Evde Bakıma İhtiyaç Duyan Hastaların Şikayetleri

Evde bakılan hastaların ve ailelerinin birçok ihtiyacı oluyor. Bu ihtiyaçlardan en önemlisi hasta bakımı ve hastalıkla ilgili bilgilere ulaşabilmek oluyor. Bunun yanında sağlık kurumlarının değişen mevzuatlarını da yakından takip etmek gerekiyor. Böylece devletin sağladığı imkanlardan faydalanılabiliyor. Ancak bu çok da kolay olmuyor. Ülkemizdeki sağlık sisteminde yapılmaya çalışılan iyileştirmeler güzel ve umut verici ama çok yetersiz kalıyor.

İsteklerini Paylaş »

Peki neden yetersiz kalıyor? Aslında bunun cevabını çok zorlanmadan verebileceğimizi düşünüyorum. Belki de ihtiyaçlarımızı ve şikayetlerimizi net ve açık bir şekilde ilgili devlet kurumlarına iletemiyoruz ya da ilettiğimizi sanıyoruz. Birçok platformda isteklerimizi ve sorunlarımızı birbirimizle paylaşıyoruz. Bazı sorunlar gerek ailenin kendi yöntemleriyle gerekse de devlet kurumlarının imkanlarıyla çözülebiliyor. İhtiyaçların karşılanması mümkün olabiliyor ancak bilgi eksikliğinden dolayı nereye nasıl başvuracağımızı bilmiyorsak bu işlemler için çok çırpınıyoruz. Tam bu noktada bizimle benzer sorunları yaşayan insanlardan fikir almak ve tecrübelerini öğrenmek faydalı oluyor. Hem yalnız olmadığımızı hissediyoruz hem de çözüme daha hızlı ulaşabiliyoruz.

Evde Bakıma İhtiyaç Duyan Hastaların Şikayetleri

Bir yandan hastamızın sağlık sorunlarıyla ilgilenirken bir yandan da Whatsapp, Facebook, Twitter ve Change.org gibi birçok sosyal platformdan sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Ayrıca bireysel olarak ilgili kurumlara dilekçelerle de başvuru yapıyoruz. Bu çabalarımız parçalar halinde olunca istediğimiz etkiyi oluşturamıyoruz. Bir türlü isteklerimizi tam anlamıyla karşımızdakilere anlatamıyoruz ve çözüm bulamıyoruz.

Hepimizin bildiği “Damdan düşen, damdan düşenin halini bilir” diye bir atasözü var. Buradan yola çıkarsak evde hastasına bakan ailelerin ihtiyaçlarını yine aynı durumda olan aileler gerçek anlamda anlayabilir. Belki de şikayette bulunduğumuz konular bunları çözüme ulaştırabilecek kişiler tarafından tam anlamıyla bir sorun olarak algılanmıyor olabilir. Ya da yaşadığımız problemin aslında bilmediğimiz bir çözümü de olabilir. İhtiyaçlarımızı ve sorunlarımızı sade ve anlaşılır bir şekilde listeleyebilirsek ve bunları tek bir noktadan ilgili kişilere iletebilirsek daha etkili olacağını düşünüyorum. Oluşturulacak çözümlerin de daha hızlı bir şekilde hayata geçirileceği inancındayım.

İsteklerimizi, ihtiyaçlarımızı ve sorunlarımızı tek bir noktada paylaşıp tartışırsak aksiyon alabilecek kadar yeterli bilgiye sahip olabiliriz. Ayrıca yapacağımız başvurular için referans gösterebileceğimiz bir yer olur. Bu sayede oluşturacağımız farkındalık daha anlamlı olacaktır. Fikir alışverişi için aşağıdaki butona basıp açılan sayfadan isteklerinizi paylaşabilirsiniz.

İsteklerini Paylaş »

Süt Saklama Poşeti

Süt saklama poşetleri önceden steril edilmiş ve gıda saklamak için güvenli olan polietilen maddeden üretilmiştir. Anne sütünün besin değerini ve bağışıklık sağlayıcılarını kaybettirmeden saklanmasını sağlayan steril poşetlerdir. Bu üründe plastik ham madde bulunmaz. Böylece bebeğe zararlı olabilecek maddeler süte karışmaz.

Anne Sütünün Saklama Süresi

Anne sütü bu poşetlerin içine doldurularak + 25 derecede 5 saat, + 15 derecede 24 saat, buzdolabında (+ 4 derecede) 72 saat, derin dondurucuda (– 20 derecede) 1 ay, – 70 derecede ise 1 aydan fazla süreyle güvenle saklanabilir.

Süt Saklama Poşeti

Dondurulmuş Anne Sütünün Eritilmesi ve Isıtılması

Dondurulmuş anne sütünü eritmek için kesinlikle ocağın üstüne veya mikrodalga fırına koymayın. Bu durum sütün protein yapısını bozmaktadır. Ayrıca sütün içinde oluşan sıcak noktalar bebeğin ağzını yakabilir. Dondurulmuş anne sütünü eritmek için bir kabın içine ılık su doldurun ve dondurulmuş süt poşetini bu ılık suyun içine ağız bölümü dışarıda kalacak şekilde batırın. Sütün erimesini sağladıktan sonra sıcaklığını kontrol edip kullanabilirsiniz.

Dondurulup eritilmiş anne sütü buzdolabında saklanmak koşulu ile 24 saat içinde tüketilmelidir. Ayrıca bebeğin beslenmesinden sonra sütün kalanı atılmalıdır.

Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetleriyle İlgili Bilgiler

Evde sağlık hizmetleri konusu geçici veya kalıcı rahatsızlıklar yaşayan ve evde bakılmaya ihtiyaç duyan birçok kişiyi ilgilendirmektedir. Hastaların evlerinde bakılıyor olması hastalar ve aileleri için büyük bir zorluk oluşturmaktadır. Bazı zorunlu ihtiyaçlar aileleri maddi ve manevi olarak kötü durumlara sürükleyebilmektedir. Bu süreci kolaylaştırmak ve olumlu hale dönüştürmek için Sağlık Bakanlığı’nın sunduğu evde sağlık hizmetlerinden faydalanılabilir.

Bu konuda ailelerin birkaç şekilde desteğe ihtiyaçları olmaktadır. Değişen yönetmelikler, kurumlar ve/veya yönetmelikler arasındaki çelişkiler, bazı kurum veya sorumluların değişik şekildeki uygulamaları ve benzeri sebeplerle evde sağlık hizmetlerinin verimli şekilde alınması zorlaşmaktadır. Bu sebeple yönetmeliklerdeki değişiklikleri sürekli araştırarak takip etmek gerekir.

Yönetmeliği İncele »

Evde sağlık hizmetleri ve aile hekimliği yönetmelikleri de tam olarak birbirleriyle örtüşmüyor. Bu nedenle aile hekimliğinin evde sağlık hizmetlerine katkısı yeterli derecede olmuyor. Aile hekimleri bazı durumlarda hastaları evlerinde ziyaret ediyorlar ancak bu durum rutin şekilde devam etmiyor. Özellikle evde sağlık hizmetlerinin verildiği bölgelerde aile hekimleri bu konudan biraz daha uzakta kalıyorlar. Genellikle evde sağlık hizmetlerine ihtiyacı olan hastalara başvuru ve yönlendirme sürecinde yardımcı oluyorlar.

Sağlık Bakanlığının sağladığı bu hizmet aslında yeni sayılır. Evde sağlık hizmetleri son birkaç yıldır yoğun olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle oluşturulan sistemde hala bazı eksikler olabilmektedir. Yine de sistem gün geçtikçe gelişmektedir. Son zamanlarda ilçelere de hizmet verebilecek ekipler oluşturulmaya başlanmıştır.

Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetleriyle İlgili Bilgiler

Bazı Belediyelerin Sunduğu Diğer Hizmetler

Bazı belediyeler evde bakılan hastalar veya yaşlılar için farklı ücretsiz hizmetler de sunmaktadır. Bu hizmetlerden faydalanmak istiyorsanız bulunduğunuz ilin belediyesine başvurmanız gerekiyor.

