Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart Tıp Bayramı

Tıp Bayramı, sağlık çalışanları ve öğrencileri tarafından Türkiye’nin her şehrinde her yıl 14 Mart’ta kutlanır. 14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahi merkezin “Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adıyla kurulması, topraklarımızda modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü her yıl “Tıp Bayramı” olarak kutlanır.

Sağlık, insanlar için vazgeçilmez bir unsurdur. Sağlıklı olan insan için hayat daha güzel, mutlu ve kaliteli hale gelir. Hastalık durumundaysa yaşam kalitesi düşer ve kişi hayattan daha az tat almaya başlar. Hastalıkların önüne geçmek için özellikle son yıllarda koruyucu tedaviler yoğun bir şekilde uygulanmaktadır. Bazı hastalıkları engellemek için koruyucu uygulamalar yeterli olmasa da çoğu rahatsızlık kontrol altına alınabilir veya önlenebilir. İnsanların hayatlarına sağlıklı bireyler olarak devam edebilmesi için çocukluktan itibaren sağlıklı yaşam kurallarına uygun yaşamaları gerekir. Bunun için en başta sağlıklı beslenme kuralları vardır. Dünyada koruyucu hekimliğin ve sağlıklı beslenmenin önemi herkes tarafından kabul edilmiştir.

Günümüzde tıbbın gelişmesiyle birlikte sağlıktaki imkanlar çoğalmış ve birçok hastalık için çareler bulunmuştur. Çözümü bulunmamış hastalıklarla ilgili çalışmalar da hızlanarak devam etmektedir. Doktorlar başta olmak üzere bütün sağlık çalışanları omuz omuza vererek gece gündüz demeden sürekli bir şekilde çaba göstermektedir. Sağlıklı bir toplumun vazgeçilmezi olan sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyoruz.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
14 Mart Tıp Bayramı https://sesanltd.com.tr/14-mart-tip-bayrami »