Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası

Lösemi hastalığının halk arasında bilinen adı kan kanseridir. Çocukluk çağı kanserleri arasında çok yüksek bir görülme oranına sahiptir. Lösemi, kanser hücrelerinin lenf dolaşımı aracılığıyla çeşitli bölgelere yayılmasıyla oluşur. Bu hastalık sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de ortaya çıkabilmektedir.

Löseminin kaynağında, kemik iliğindeki kan üretiminden sorumlu olan hücrelerin sayısında ve yapısında çeşitli değişikliklerin meydana gelmesi yatmaktadır. Kanserleşme, bu hücrelerinin üretimini aşırı derecede arttırmaktadır. Lösemi, yani kan kanseri, başlangıç aşamasında kemik iliğinde oluşur ancak fark edilmemesi durumunda çeşitli şekillerde diğer organlara yayılabilir. Bu nedenle hastalığın erken teşhisi çok önemlidir. Erken teşhisle, hastalıklı hücrelerin yayılmasının önüne geçilebilir ve bu hücrelerin yok edilmesinde başarılı sonuçlar alınabilir. Löseminin farklı çeşitleri de bulunur. Hastalık birden ortaya çıktıysa ve hızlı olarak geliştiyse buna akut lösemi denir. Şayet uzun yıllar boyunca belirti vermediyse ve daha sonra ortaya çıktıysa buna da kronik lösemi adı verilir. Lösemi, etkilenen kan hücrelerinin türüne göre de farklılaşır. Güncel teknolojiyle çoğu lösemi türünde tedavi başarısı %80 civarında gerçekleşmektedir.

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası

Günümüzde lösemi, birçok aileyi derinden etkilemektedir. Bu hastalık, özellikle çocukluk dönemlerindeki kanser vakalarının büyük bir kısmını oluşturması ve her sene birçok çocuğun hayatını kaybetmesine neden olmasıyla insanların dikkatini çekmektedir. 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası vesilesiyle lösemiyle olan savaşlarında çocukların her zaman yanında olan LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfı’na maddi ve manevi desteklerinizi rica ediyoruz. Ayrıca, LÖSEV’e bağlı olan LSV Dükkan’dan gıda, kırtasiye, tekstil ve diğer ihtiyaçlarınızı satın alarak lösemili çocuklara ve ailelerine destek olabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası https://sesanltd.com.tr/2-8-kasim-losemili-cocuklar-haftasi »