Bu hizmetler:

 • Evde çamaşır yıkama ve ütü hizmeti
 • Ev temizliği hizmeti
 • Evde tadilat ve boya hizmeti
 • Evde berber/kuaför hizmeti
 • Hasta refakat hizmeti
 • Hasta nakil hizmeti
 • Evde kişisel temizlik hizmeti
 • Evde psikolojik danışmanlık hizmeti

 

Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetleriyle İlgili Bilgiler

Evde Sağlık Hizmetine Nasıl Başvuru Yapılır?

Şu anda Türkiye’nin her ilinde bu hizmet kamu hastaneleri tarafından verilmektedir. Bu hizmete başvurmak için 444 38 33 no’lu hattı arayıp kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kaydınızla ilgili yapılan incelemeden sonra ihtiyacınız olan evde sağlık hizmetini alabiliyorsunuz. Kayıt için Ek-3 Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formunun doldurulup İl Sağlık Müdürlüğünün Evde Sağlık Hizmetleri bölümüne teslim edilmesi gerekiyor. Formda belirtilen bazı detayların aile hekiminiz tarafından doldurulması gerekiyor.

Ek-3 Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formu

Başvuru için gerekli olan belgeyi indirmek için aşağıdaki formu doldurun. Belgeyi 1 dakika içinde e-posta adresinize göndereceğiz. Bu hizmetimiz ücretsizdir.

Ad soyad (gerekli)

Telefon (gerekli)

E-posta (gerekli)

Butona tıklayıp bekleyiniz.

 

Aldığınız hizmetleri ve bunlardan memnun olup olmadığınızı, ayrıca bu süreçte yaşadığınız sorunları aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşır mısınız?

Medikal Bulut Forum

Medikal Bulut sosyal ağlardan oluşan ücretsiz bir iletişim platformudur. Sağlık, medikal ürünler, tıbbi cihazlar ve hastanelerle ilgili konularda paylaşımlar yapılmaktadır. Amacı; hastalar, hasta yakınları, biyomedikalciler, hekimler, hemşireler, medikal firmalar ve sağlık profesyonellerini bir araya getirmektir.

Medikal Bulut Forum platformu sayesinde iletişim ve dayanışmayı kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Üye olarak görüş ve isteklerinizi paylaşabilir, ayrıca en güncel bilgileri takip edebilirsiniz.

Medikal Bulut Forum »

Uyku Apnesi

İngilizce: Obstructive Sleep Apnea Syndrom (OSAS)
Türkçe: Tıkayıcı Uyku Apnesi Sendromu (TUAS)

Sadece apne olarak da bilinir, uyku sırasındaki solunum duraksamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan önemli bir hastalıktır. Uyku apnesi sendromu, uykuda hava akımının en az 10 saniye süreyle durması şeklinde tanımlanır. Uyku sırasında, solunum duraklamaları sonucunda kandaki oksijen miktarı azalır ve karbondioksit miktarı artar.

Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu (?)

Obstrüktif = Tıkayıcı
Apne = Solunumun durması
Sendrom = Birbirleriyle ilişkisiz gibi görünen, ancak bir araya geldiklerinde tek bir hastalık olarak kendisini gösteren şikayetler ve bulgular bütünüdür.

Uyku Apnesi Çeşitleri

 • Tıkayıcı uyku apnesi
 • Merkezi uyku apnesi
 • Bileşik uyku apnesi

 

Uyku Apnesi

Tıkayıcı Uyku Apnesi

Üst solunum yollarındaki kasların gevşemesiyle solunum yolu daralır ve horlama oluşur. Bazı durumlarda gevşeyen kaslar solunum yolunu tamamen kapatır ve soluk alıp verme durur. Bu kaslar dil, küçük dil, yutak ve damağa aittir.

Kanda düşen oksijen oranını beyin algılar ve uyku derinliğini azaltarak tekrar solunumun gelmesini sağlar.

Kişi kaliteli uyku uyuyamaz.

Tıkayıcı uyku apnesinde toraks ve abdomende solunum eforu gözlenir.

Merkezi Uyku Apnesi

Merkezi sinir sisteminin solunum ile ilgili kaslara doğru sinyal gönderememesi ile kanda oksijen oranı azalır ve hasta uyanır.

Uyanma veya yarı uyanıklık (arousal) dönemini tıkayıcı uyku apnesi olan kişilerden daha fazla hatırlarlar.

Merkezi uyku apnesi testlerinde “RERA” yani toraks ve abdomen hareketlerinin ölçümleri önemli rol oynar.

Bileşik Uyku Apnesi

Bu tip hastalarda hem tıkayıcı hem de merkezi uyku apnesi hastalığı bir aradadır.

Genelde rahatsızlık oluştuğu anda sentral apne olarak başlar sonrasında tıkayıcı apne olarak devam eder.

Uyku Apnesi

Hipopne Nedir?

Uyku apnesinin değerlendirilmesinde sadece solunumun durması (apne) değil bunun yanında hipopne dediğimiz solunumun azalması da çok önemlidir.

Solunum akışının normal değerinin % 50’sinin altına düşmesine hipopne denir.

Solunum Döngülerinin Karşılaştırması

Uyku Apnesi

Uyku Apnesinin Belirtileri

Yüksek tansiyon, horlama, yorgunluk, aşırı sinirlilik, depresyon, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, sabah baş ağrısı, kontrol edilemeyen şişmanlama, uykuda terleme, sık idrara çıkma, mide yanması gibi sorunlar uyku apnesinin belirtileridir.

Uyku Apnesinin Sonuçları

Uyku apnesi tedavi edilmezse ÖLÜM ile sonuçlanabilir.

Kalp krizi, kalp büyümesi, yüksek tansiyon, felç, cinsel isteksizlik, kalp ritminin bozulması, obezite, damar tıkanıklığı, iç organlarda yağlanma, iş veriminde azalma, sosyal yaşantıda problemler, trafik kazaları, depresyon, ağız kuruluğu, baş ağrısı, çocuklarda hiperaktivite, insülin direnci, pulmoner hipertansiyon, gerginlik, aşırı stres gibi sayısız sorunlara yol açar.

Uyku Apnesi

“Uyku apnesi hastalığı trafik kazası riskini 8 kat artırmaktadır. Bu risk 100 promil alkollü birisiyle eşdeğerdedir.”

“Horlama kalp krizi riskini 4 kat, uyku apnesi ise 10 kat artırmaktadır.”

 

Toplumdaki Dağılımı

Kadınların % 2’sinde ve erkeklerin % 4’ünde uyku apnesi görülür (ortalama % 3). Bu değerler, hastalığın astım ve şekerden daha yaygın olduğunu gösteriyor.

Uyku Apnesi

Uyku Apnesi İle İlgili Rapor

Uyku apnesi şikayetiyle hastaneye başvuran kişi 1 veya 2 gece uyku laboratuvarında misafir edilir.

Sonuçta oluşan parametreleri bir uyku doktoru veya nörolog inceler. Hastanın tedavisi için gerekli cihazı ve basınç değerlerini rapor ve reçete halinde hazırlar. Bu rapor birden çok doktorun imzasının olduğu heyet raporu veya tek bir doktorun imzaladığı rapor olabilir.

Raporda hastanın uyku laboratuvarında misafir olduğu geceki hastalığıyla ilgili parametreler yazılıdır. Bu rapor titrasyon testi sonuçlarına bakılarak yazılır. Horlama, arousal, apne, hipopne ve oksijen desaturasyonunu ortadan kaldırmak cihaz uygulamasının amacıdır.

Sonuç bölümünde ise CPAP veya OTOCPAP veya Bilevel S (BPAP S) cihazı kullanmasına karar verilmiştir. Terapi için gerekli basınç değeri de hekim tarafından önerilir.

Uyku apnesi hastalarına Bilevel S (BPAP S) 3 durumda verilir:
1. Obeziteye bağlı hipoventilasyon
2. KOAH gibi akciğer kaynaklı bir hastalık olduğunda
3. CPAP cihazına uyum sağlayamayan hastalarda

Kurum Ödeme Listesi

Aşağıdaki listede SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) geri ödeme kapsamında bulunan medikal ürünler ve yapılacak ödeme tutarları belirtilmiştir. Ödeme tutarları KDV hariçtir.

