Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 18-24 Mart Yaşlılar Haftası

18-24 Mart Yaşlılar Haftası

Yaşlı nüfusunun gün geçtikçe arttığı ülkemizde “Yaşlılar Haftası” veya diğer adıyla “Yaşlılara Saygı Haftası” 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanır. Bu dönemde, yaşlılarımızın hayatımızdaki yerini hatırlatan, onların sorunlarının ve günlük hayat içerisinde karşılaştıkları zorlukların ortaya konduğu çeşitli panel, söyleşi ve etkinlikler yapılır. Hepimizin yaşlanacağını düşünürsek, ortaya konan problemlerin sadece şu anki yaşlıların değil, herkesin problemi olduğunun farkına varabiliriz.

Dünya değişiyor. Geçmişten gelen sorunlara günümüzde çözüm bulabiliyoruz ancak geçmişte mevcut olmayan bazı sorunları da günümüzde ilk defa yaşamaya başlıyoruz. Zaman ilerledikçe hayatın bize neler getireceğini bilemiyoruz. Günümüzün problemlerini çözerken geleceğimizi de planlamamız gerekiyor. Bu planlama yapılırken nesil farkından kaynaklanan sorunlar ele alınmalı ve farklı yaş gruplarının birbirleriyle olan iletişim problemleri çözülmelidir. Gençlerin yaşlılardan ve yaşlıların da gençlerden öğreneceği birçok şey vardır. Toplumun geleceği için bu düzenin bir kültür haline getirilmesi ve böylece nesiller arası bir köprü oluşturulması gerekir.

Yaşlılıkta en önemli konulardan biri de sağlıktır. Yaş ilerledikçe, gençlik dönemlerinde sorun oluşturmayan bazı sağlık problemleri büyüyerek tedavi edilmesi gereken hastalıklar haline dönüşebilir. Hastalıklar dışında başka sorunlar da oluşabilir. Yaşlılıkla birlikte dayanıklılık ve hareket kabiliyeti azalabilir. Bu durum kişinin beslenmesini, kendi bakımını yapmasını ve sosyal yaşamını engelleyebilir. Yaşanabilecek bu sorunları olabildiğince ötelemek için gençlik yıllarında sağlıklı beslenmeye ve fiziksel aktiviteye önem vermek gerekir.

18-24 Mart Yaşlılar Haftası vesilesiyle yaşlı kişilerin sosyal hayattan uzaklaşmasını önlemek için projeler üretilmesini, insanların manevi duygularını kaybetmeden büyüklerine sahip çıkmasını ve genciyle yaşlısıyla kültür paylaşımının sürekli hale gelmesini diliyoruz.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
18-24 Mart Yaşlılar Haftası https://sesanltd.com.tr/18-24-mart-yaslilar-haftasi »