10-16 Mayıs Engelliler Haftası

“Engelliler Haftası” her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanmakta ve engelli insanların yaşamaya devam ettiği zorluklar dile getirilmektedir. Doğuştan engelli olunabildiği gibi sonradan yaşanan hastalıklar ya da geçirilen kazalar nedeniyle de engelli olabilme durumu mümkündür. Bu nedenle aslında herkes bir engelli adayıdır. Bu hafta, koruma ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan engelli kişilerin rahat bir şekilde yaşamlarına devam edebilmeleri için çeşitli yardımlar ve kampanyalar düzenlenmektedir.

Günlük hayatta, cadde ve sokaklarda çok sayıda engelli kişinin görülmemesinin sebebi, onların sosyal yaşamda zorluklarla karşılaşarak eve kapanmalarından kaynaklanmaktadır. Engelli insanların da diğerleri gibi sosyal hayatta her türlü imkandan yararlanmaları gerekir. Bunun olabilmesi için pek çok yasal düzenleme yapılmaktadır ancak sorunlar hala tam olarak çözülmemiştir. Engelliler Haftası, bu konudaki farkındalığı arttırmak ve engelleri ortadan kaldırmak için 10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanmaktadır ve engelli vatandaşlarımızın yaşadığı zorluklar gözler önüne serilmektedir.

Sadece engelli kişiler değil, çevresindekiler ve onlarla ilgilenen aileleri de bazı sorunlar yaşamaktadır. Eğitim, istihdam, rehabilitasyon ve bakım konusunda engellilerin ve ailelerinin yaşamış olduğu problemler çözülmelidir. “Hayattaki en büyük engel engellenmektir” sözü asla unutulmamalıdır.

Farkında mısın? Engel sensin! Engelleri kaldır!