Tabloyu İndir »

SUT: 100005
Ürün: Özellikli Akülü Tekerlekli Sandalye
Ödeme: 10.000,00 TL

SUT: 100072
Ürün: Aktif Tekerlekli Sandalye
Ödeme: 2.250,00 TL

SUT: 100073
Ürün: Banyo Tuvalet Sandalyesi
Ödeme: 750,00 TL

SUT: 100075
Ürün: Anti-dekübit Oturma Sistemi
Ödeme: 1.000,00 TL

SUT: A10000
Ürün: Aspirasyon Kateteri
Ödeme: 0,20 TL

SUT: A10001
Ürün: Sonda, Nazogastrik
Ödeme: 0,31 TL

SUT: A10002
Ürün: Sonda, Nelaton
Ödeme: 0,25 TL

SUT: A10003
Ürün: Sonda, Nelaton Kauçuk
Ödeme: 2,90 TL

SUT: A10004
Ürün: İdrar Torbası
Ödeme: 0,30 TL

SUT: A10005
Ürün: İdrar Torbası, Musluklu 2000 cc
Ödeme: 0,27 TL

SUT: A10006
Ürün: İdrar Torbası, Steril Musluklu 2000 cc
Ödeme: 1,50 TL

SUT: A10007
Ürün: İdrar Torbası, Steril Erkek İçin 100 cc
Ödeme: 0,05 TL

SUT: A10008
Ürün: İdrar Torbası, Steril Bayan İçin 100 cc
Ödeme: 0,06 TL

SUT: A10009
Ürün: Sonda, Prezervatif
Ödeme: 0,49 TL

SUT: A10010
Ürün: Sonda, Hidrofilik Kendinden Kayganlaştırıcılı
Ödeme: 1,35 TL

SUT: A10011
Ürün: Sonda, Hidro Kit (Kendinden Jelli)
Ödeme: 2,85 TL

SUT: A10012
Ürün: Sonda, Foley İki Yollu Silikolatex
Ödeme: 8,00 TL

SUT: A10014
Ürün: Sonda, Foley İki Yollu Polivinilklorür
Ödeme: 20,00 TL

SUT: A10015
Ürün: Sonda, Foley İki Yollu Latex
Ödeme: 5,50 TL

SUT: A10020
Ürün: Transfer Parenteral Beslenme Seti
Ödeme: 45,00 TL

SUT: A10021
Ürün: Torba, Parenteral Beslenme (150 ml, 250 ml, 500 ml, 1000 ml, 2000 ml)
Ödeme: 8,50 TL

SUT: A10022
Ürün: Enteral Beslenme Seti, Torbalı
Ödeme: 5,50 TL

SUT: A10023
Ürün: Enteral Beslenme Seti, Şişe Kapaklı
Ödeme: 5,00 TL

SUT: A10024
Ürün: Enteral Beslenme Seti, Gravity
Ödeme: 3,50 TL

SUT: A10025
Ürün: Beslenme Kateteri
Ödeme: 0,25 TL

SUT: A10026
Ürün: Tüp, Nazoduedonal Beslenme
Ödeme: 12,00 TL

SUT: A10027
Ürün: Beslenme Tüpü
Ödeme: 12,00 TL

SUT: A10028
Ürün: Beslenme Tüpü, Nazogastrik
Ödeme: 9,00 TL

SUT: A10029
Ürün: Torba, Parenteral Beslenme (3000 ml, 4000 ml)
Ödeme: 8,50 TL

SUT: A10030
Ürün: Set Pompa Enteral Yıkamalı
Ödeme: 10,00 TL

SUT: A10031
Ürün: Enjektör 50 cc (Beslenme Amaçlı)
Ödeme: 0,30 TL

SUT: A10036
Ürün: Kolostomi Torbası (Tek Parçalı Alttan Boşaltmalı) (Filtre Dahil)
Ödeme: 2,80 TL

SUT: A10037
Ürün: Kolostomi Adaptörü
Ödeme: 4,50 TL

SUT: A10038
Ürün: Kolostomi Torbası (Adaptör İçin) (Filtre Dahil)
Ödeme: 2,80 TL

SUT: A10039
Ürün: İleostomi Torbası (Tek Parçalı Alttan Boşaltmalı) (Filtre Dahil)
Ödeme: 2,80 TL

SUT: A10040
Ürün: İleostomi Adaptörü
Ödeme: 4,50 TL

SUT: A10041
Ürün: İleostomi Torbası (Adaptör İçin) (Filtre Dahil)
Ödeme: 2,80 TL

SUT: A10042
Ürün: Macun, İleostomi
Ödeme: 9,50 TL

SUT: A10043
Ürün: Pasta, Kolostomi
Ödeme: 9,50 TL

SUT: A10044
Ürün: Ürostomi Torbası Çeşitleri
Ödeme: 3,50 TL

SUT: A10045
Ürün: Ürostomi Adaptörü
Ödeme: 4,50 TL

SUT: A10046
Ürün: Pasta, Ürostomi
Ödeme: 9,50 TL

SUT: A10047
Ürün: Stoma Cap
Ödeme: 3,22 TL

SUT: A10048
Ürün: Ağız Bakım Seti
Ödeme: 2,00 TL

SUT: A10049
Ürün: Hasta Altı Bezi
Ödeme: 0,60 TL

SUT: A10060
Ürün: Airway (Oral)
Ödeme: 0,30 TL

SUT: A10061
Ürün: Set, Nebülizatör Erişkin
Ödeme: 1,35 TL

SUT: A10062
Ürün: Ventilatör Solunum Devresi, Pediatrik
Ödeme: 46,00 TL

SUT: A10063
Ürün: Ventilatör Solunum Devresi, Yetişkin
Ödeme: 46,00 TL

SUT: A10064
Ürün: İnhalasyon Tedavi Çemberi (Chamber)
Ödeme: 19,36 TL

SUT: A10065
Ürün: Ventilatör Solunum Devresi, T-Piece
Ödeme: 25,13 TL

SUT: A10066
Ürün: Solunum Egzersiz Aleti
Ödeme: 3,75 TL

SUT: A10067
Ürün: Filtre, Bakteri, Nem Tutucu (HMEF)
Ödeme: 3,93 TL

SUT: A10068
Ürün: Filtre, Ventilatör İçin
Ödeme: 5,92 TL

SUT: A10069
Ürün: Filtre, Bakteri
Ödeme: 1,75 TL

SUT: A10070
Ürün: Oksijen Tüpü Gazı (10 litre)
Ödeme: 4,00 TL

SUT: A10071
Ürün: Resüsitatör (Ambu) Seti
Ödeme: 27,90 TL

SUT: A10072
Ürün: Kateter Mount
Ödeme: 1,68 TL

SUT: A10073
Ürün: Maske, Standart CPAP
Ödeme: 40,00 TL

SUT: A10074
Ürün: Set CPAP (Maske, Peep Valvi, Set)
Ödeme: 140,00 TL

SUT: A10075
Ürün: Maske, Nazal Bağlama Setli, Noninvaziv Ventilasyon İçin Silikon Esaslı
Ödeme: 187,37 TL

SUT: A10076
Ürün: Maske, Nazal Küçük Boy Bağlama Setli, Noninvaziv Ventilasyon İçin
Ödeme: 111,00 TL

SUT: A10077
Ürün: Maske, Nazal Orta Boy Bağlama Setli, Noninvaziv Ventilasyon İçin
Ödeme: 141,00 TL

SUT: A10078
Ürün: Maske, Haznesiz Nebül
Ödeme: 1,50 TL

SUT: A10079
Ürün: Maske, Hazneli Pediatrik
Ödeme: 2,75 TL

SUT: A10080
Ürün: Maske, Hazneli Erişkin
Ödeme: 2,80 TL

SUT: A10081
Ürün: Maske, Oranasal Bağlama Setli, Noninvaziv Ventilasyon İçin Silikon Esaslı
Ödeme: 200,00 TL

SUT: A10082
Ürün: Maske, Oranasal Küçük Boy Bağlama Setli, Noninvaziv Ventilasyon İçin
Ödeme: 200,00 TL

SUT: A10083
Ürün: Maske, Oranasal Orta Boy Bağlama Setli, Noninvaziv Ventilasyon İçin
Ödeme: 200,00 TL

