Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü

17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü

Gelişen teknoloji ve değişen dünya düzeni, çevre sorunlarını beraberinde getirdiği gibi sağlığımızı da tehdit etmektedir. Birçok kanser türü, özellikle teknolojik gelişimin oluşturduğu sorunların kontrol edilememesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Günümüzde sıkça görülen ve kesin bir çözümü olmayan kanser hastalıklarından biri de akciğer kanseridir. Bu hastalık, erken teşhisi mümkün olmadığında, kalıcı hasarlara veya ölümlere neden olabilmektedir. Tedavi sürecinin çok uzun ve masraflı olması nedeniyle aile huzuruna ve ülke ekonomisine büyük zararı olmaktadır. Akciğer kanseri başta olmak üzere tüm kanser türleriyle ilgili farkındalığı arttırmak ve insanlara sağlıklı yaşam kültürünü hatırlatmak için her yıl 17 Kasım’da kutlanan Dünya Akciğer Kanseri Günü önemli bir tarihi ifade etmektedir.

Zamanımızın en ciddi hastalıklarından biri olan akciğer kanseri, tütün kullanımına bağlı olarak her geçen gün biraz daha yaygınlaşmaktadır. Sadece tütün ürünleri kullanımı değil, sanayileşme ve hava kirliği gibi etkenler de hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Akciğer kanseri, küçük veya büyük hücreli yayılmalar olarak ikiye ayrılır. Bunlar, vücutta değişik şekillerde kendini gösterir. Küçük hücreli olana yulaf hücresi kanseri denir. Küçük olarak adlandırılmasına rağmen, en hızlı gelişen kanser tipidir. Büyük hücreli akciğer kanseri ise daha yavaş gelişim gösterir. Günümüzde, kansere etki eden çevresel faktörler çok fazladır. Bu nedenle insanları bilinçlendirme faaliyetleri oldukça önemlidir.

İnsanların, başta kanser hastalıkları olmak üzere tüm sağlık sorunlarına karşı gereken tedbirleri alması için 17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü’nde düzenlenen faaliyetleri çok önemli olarak görüyoruz. Akciğer kanserine karşı mücadele bilincinin oluşması için hastalığın teşhis ve tedavi aşamalarının üzerinde daha çok durulması gerekir diye düşünüyoruz. Kanser hastalıklarının ciddiyetini ve topluma verdiği zararları bu vesileyle tekrar hatırlatmak istiyoruz. Tütün ürünlerinin hayatınızı söndürmesine izin vermeyin.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü https://sesanltd.com.tr/17-kasim-dunya-akciger-kanseri-gunu »