Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü

15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü

Göz, en önemli duyu organlarından biridir. Normal koşullarda insanlar, görme duyusunun ne kadar önemli bir işlevi yetine getirdiğinin farkında değildir. 5 dakika boyunca gözlerini kapatıp günlük hayatına devam etmeye çalışan herhangi bir kişi bunun önemini doğrudan algılayabilir. Bir ömür boyu görmeden yaşayan insanlar da vardır. Bu kişiler hayatın içinde birçok sorunla karşılaşırlar. 15 Ekim tarihi, görme konusunda engeli olan insanların sosyal hayatın içinde yaşadığı zorlukları dünyaya hatırlatmak için, Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü olarak kabul edilmiştir.

Görme engelli bireyler günlük hayatta çarpma, düşme ve yaralanma risklerine karşı beyaz renk baston kullanırlar. Beyaz baston kullanımı, bir trafik kazası sonucu görme duyusunu kaybeden fotoğraf sanatçısı James Biggs’in, dış dünyanın kendisini fark etmesi için bastonunu beyaza boyamasıyla başlamıştır. Beyaz baston, körler için bağımsızlaşma ve özgürleşme sembolü olmuştur.

Görme engeli, doğuştan veya sonradan meydana gelebilir. Belirli bir seviyenin üzerinde görme sorunu yaşayan kişilere “görme engelli birey” veya “kör birey” denir. Bu kişiler çaresiz ve acınacak insanlar değildir. Her insan gibi duygularını ve düşüncelerini ifade edebilir, hayatta karşısına çıkan seçeneklerden tercihlerini yapabilir, okul okuyabilir, çalışabilir ve evlenip çocuk sahibi olabilirler.

Her engel gibi görme engeli de uygun koşullar oluşturulursa aşılabilir. Engelli kişilerin karşılaştığı önemli iki sorun vardır. Birinci sorun, toplumun ön yargılarının olmasıdır. İkinci sorun ise fırsat eşitsizliğidir. Görme engelli kişilerin de aynı sorunlarla karşılaşma ihtimali yüksektir. Engelli bireylere yaşamın her alanında fırsat eşitliği ve yeterli olanaklar verilmesi gerekir. Bu sayede, bireylerin engelleri aşıp verimli ve üretken olması sağlanabilir. İnsanlara, kendisini günlük yaşamdan soyutlamadan, bağımsız ve özgür olabilecekleri bir sistem sunulması gerekir.

Her insanın bir engelli adayı olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Unutulmaması gereken diğer konu ise, her insanın bir engel olabileceğidir. Engel olmak yerine, bu engellerin aşılmasına yardımcı olmanın gerekliliğini vurguluyoruz. Herkesin, sorunun ve engelin aslında kendisinde olduğunun farkına varabilmesini diliyoruz.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü https://sesanltd.com.tr/15-ekim-dunya-beyaz-baston-korler-ve-guvenlik-gunu »