SUT: A10084
Ürün: Trakeostomi Kanülü, Silikon
Ödeme: 159,00 TL

SUT: A10085
Ürün: Trakeostomi Kanülü, Çift Balonlu (Çift Kaflı)
Ödeme: 71,00 TL

SUT: A10086
Ürün: Trakeostomi Kanülü, Gümüş
Ödeme: 47,00 TL

SUT: A10087
Ürün: Trakeostomi Kanülü, Foam Kaflı
Ödeme: 160,00 TL

SUT: A10088
Ürün: Trakeostomi Kanülü, Fenestreli
Ödeme: 41,00 TL

SUT: A10089
Ürün: Dren (30-50 ml)
Ödeme: 3,60 TL

SUT: A10090
Ürün: Dren (100-200 ml)
Ödeme: 4,50 TL

SUT: A10091
Ürün: Dren (300-500 ml)
Ödeme: 5,86 TL

SUT: A10092
Ürün: Steril Eldiven (Pudralı/Pudrasız)
Ödeme: 0,40 TL

SUT: A10093
Ürün: Kan Şekeri Ölçüm Çubuğu
Ödeme: 0,32 TL

SUT: A10094
Ürün: Kan Şekeri Ölçüm Cihazı
Ödeme: 20,00 TL

SUT: A10095
Ürün: Hydrocolloid İçerikli Yara Örtüsü Küçük
Ödeme: 2,39 TL

SUT: A10096
Ürün: Hydrocolloid İçerikli Yara Örtüsü Orta
Ödeme: 4,02 TL

SUT: A10097
Ürün: Hydrocolloid İçerikli Yara Örtüsü Büyük
Ödeme: 10,15 TL

SUT: A10108
Ürün: Köpük İçerikli Yara Örtüsü Küçük
Ödeme: 3,25 TL

SUT: A10109
Ürün: Köpük İçerikli Yara Örtüsü Orta
Ödeme: 4,92 TL

SUT: A10110
Ürün: Köpük İçerikli Yara Örtüsü Büyük
Ödeme: 11,33 TL

SUT: A10111
Ürün: Fiber veya Aljinat İçerikli Yara Örtüsü Küçük
Ödeme: 3,25 TL

SUT: A10112
Ürün: Fiber veya Aljinat İçerikli Yara Örtüsü Orta
Ödeme: 4,92 TL

SUT: A10113
Ürün: Fiber veya Aljinat İçerikli Yara Örtüsü Büyük
Ödeme: 11,33 TL

SUT: DO1004
Ürün: Dijital Programlanabilir İşitme Cihazı
Ödeme: 550,00 TL

SUT: DO1005
Ürün: Kulak Kalıbı
Ödeme: 15,00 TL

SUT: DO1006
Ürün: Konuşma Cihazı
Ödeme: 311,31 TL

SUT: DO1007
Ürün: Ev Tipi Aspiratör Cihazı
Ödeme: 147,00 TL

SUT: DO1008
Ürün: Nebülizatör Cihazı
Ödeme: 100,00 TL

SUT: DO1009
Ürün: Oksijen Konsantratörü Cihazı
Ödeme: 833,33 TL

SUT: DO1010
Ürün: Oksijen Tüpü ve Manometresi
Ödeme: 127,00 TL

SUT: DO1011
Ürün: CPAP Cihazı
Ödeme: 650,00 TL

SUT: DO1012
Ürün: OTOCPAP Cihazı
Ödeme: 1.300,00 TL

SUT: DO1013
Ürün: BPAP Cihazı
Ödeme: 2.050,00 TL

SUT: DO1014
Ürün: BPAP ST Cihazı
Ödeme: 4.800,00 TL

SUT: DO1015
Ürün: BPAP ST AVAPS Cihazı
Ödeme: 4.800,00 TL

SUT: DO1016
Ürün: Adaptif Basınç Destekli Servo Ventilasyon (ASV) Cihazı
Ödeme: 7.500,00 TL

SUT: DO1017
Ürün: Ev Tipi Mekanik Ventilatör
Ödeme: 9.000,00 TL

SUT: DO1018
Ürün: Pulse Oksimetre Cihazı
Ödeme: 63,00 TL

SUT: DO1019
Ürün: Desferal Pompası
Ödeme: 556,48 TL

SUT: DO1020
Ürün: Mikro İnfüzyon Pompası (İnsülin Pompası)
Ödeme: 3.256,02 TL

SUT: DO1071
Ürün: Taşınabilir (Portable) Oksijen Konsantratörü
Ödeme: 6.000,00 TL

SUT: OP1300
Ürün: Havalı Yatak
Ödeme: 52,00 TL

SUT: OP1342
Ürün: Standart Manuel Tekerlekli Sandalye
Ödeme: 500,00 TL

SUT: OP1343
Ürün: Hafif Manuel Tekerlekli Sandalye
Ödeme: 1.200,00 TL

SUT: OP1344
Ürün: Pediatrik Tekerlekli Sandalye
Ödeme: 1.200,00 TL

SUT: OP1345
Ürün: Standart Akülü Tekerlekli Sandalye
Ödeme: 2.500,00 TL

Tabloyu İndir

Tabloyu İndir

Kurumun ödediği ürünlerin listesini tablo halinde indirmek için aşağıdaki formu doldurun. Belgeyi 1 dakika içinde e-posta adresinize göndereceğiz. Bu hizmetimiz ücretsizdir.

Ad soyad (gerekli)

Telefon (gerekli)

E-posta (gerekli)

Butona tıklayıp bekleyiniz.

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

Tütün kullanımından dolayı dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon kişi hayatını kaybediyor ve bunun 5 katı sayıda insan hastalıklarla mücadele ediyor. Kanser türlerinin üçte birinin sebebiyse tütün kullanımı olarak açıklanıyor. 9 Şubat, 1987 yılından beri Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olarak kabul ediliyor.

Sigarayı bırakmanın tam zamanı!

İmza Kampanyası: Diyabet Hastalığıyla İlgili Kamu Hastaneleri Açılsın

Diyabet Whatsapp Grubumuzdaki üyelerimizle birlikte almış olduğumuz kararla bir imza kampanyası başlatıyoruz.

Diyabet hastalığının uzun soluklu ve zor bir süreç olduğunu toplumdaki birçok kişi biliyor. Çevremizde oldukça fazla sayıda olan diyabet hastalarının yaşadığı çok fazla sıkıntı olduğunun da farkındayız. Bu nedenle diyabet hastalarının sesini duyurabilmek için bir imza kampanyası başlattık. Bu kampanyayla öncelikle topluma diyabet hastalarının ihtiyaçlarını hatırlatmayı hedefliyoruz. Ayrıca TC Sağlık Bakanlığı’na, TC Sosyal Güvenlik Kurumu’na ve TC İçişleri Bakanlığı’na diyabet hastalarının sesini duyurmayı amaçlıyoruz.

Diyabet hastaları hastanelerde yeterince bilgi alamıyor ve hayatları sürekli olarak olumsuz şekilde etkileniyor. Hastanelerde ilgili bölümler çok kalabalık oluyor ve bu nedenle tedavi sürecinde verimli olunamıyor.

Diyabet gibi kronik hastalıklar için her ilde ayrı merkezler açılmalı. Örneğin “Diyabet Hastanesi” olmalı. Bu hastanelerde endokrin hekimleri, psikologlar, diyabet hemşireleri ve diyetisyenler çalışmalı. Böylece daha verimli tedavi süreçleri planlanabilir.

Bu konuda diyabet hastalarının sesini duyurmak istiyoruz. Kampanyamızı imzalamanızı ve desteklerinizi rica ediyoruz.

Celil Çağlar ÖZLÜ

Kampanyayı İncele »

Sağlık Eğitiminde Toplum Bilinci

Toplumun kendi gelişimini hızla devam ettirebilmesi için kitlesel olarak temel sağlık eğitimlerini alabiliyor olması gerekir. Bu eğitimler toplumun her kesimine eksiksiz şekilde verilmelidir. Sağlık eğitiminin amacı, bireyin ve toplumun gereksinimlerini karşılayacak, sağlıklı yaşam için kişilerin sağlıklarını korumalarını ve geliştirmelerini, tedavi olanaklarından yararlanmalarını ve olumlu bir çevre oluşturmalarını sağlayacak davranış değişikliğini oluşturmaktır.

