Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart Tıp Bayramı

Tıp Bayramı, her yıl 14 Mart’ta sağlık çalışanları ve öğrencileri tarafından Türkiye’nin her şehrinde kutlanır. 14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin “Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adıyla kurulması, topraklarımızda modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Sağlık, insanlar için vazgeçilmez bir unsurdur. Sağlıklı olan insan için hayat daha güzel, mutlu ve kaliteli hale gelir. Hastalık durumundaysa yaşam kalitesi düşer ve kişi hayattan daha az tat almaya başlar. Hastalıkların önüne geçmek için özellikle son yıllarda koruyucu tedaviler yoğun bir şekilde uygulanmaktadır. Bazı hastalıkları engellemek için koruyucu tedaviler yeterli olmasa da çoğu rahatsızlık kontrol altına alınabilir veya önlenebilir. İnsanların hayatlarına sağlıklı bireyler olarak devam edebilmesi için küçük yaşlardan başlayarak sağlıklı yaşama kurallarına uyması gerekir. Bunun için en başta sağlıklı beslenme kuralları vardır. Dünyada koruyucu hekimliğin ve sağlıklı beslenmenin önemi herkes tarafından kabul edilmiştir.

Günümüzde tıbbın gelişmesiyle birlikte sağlıktaki imkanlar çoğalmış ve birçok hastalık için çareler bulunmuştur. Çözümü bulunmamış hastalıklarla ilgili çalışmalar da hızlanarak devam etmektedir. Doktorlar başta olmak üzere bütün sağlık çalışanları omuz omuza vererek gece gündüz demeden sürekli bir şekilde çaba göstermektedir. Sağlıklı bir toplumun vazgeçilmezi olan sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyoruz.