Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 10-16 Mayıs Engelliler Haftası

10-16 Mayıs Engelliler Haftası

“Engelliler Haftası” her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanmaktadır. Aslında bu bir kutlama değil farkındalık haftasıdır. Bir haftalık süre içinde, engelli insanların yaşamaya devam etmek zorunda kaldığı sorunlar birçok platformda dile getirilmektedir. Koruma ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişilerin rahat bir şekilde yaşayabilmeleri için çeşitli yardımlar ve kampanyalar düzenlenmektedir. Ancak bunlar yeterli değildir, daha fazlasının yapılması gerekir.

Günlük hayatta, cadde ve sokaklarda çok sayıda engelli bireyin görülmemesinin sebebi, onların sosyal yaşamdaki zorluklarla karşılaşmak istemeyerek eve kapanmalarından kaynaklanmaktadır. Engelli insanların da diğerleri gibi sosyal hayatta her türlü imkandan yararlanmaları gerekir. Bunun olabilmesi için pek çok yasal düzenleme yapılmaktadır ancak sorunlar hala tam olarak çözülmüş değildir.

Doğuştan olabildiği gibi sonradan yaşanan hastalıklar ya da kazalar nedeniyle de engelli olabilmek mümkündür. Aslında herkes bir engelli adayıdır. Sadece engelli kişiler değil, onlarla ilgilenen aileleri de birçok sorun yaşamaktadır. Eğitim, istihdam, rehabilitasyon ve bakım konusunda engellilerin ve ailelerinin yaşamış olduğu problemler çözülmelidir. Biz bu haftaya “Engelliler Haftası” yerine “Engellenenler Haftası” adını vermek istiyoruz. “Hayattaki en büyük engel engellenmektir” sözü asla unutulmamalıdır.

Farkında mısın? Engel sensin! Engelleri kaldır!

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
10-16 Mayıs Engelliler Haftası https://sesanltd.com.tr/10-16-mayis-engelliler-haftasi »