Günümüzde bilgi paylaşımını birkaç yöntemle sınırlandıramayız. Toplumun bilgiye ulaşabilmesi için gazete, televizyon, internet, sosyal medya, kitaplar, köşe yazıları, makaleler, seminerler ve birebir iletişim gibi yöntemler söz konusudur. Bu kadar çeşitli iletişim kanalı olduğu için bilgi, pek de saklanabilir olmuyor. Bir bilgi saatler veya dakikalar içinde tüm dünyaya hızla yayılabiliyor. Sağlıkla ilgili bilgiler de toplum için çok önemli olduğundan yeniliklerin herkesle anında paylaşılması gerekiyor.

Sağlık Eğitiminde Toplum Bilinci

Sağlık eğitimi denildiğinde bunu çok geniş kapsamda algılamak gerekiyor. Sadece okullarda verilen müfredata bağlı bir eğitim değil de hayatımıza tamamen nüfuz etmiş bir yaşam biçimi olarak algılamalıyız. Bu eğitim yöntemi toplumun her ferdine aynı şekilde sunulmalıdır. Konuyla ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü, sağlık eğitiminin geniş açıdan algılanması gerektiğini net olarak belirtmiştir.

“Sağlık eğitimi; bireylere sağlıklı yaşam için alınması gerekli önlemleri benimsetmeye ve uygulatmaya inandırmak, kendilerine sunulan sağlık hizmetlerini doğru olarak kullanmaya alıştırmak, sağlık durumlarını ve çevrelerini iyileştirmek amacıyla birey olarak veya topluca karar aldırmaktır.”
Dünya Sağlık Örgütü

Dr. Nuran Elmacı, “Uygarlığın gelişmesindeki en önemli etkenlerden biri insanların öğrenip uyguladıkları sağlık davranışlarıdır.” diye belirtmiştir. Doktor Nuran Hanım’ın bu görüşüne göre gelişimin temelinde insanların sağlık eğitimine bakış açısı yatmaktadır.

Sağlık Eğitiminde Toplum Bilinci

Temel Sağlık Hizmetleri

Sağlık hizmetleri yalnızca hastanelerin veya tıbbi tedavi sağlayan merkezlerin yapılmasıyla sağlanan bir sistem değildir. Bu hizmetlerin temelinde sağlıklı yaşama şeklinin öğretilmesi yatar. Bu işin büyük bir bölümü kişilerin hastaneye gelmesinden önce uygulaması gereken yaşam şeklidir.

“Bir toplumda yaygın görülen sağlık sorunları, bunların önlenmesi ve denetimi ile ilgili olarak halkın eğitilmesi, temel sağlık hizmetlerinin en başında yer alır.”
Prof. Dr. Candan Paksoy

Sağlık eğitiminde temel amaç toplumun kendi sağlını korumak için yapması gerekenleri öğretmek ve bu sorumluluğu alması için yaşam şeklini baştan kurgulamaktır. Bu şekildeki sistemde çoğu hastalık ortaya çıkma imkanı bulamayacak ve hastalıklarla ilgili manevi ve maddi kayıpların önüne geçilecektir. Aslında bu yöntem bir kalkınma şeklidir ve ülke olarak çok büyük bir ekonomik yatırımdır. İnsanların sağlıklı yaşamaları sadece sağlık bilimlerindeki ilerlemeye bağlı değildir. Toplumun yaşam biçimini değiştirmesi de çok önemlidir.

“Temel sağlık hizmetlerinin ilk maddesi toplumda yaygın görülen sağlık sorunlarının önlenmesi ve denetlenmesi için halkın eğitilmesi anlamında sağlık eğitimidir. Çünkü insanların sağlıklı yaşamaları sadece sağlık bilimlerindeki ilerlemeye bağlı değildir. Onların yaşam biçimlerini değiştirmeleri de çok önemlidir.”
Dr. Nuran Elmacı

Sağlık Eğitiminde Toplum Bilinci

Sağlık Eğitiminde Başlıca Konular

 • İnsan biyolojisi
 • Hijyen
 • Beslenme
 • Çevre sağlığı
 • Dejeneratif hastalıklardan korunma
 • Kazalardan korunma
 • İlk yardım
 • Gebelik dönemi
 • Anne ve çocuk sağlığı
 • Aile planlaması
 • Bulaşıcı hastalıklar
 • Sağlığa zararlı alışkanlıklar
 • Evlilik öncesi dönem
 • Ruh sağlığı
 • Ağız ve diş sağlığı
 • Sağlık kuruluşlarından yararlanma

 

Sağlık Eğitiminde Öncelikler

Sağlık eğitiminin belirli bir düzen içinde verilmesi daha etkili ve kalıcı olacaktır. Bu nedenle toplumun hangi kesimine öncelik tanınacak bunun belirlenmesi gerekir. Bu sıralama genellikle şu şekildedir:

 • Ev kadınları
 • Okul çocukları
 • Organize topluluklar
 • Köy toplumu
 • Şehir toplumu

 

Sağlık eğitiminde konu seçimi ve eğitim planının yapılması çok önemlidir. Doğru sıralamayla müfredatın oluşturulması gerekir. Bu eğitim öncelikle çocuk bakımı, beslenme, yaşanan yerin temizliği gibi konularda aile içinde sorumluluğu fazla olan ev kadınlarına verilmelidir. Okul çağındaki çocuklar öğrenmeye ve eğitilmeye çok uygundur. Bu gruba sağlık eğitimi vererek gerekli alışkanlıkları kazandırmak kolay ve kalıcıdır. Bu iki gruba öncelikli olarak sağlık eğitimi verilmesi etkinlik ve kalıcılık sağlamaktadır.

 

Kaynaklar

http://www.dicle.edu.tr/Contents/e2631764-fea8-4059-b97e-b0a01a453d9c.pdf

http://docs.neu.edu.tr/staff/belkis.karatas/11.%20SA%C4%9ELIK%20E%C4%9E%C4%B0T%C4%B0M%C4%B0_1.pdf

http://www.dentistry.ankara.edu.tr/ders/odr-cp-16.doc

Kargoyla Gönderdiğimiz Siparişler Hakkında Bilgilendirme

Sipariş ettiğiniz ürünleri Türkiye’nin her yerine kargoyla teslim ediyoruz. Teslimat süreciyle ilgili en çok aldığımız soruların cevaplarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kargo

 • Hafta içi saat 17, Cumartesi saat 14’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoya teslim edilmektedir.
 • Resmi tatillerde kargo şubeleri kapalı olduğu gönderim yapılamamaktadır. Tatil günlerinde verdiğiniz siparişler ilk iş gününde kargoya verilmektedir.
 • Satışı yapılan ürünler stoklarımızdan hemen teslim edilmektedir.
 • Tüm ürünler en korunaklı şekilde paketlenir ve sigortalı olarak kargolanır.
 • Paketlemenin size özel veya gizli şekilde yapılmasını istiyorsanız, sipariş işlemlerinden sonra lütfen bizimle iletişime geçin. Paketleme sizin istediğiniz şekilde yapılacaktır.
 • Kargo paketleri en küçük şekilde yapılmaktadır. Ayrıca 1’den fazla ürün siparişinizde hepsi tek pakette gönderilmektedir. Hepsini tek şekilde paketlemek mümkün değilse tarafınıza bilgi verilecektir.
 • Kargoya verilen paketler genellikle 1 gün sonra, eğer mesafe uzaksa 2-3 gün sonra tarafınıza teslim edilecektir.
 • Lütfen ürünleri teslim alırken paketi açın, içeriğinin tam ve hasarsız olduğundan emin olun. Kargo firmaları tutanak tutulmadan teslim edilen paketleri hasarsız olarak teslim edilmiş olarak kabul etmektedir. Ürünlerde hasar varsa paketi teslim almayın ve kargo yetkilisiyle birlikte tutanak hazırlayıp faturasıyla birlikte kargo yetkilisine iade edin. Ürün bize iade olarak gelecek ve size yenisi gönderilecektir.
 • Yurt dışına yapılacak teslimatlar için lütfen bizimle iletişime geçin.
 • Gönderimler “Yurtiçi Kargo” ile yapılmaktadır. Kargodan kaynaklı bir sorun yaşarsanız lütfen bizimle iletişime geçin. Size yardımcı olacağız.

