15 Ekim Dünya Görme Engelliler Günü

Gözlerimiz, en önem verdiğimiz duyu organlarımızdandır. Normal koşullarda, görme yeteneğimizin ne kadar önemli bir işlevi yetine getirdiğinin farkında değiliz. 5 dakika gözlerimizi kapatıp günlük yaşantımıza devam etmeye çalışırsak görme yeteneğimizin önemini algılayabiliriz. Bazı insanlar bir ömür boyu görmeden yaşamaktadır. 15 Ekim tarihi Dünya Görme Engelliler Günü olarak belirlenmiştir ve görme engellilerin sosyal hayatın içinde yaşadığı zorlukları bize hatırlatmayı amaçlamaktadır.

Görme engeli, doğuştan veya sonradan meydana gelebilir. Belirli bir seviyenin üzerinde görme sorunu yaşayan kişilere görme engelli veya kör birey denilmektedir. Görme engelli kişilerin bazıları bir miktar görebilmektedir. Görme engeli olan kişi çaresiz ve acınacak bir insan değildir. Her insan gibi duygularını ve düşüncelerini ifade edebilir, hayatta karşısına çıkan seçeneklerden tercihlerini yapabilir, okul okuyup meslek sahibi olabilir ve evlenip çocuk sahibi olabilirler.

Her engel gibi görme engeli de uygun koşullar oluşturulursa aşılabilir. Engelli kişilerin yaşadığı önemli birkaç sorun vardır. Birinci sorun, toplumun ön yargılarının olmasıdır. İkinci sorun ise engelli bireylerin diğer insanlarla aralarındaki fırsat eşitsizliğidir. Her engelli bireyin karşılaşabileceği sorunlar benzerdir ve görme engelli kişilerin de aynı sorunlarla karşılaşma ihtimali yüksektir. Engelli bireylere yaşamın her alanında fırsat eşitliği ve yeterli olanaklar verilmesi gerekir. Bu sayede, bireylerin engelleri aşıp verimli ve üretken olması sağlanabilir. İnsanlara, kendisini günlük yaşamdan soyutlamadan, bağımsız ve özgür olabilecekleri bir sistem sunulması gerekir.

Sesan Ailesi olarak, her insanın bir engelli adayı olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Unutulmaması gereken diğer konu ise, her insanın bir engel olabileceğidir. Engel olmak yerine, bu engellerin aşılmasına yardımcı olmanın gerekliliğini vurguluyoruz. Görme engelli bireylerin yaşadığı sorunların farkına varılması için 15 Ekim tarihi Dünya Görme Engelliler Günü olarak belirlenmiştir. Herkesin, sorunun ve engelin aslında kendisinde olduğunun farkına varabilmesini temenni ediyoruz.