut lösemi denilmektedir. Şayet uzun yıllar boyunca belirti vermeden seyretmiş ve daha sonra ortaya çıkmışsa buna da kronik lösemi adı verilir. Lösemi, etkilenen kan hücrelerinin türüne göre de farklılaşır. Güncel teknolojiyle çoğu lösemi türünde tedavi başarısı %80 civarında gerçekleşmektedir.

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası

Günümüzde lösemi birçok aileyi derinden etkilemektedir. Bu hastalık, özellikle çocukluk dönemlerindeki kanser vakalarının büyük bir kısmını oluşturması ve her sene birçok çocuğun bu hastalıktan hayatını kaybetmesi nedeniyle, insanların dikkatini çekmektedir. Sesan Ailesi olarak, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’na istinaden lösemiyle savaşlarında çocukların her zaman yanında olan LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfı’na maddi ve manevi desteklerinizi rica ediyoruz. Ayrıca, LÖSEV’e bağlı olan LSV Dükkan’dan gıda, kırtasiye, tekstil ve diğer ihtiyaçlarınızı satın alarak lösemili çocuklara ve ailelerine destek olabilirsiniz.