 

Stok

 • Düzenli olarak sipariş vermek istediğiniz ürünleri bize bildirirseniz sizin için ihtiyacınız olan adetlerde depomuzda bulunduracağız. Böylece tedarik sorunu yaşamadan dilediğiniz zaman sipariş verebilirsiniz.
 • Stoklarımızda bulunan adetlerden daha fazla sipariş vermek istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin. İstediğiniz kadarı tedarik edilip tarafınıza bilgi verilecektir.
 • Çeşitleri, numaraları ve boyları olan ürünlerle ilgili bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz. Ürünün kullanıcıya uygun olanını tespit ederken size yardımcı olacağız.
 • Ürünlerle ilgili sorularınız varsa veya ihtiyacınız olan ürünü tespit etmekte zorlanıyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

 

Fatura

 • Ürünlerimizin tamamı garantili, orijinal ve faturalıdır. Adınıza kestiğimiz faturayı kargo paketinin üzerinde veya içinde bulabilirsiniz.
 • Tarafınıza ulaşan faturayı lütfen saklayın. Garanti, değişim veya iade gibi işlemlerde lazım olacaktır.

 

Garanti, Değişim, İade ve Müşteri Hizmetleri

 • Aldığınız ürünler hakkında “7/24 Müşteri Hizmetleri” servisimizden faydalanabilirsiniz.
 • Satın aldığınız ürünlerde iade ve değişim garantisi vardır. Bu işlemler için önce bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.
 • Garanti, değişim ve iade işlemlerinde faturanın da gönderilmesi zorunludur.
 • Garanti, değişim ve iade işlemleri için lütfen Yurtiçi Kargo’yu kullanın.
 • Değişim ve iade işlemlerinde ürünün ambalajının ve aksesuarlarının hasarsız ve eksiksiz olması gerekmektedir.
 • İade işlemlerinde ödemenin geri yapılması sistemsel olduğu için uzun sürebilmektedir. Bir sorun yaşarsanız lütfen bizimle iletişime geçin. Size yardımcı olacağız.

Uyku Apnesi Whatsapp Grubu Önemli Paylaşımlar 2

Uyku Apnesi Whatsapp Grubu’nda çok önemli bilgiler paylaşılıyor. Önemli gördüğümüz mesajlar kaybolmasın diye arşivliyoruz. Böylece ihtiyaç olduğunda bu sayfada bulabilirsiniz.

Uyku Apnesi Whatsapp Grubu’na üye değilseniz, aşağıdaki butona tıklayıp açılan sayfadan başvurabilirsiniz.

Başvuru Formu »

Ücretsiz olan bu hizmeti daha çok kişiye ulaştırabilmemiz için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Sosyal sorumluluk hareketimize destek olmak için bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

1. Paylaşım

30.07.2016 22:07:25: AHMET ŞEN: merhaba arkadaslar ben ahmet
30.07.2016 22:11:27: AHMET ŞEN: Ben 4 senedir kullaniyorum vede cok memmnunum
30.07.2016 22:15:41: AHMET ŞEN: arkadaslar herkes burda sorunlarini cihazlarini durumlarini anlatirsa herkesin bu konularda bilgilendirmis oluruz
30.07.2016 22:17:21: AHMET ŞEN: Ben bu hastaliga 5 sene once fark ettim
30.07.2016 22:18:20: Celil Çağlar Özlü: Siz cihaz kullanıyomusunuz şu an
30.07.2016 22:18:39: AHMET ŞEN: Benim bulundugum evde geceleri kimse yatamiyordu nedenmi? horladigim icin
30.07.2016 22:19:19: AHMET ŞEN: Evet su an cihaz kullaniyorum celil bey
30.07.2016 22:20:47: Celil Çağlar Özlü: Maske nazalmı
30.07.2016 22:23:19: AHMET ŞEN: Resmed airfed n10
30.07.2016 22:30:24: AHMET ŞEN: Bir gun hastaneye gittim sikayetimi doktora anlattim (sabahlari sersem gibiyim,sanki hic uyumamisim gibiydim,surekli esneme,vede benim yuzumden uyuyamayanlari unutmayalim)
30.07.2016 22:34:38: AHMET ŞEN: Labaratuvara yattigimda doktorun bana soyledigi uyku apnesi rahatsizliginiz var dediginde vede surekli cpap cihazi kullanacaksiniz diye soyleyince cok sey degisti
30.07.2016 22:37:17: Celil Çağlar Özlü: Cpapmı otocpapmı kullanıyorsunuz 5 yıldır
31.07.2016 11:47:19: AHMET ŞEN: Oto cpap kullaniyorum

2. Paylaşım

1.08.2016 13:46:43: EMRE KARAKUŞ: Henüz cihaz kullanmıyorum ben
1.08.2016 13:47:04: EMRE KARAKUŞ: Test oldum sonuç ağır çıkmış
1.08.2016 13:47:28: CİHAN ÖZEN: Burdaki arkadaşların çoğu şişman mı
1.08.2016 13:47:30: EMRE KARAKUŞ: Tarih bekliyorum 1gece daha yatmak cihazla uyumak için
1.08.2016 13:47:48: EMRE KARAKUŞ: 😂 ben şahsen şişmanım
1.08.2016 13:48:16: EMRE KARAKUŞ: Cihaz konusunda tavsiye almak için gruba dahil oldum
1.08.2016 13:49:06: CİHAN ÖZEN: Kilo ve sigara en büyük düşmanı
1.08.2016 13:50:05: CİHAN ÖZEN: Yorgun uykusunu almamış sinirli kalkan tipleriz ne zor bi hastalık
1.08.2016 13:53:30: AHMET AÇIKYILDIZ: Tığ gibi zayıfım. Fazlam yok, alacağım var. 😄
1.08.2016 13:54:12: CİHAN ÖZEN: Uyku apnesimisin
1.08.2016 13:55:22: AHMET AÇIKYILDIZ: Aile doktorum demişti
1.08.2016 13:55:55: AHMET AÇIKYILDIZ: Sende uyku apnesi var diye.
1.08.2016 15:05:35: EMRE KARAKUŞ: Cihaz kullanan arkadaşlar oneri tavsiye verebilirmi
1.08.2016 15:19:14: İSMAIL YILDIRIM: Ne gibi öneri? Simdiki cihazlar sessiz çalışan ürünler çok rahat ancak sarf malzemeleri pahalı biraz
1.08.2016 15:21:59: İSMAIL YILDIRIM: Respiraks markası kullanıyorum memnunum
1.08.2016 18:46:55: EMRE KARAKUŞ: İkinci yatışı
1.08.2016 18:47:02: EMRE KARAKUŞ: Henüz yapmadım
1.08.2016 18:47:23: EMRE KARAKUŞ: Teknisyen senin ağır abi kesin cihazlıksın sen dedi
1.08.2016 19:54:33: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Ben Elmaslar sleep time cpap cihazını kullanıyorum
2.08.2016 10:35:40: EMRE KARAKUŞ: Memnun musunuz
2.08.2016 11:12:08: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Benim cihazdan yana sıkıntım yok fakat maskeye alışamadım
2.08.2016 11:12:50: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Daha doğrusu hala tam anlamıyla kullanmak istemiyorum
2.08.2016 11:13:08: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Biraz zorluyor
2.08.2016 11:13:20: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Malesef
2.08.2016 11:13:24: HAKAN TURSAH: Cihaza baglı olarakmı yaşıyacagızz başka türlü tedavi si yokmu
2.08.2016 11:13:57: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Benim doktorum olmadığını söyledi
2.08.2016 11:14:19: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Tedavisi yok
2.08.2016 11:14:23: HAKAN TURSAH: :(((((((
2.08.2016 11:15:17: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Ancak ilerleyen yıllarda biraz daha rahat kullanabileceğimiz cihaz ve maskeler çıkabileceğini söyledi
2.08.2016 11:16:03: EMRE KARAKUŞ: Burundan maskemi komple ağızla beraber mi
2.08.2016 11:16:54: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Gözlük kullanımı gibi bişey bu da
2.08.2016 11:17:24: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Tedavi etmiyor
2.08.2016 11:17:25: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Anı kurtarıyor
2.08.2016 11:18:09: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: İhtiyacınıza göre doktorunuz veriyor
2.08.2016 11:19:41: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Ben geceleri ağzım açık yatardım ama teşhis konulurken anladım ki nefes alamadığım için ağzım açılıyormuş 😄
2.08.2016 11:20:41: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: O yüzden nazal maske verdi
2.08.2016 11:21:06: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Artık ağzım açık uyumuyorum 😊
2.08.2016 11:21:58: EMRE KARAKUŞ: Yaşam kalitenizi değiştirdi mi
2.08.2016 11:22:13: EMRE KARAKUŞ: Ne gibi faydaları oldu
2.08.2016 11:24:11: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Direnmeyip de kullandığım zamanlarda daha dinç uyanıyorum, asabiyet azalıyor
2.08.2016 11:25:49: EMRE KARAKUŞ: Maskenizin ve cihazınızın fotosunu çekip atabilir misiniz detaylı
2.08.2016 11:25:54: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Grupta uzun süredir cihaz kullananlar var aslında benim de onların tavsiyesine ihtiyacım var. Çünkü ben de yakın zamanda başladım
2.08.2016 11:27:05: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Acaba maskeyle mi alakalı yoksa hala kabullenemediğim için mi böyle ki 🤔
2.08.2016 11:28:49: EMRE KARAKUŞ: Onu bilemiyorum 😊

