Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Milli Mücadele dönemi tarihimizin en zorlu yılları olarak kabul edilir. Millet olarak topyekun mücadele verilmiş ve zaferler kazanılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele’nin başlatılması için 15 Mayıs’ta İstanbul’dan Samsun’a doğru yola çıkmış ve 19 Mayıs günü Samsun’a ilk adımını atmıştır. Kurtuluş Savaşı 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal’in Samsun’a ayak basmasıyla başlamıştır. Bu tarih Cumhuriyet’in ilanına giden yolda en önemli dönüm noktalarından biridir. Milletimizin geçmişteki varoluş çabaları gelecek nesiller için de örnek teşkil etmektedir.

Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı kabul edilen 19 Mayıs günü Atatürk’ün isteği üzerine bayram olarak ilan edilmiştir. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her yıl 19 Mayıs tarihinde kutladığı milli bir bayramdır. Bu vesileyle herkesin bayramını kutluyoruz.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı https://sesanltd.com.tr/19-mayis-ataturk-u-anma-genclik-ve-spor-bayrami »