Ana Sayfa » Blog Kategorisi: "Genel" » 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı 1889 yılında “1 Mayıs” gününü işçilerin ortak bayramı olarak kabul etmiştir. Dünya genelinde her yıl 1 Mayıs günü “İşçi ve Emekçi Bayramı” olarak kutlanmaktadır. 1 Mayıs 1884’te Amerikan Emek ve İşçi Birliği Federasyonu, işçilerin günde 15-16 saat çalıştırılmasına karşı çıkıyordu ve günde 8 saat çalışma uygulamasına 1 Mayıs 1886 gününden itibaren geçilmesi kararını aldı. Aslında, işçilerin mücadelesi bu tarihten itibaren başladı. Daha sonra yeni çalışma saati kararı yasal olarak kabul edilmediği için genel grev kararı alındı. Grev kararı işçiler tarafından da desteklendi. 1886 yılının Nisan ayında ABD’nin Illinois Eyaletinde bulunan Chicago şehrinde 250 bin işçi “May Day” adı verilen bu grev hareketine katıldı.

ABD’nin büyük şehirlerinde işçiler tarafından 5 binden fazla grev ilan edildi. 1886’da 1 Mayıs günü 80 bin işçi miting yapmaya başladı. Birkaç gün süren olaylar büyüdü ve polisle grevciler arasında çıkan çatışmalarda bir işçi öldü, çok sayıda işçi yaralandı. 3 gün süren gösterilerin sonunda sendikacılardan dördü idam diğer dördü de ağır hapis cezasına çarptırıldı. Bu olaylar tüm dünyada büyük yankı uyandırdı ve artçıları bir süre daha devam etti. Olaylar bittikten sonra 1889 yılının Temmuz ayında Paris’te toplanan Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı 1 Mayıs gününü “İşçi ve Emekçi Bayramı” olarak kabul etti.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde de kutlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez 1923’te resmi olarak kutlanmıştır. Cumhuriyet tarihinde bazı zamanlar yasaklanan ve bazen de olaylı geçen 1 Mayıs, günümüzde her yıl kutlanmaktadır. Biz de tüm dünyadaki emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nı kutluyoruz.

Pin It on Pinterest

Whatsapp
Whatsapp
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı https://sesanltd.com.tr/1-mayis-isci-ve-emekci-bayrami »