3. Paylaşım

2.08.2016 21:54:02: EMRE KARAKUŞ: Celil çağlar bey Philips nasıl
2.08.2016 21:54:21: Celil Çağlar Özlü: iyi cihaz
2.08.2016 21:55:48: EMRE KARAKUŞ: Hımm başka tavsiyeniz marka ?
2.08.2016 21:55:54: Celil Çağlar Özlü: resmed
2.08.2016 21:55:56: Celil Çağlar Özlü: olabilir
2.08.2016 21:56:17: Celil Çağlar Özlü: dünyada en iyi 2 marka resmed ve respironics (philips yani)
2.08.2016 21:56:46: Celil Çağlar Özlü: sadece cihazın en yüksek teknoloji olması önemli değil bir yandanda alacağınız servis hizmetleri de çok önemli
2.08.2016 21:56:44: ESRA KERMAN: Ankarada bu konuda tavsiye edebileceğiniz bir doktor var mı?
2.08.2016 21:57:06: Celil Çağlar Özlü: ankarada tavsiye edebileceğim doktor yok maalesef
2.08.2016 21:57:14: Celil Çağlar Özlü: ama şunu söyleyebilirim
2.08.2016 21:57:31: Celil Çağlar Özlü: üniversite hastanelerinden şaşmayın
2.08.2016 21:57:36: Celil Çağlar Özlü: özellere pek güvenmeyin uyku testi konusunda
2.08.2016 21:59:21: EMRE KARAKUŞ: Peki bir cihaza başka çeşit bir cihazın
2.08.2016 21:59:36: EMRE KARAKUŞ: Cihazın maskesi uyuyormu
2.08.2016 21:59:47: Celil Çağlar Özlü: uyar
2.08.2016 22:00:09: EMRE KARAKUŞ: Teşekkürler
2.08.2016 22:01:58: Celil Çağlar Özlü: maskeyi deneyip alınız

4. Paylaşım

2.08.2016 22:00:46: ADNAN KABAKULAK: Cpap cihazından bipap cihazına geçtik
2.08.2016 22:01:16: ADNAN KABAKULAK: Ama cihazı yine 1 saatten fazla takamıyorum
2.08.2016 22:01:44: ADNAN KABAKULAK: Basınç ayarları raporda gibi
2.08.2016 22:01:53: EMRE KARAKUŞ: O ikisinin farkı nedir cpap bpap ? Hangisi alalım
2.08.2016 22:02:14: ADNAN KABAKULAK: Ona doktor karar veriyor
2.08.2016 22:02:59: EMRE KARAKUŞ: Farkı nedir
2.08.2016 22:04:15: ADNAN KABAKULAK: Cpap nefes alıp vermede aynı basıncı uyguluyor ipap farklı veriyor
2.08.2016 22:05:29: ADNAN KABAKULAK: Phılıps cihazlarında fiyat düşmesi var
2.08.2016 22:06:24: EMRE KARAKUŞ: Sorasıda onemliymiş servis vs…
2.08.2016 22:06:40: ADNAN KABAKULAK: Servisi iyidir
2.08.2016 22:07:23: EMRE KARAKUŞ: Isıtıcı nemlendiricili mi
2.08.2016 22:07:25: ADNAN KABAKULAK: Philips de nemlendirici sistemi ısıtıcı buharından etkilenmiyor
2.08.2016 22:07:53: ADNAN KABAKULAK: Diğerlerinde anakart yanıyor buhardan
2.08.2016 22:08:16: EMRE KARAKUŞ: Hadi ya elimizde kalmasın
2.08.2016 22:08:30: EMRE KARAKUŞ: Philips alim o zaman
2.08.2016 22:08:52: EMRE KARAKUŞ: Butcem 300 dolar
2.08.2016 22:09:03: EMRE KARAKUŞ: İyi bişeler olur heralde?
2.08.2016 22:09:24: SERHAN AKBULUT: Raporla indirimli oluyor

5. Paylaşım

2.08.2016 23:19:35: ADNAN KABAKULAK: Arkadaşlar ilk önce burunda deformasyon olup olmadığına baktırmak gerek.
2.08.2016 23:21:10: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Zaten uyku odasına gitmeden önce bakılıyor, KBB ye gitmek gerekli
2.08.2016 23:23:20: ADNAN KABAKULAK: Göğüs bölümüne yatarken direkt olarak sizi uyku bölümüne yatırıyor.
2.08.2016 23:23:46: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Öyle mi 😡
2.08.2016 23:24:09: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Nasıl ihmal ediyorlar ya
2.08.2016 23:24:19: ADNAN KABAKULAK: Kbb gitmiyorsunuz
2.08.2016 23:25:09: ADNAN KABAKULAK: Aslında norolojiye de gitmek gerek
2.08.2016 23:25:39: ADNAN KABAKULAK: Santral uyku apnesi norolojiyle ilgili
2.08.2016 23:27:30: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Randevu almak için aradığımda 3 bölümün de ilgilendiğini söylediler
2.08.2016 23:27:31: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: KBB nöroloji ve göğüs hastalıkları
2.08.2016 23:28:09: ADNAN KABAKULAK: İşi organize eden göğüs
2.08.2016 23:28:32: ADNAN KABAKULAK: Diğerleri geri planda kalıyor
2.08.2016 23:29:57: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Nörolog bana ilk olarak burunda problem olup olmadığıyla ilgili sorular sordu
2.08.2016 23:30:42: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Bazen sadece burun ameliyatı olmak durumu kurtarıyor
2.08.2016 23:30:45: ADNAN KABAKULAK: Evet burunda eğrilik
2.08.2016 23:31:03: ADNAN KABAKULAK: Bunun en büyük sebebi
2.08.2016 23:31:18: ADNAN KABAKULAK: Diğer nedeni kilo
2.08.2016 23:31:32: ADNAN KABAKULAK: Boyun çevresinin kalın olması
2.08.2016 23:31:44: ADNAN KABAKULAK: Apnenin belirtisi
2.08.2016 23:32:05: ADNAN KABAKULAK: Uykudan kalkınca ense bölgesinde aşırı terleme
2.08.2016 23:32:12: ADNAN KABAKULAK: Islak yastık
2.08.2016 23:33:34: GÜLÜSTAN GÖRMEZ: Saymakla bitmez
3.08.2016 09:18:22: SERHAN AKBULUT: Ben nöroloji de yattım ve yüzde 83 çıktı burunda sıkıntı yok robotik ameliyat oldum fayda etmedi
3.08.2016 09:18:33: SERHAN AKBULUT: Yine aynı

6. Paylaşım

4.08.2016 13:13:53: EMRE KARAKUŞ: Ahi değeri 96.7
4.08.2016 13:13:57: EMRE KARAKUŞ: 😞
4.08.2016 13:14:05: EMRE KARAKUŞ: Olaya bak
4.08.2016 13:15:24: Celil Çağlar Özlü: Çok yüksek
4.08.2016 13:15:39: Celil Çağlar Özlü: Kilo varmı
4.08.2016 13:15:48: EMRE KARAKUŞ: Var olmaz mı
4.08.2016 13:20:06: SERHAN AKBULUT: Cpap kaç barda çalışıyor
4.08.2016 13:20:10: SERHAN AKBULUT: Benimki 12
4.08.2016 13:20:52: EMRE KARAKUŞ: O aşamada değilim daha ikinci yatışı yapmadım rapor yeni elime ulaştı
4.08.2016 13:21:12: SERHAN AKBULUT: Ben 12 bar
4.08.2016 13:38:39: EMRE KARAKUŞ: Son derecemi oluyor 12
4.08.2016 13:39:36: EMRE KARAKUŞ: Bana şu testi yaptır dediler bide cihaza uygunmuymuşun
4.08.2016 13:39:53: EMRE KARAKUŞ: diye değilsem nolcak anlamadım
4.08.2016 13:53:13: Celil Çağlar Özlü: özel hastaneyemi gittiniz?
4.08.2016 13:53:29: Celil Çağlar Özlü: nereye yönlendirdiler?
4.08.2016 14:02:39: EMRE KARAKUŞ: Yok devlet
4.08.2016 14:16:49: Celil Çağlar Özlü: ilk yatıştan sonra rapor vermedilermi?
4.08.2016 14:17:17: EMRE KARAKUŞ: Verdiler
4.08.2016 14:19:15: ÖMER FARUK: Ben hep karabasan gordugumu zannediyordum ama bende de uyku apnesi varmış
4.08.2016 14:19:38: ÖMER FARUK: Yastik kullanmadan uyu dediler ise yaramadi
4.08.2016 14:20:38: Celil Çağlar Özlü: horlama varmı?
4.08.2016 14:20:41: ÖMER FARUK: Karabasan gormuyorum artik
4.08.2016 14:20:49: ÖMER FARUK: Zenciler gelip bogazimi sıkıyor
4.08.2016 14:20:54: ÖMER FARUK: Evet
4.08.2016 14:21:03: ÖMER FARUK: Ölümüne horlarim
4.08.2016 14:21:16: Celil Çağlar Özlü: kilo varmı?
4.08.2016 14:21:18: ÖMER FARUK: Ailem sikayetci
4.08.2016 14:21:22: ÖMER FARUK: 60 kiloyum
4.08.2016 14:21:59: Celil Çağlar Özlü: yüksek tansiyon, horlama, yorgunluk, aşırı sinirlilik, depresyon, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, sabah baş ağrısı, kontrol edilemeyen şişmanlama, uykuda terleme, sık idrara çıkma, mide yanması
4.08.2016 14:22:16: Celil Çağlar Özlü: bunlar uyku apnesinin belirtileri
4.08.2016 14:22:59: ÖMER FARUK: Bak sirf nefesim kesiliyor diye binaya komple kursun dokturduk
4.08.2016 14:23:06: ÖMER FARUK: Ama uyku apnesiymis
4.08.2016 14:23:22: ÖMER FARUK: Bunun cozumu ne lutfen
4.08.2016 14:24:12: Celil Çağlar Özlü: en kısa sürede bir uyku doktoruna başvurmanız gerekiyor
4.08.2016 14:24:16: ÖMER FARUK: Bana bi tavsiye verin
4.08.2016 14:24:28: Celil Çağlar Özlü: 2 gece test yapacaklar

7. Paylaşım

4.08.2016 14:29:54: ÖMER FARUK: Celil bey
4.08.2016 14:29:59: ÖMER FARUK: Yardimci olacak misiniz
4.08.2016 14:35:14: Celil Çağlar Özlü: size önerim üniversite hastanesine başvurmanızdır
4.08.2016 14:37:45: ÖMER FARUK: Peki doktor a gidince ne oluyor
4.08.2016 14:37:47: ÖMER FARUK: Ne diyorlar
4.08.2016 14:42:11: Celil Çağlar Özlü: doktora gidince şikayetlerinizi öğrenip önce 1. testi uyguluyorlar. test sonucuna göre uyku apnesi hastalığı var ise 2. test yapılıyor ve kaç basınçta hangi tip cihaz kullanacağınız belirleniyor.
4.08.2016 14:44:45: SERHAN AKBULUT: Arkadaşlar şu zamana kadar uyku apnesi ne tedavi sadece cpap ve bipap
4.08.2016 14:45:21: SERHAN AKBULUT: Başka birşey yok yurt dışına bile gittim
4.08.2016 17:45:53: GÜLÜMSER SARAÇOĞLU: Cpap ve bipap hakkinda bilgi verebilirmisiniz
4.08.2016 18:02:43: Celil Çağlar Özlü: tabiki
4.08.2016 18:02:43: Celil Çağlar Özlü: şu an cihaz kullanıyormusunuz?
4.08.2016 18:02:32: SERHAN AKBULUT: Bipap uyku apnesi de yetersiz kalan cpap tan daha yüksek bar veren bir cihaz
4.08.2016 20:37:37: GÜLÜMSER SARAÇOĞLU: Hayir
4.08.2016 20:38:26: GÜLÜMSER SARAÇOĞLU: Bir ameliyat oldum geniz etini aldılar değişen birsey yok
4.08.2016 20:39:31: GÜLÜMSER SARAÇOĞLU: Ayrica horlamamda bitmedi bu yüzden bir yere gitmek istemiyorum
4.08.2016 20:52:28: Celil Çağlar Özlü: CPAP cihazı sürekli olarak pozitif yönlü havayolu basıncı üretir. Uyku apnesi hastalarının kullanımı için geliştirilmiştir. Kullanıcının üst solunum yollarını sürekli olarak açık tutarak horlamayı ve solunum durmalarını önler. Cihaz her uykuda kullanılmalıdır.
4.08.2016 20:52:36: Celil Çağlar Özlü: İki seviyeli pozitif havayolu basıncı üreten cihazlara BPAP denir. Bu cihazlar non-invazif (maske ile) kullanım için geliştirilmiştir. BPAP uygulamasında nefes alırken ve verirken kişiye farklı hava basınçları uygulanır. Bu sayede solunum yollarında oluşan basınç farkından faydalanılır. IPAP kişi nefes alırken, EPAP ise kişi nefes verirken cihazın uyguladığı basınç değerleridir. EPAP, IPAP değerinden küçük olmalıdır. Böylece tedavi amaçlı olarak solunum yollarında basınç farkı oluşturulabilir.
4.08.2016 20:52:54: Celil Çağlar Özlü: BPAP (Bilevel) cihazları kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), akut ve kronik solunum yetmezliği, pnömoni ve astım gibi rahatsızlıkların tedavi süreçlerinde kullanılmaktadır.
Bu cihazlar özellikle KOAH tedavisinde kullanılır. Bazı uyku apnesi hastalarında aynı zamanda KOAH’ta görülmektedir. Böyle bir durumda CPAP veya OTOCPAP cihazı yerine KOAH tedavisinde de kullanılan BPAP cihazları kullanılır. Hastada oksijen yetersizliği var ise oksijen konsantratörü de hekimler tarafından önerilmektedir.
4.08.2016 21:05:55: ERDOĞAN BOZKURT: Birde ideal AHİ değeri ne olmalıdır.
4.08.2016 21:07:21: ERDOĞAN BOZKURT: RESPIROX G2
4.08.2016 21:08:49: Celil Çağlar Özlü: ahi değeri 5in altında olması gerekiyor
4.08.2016 21:18:16: ERDOĞAN BOZKURT: Ayrıca CPAP cihazı rapor edilen hastalar APAP Kullanabilirler mi?
4.08.2016 21:22:48: Celil Çağlar Özlü: cpap yazılan kişilerin otocpap kullanması çok doğru bir işlem değil aslında
4.08.2016 21:26:14: ERDOĞAN BOZKURT: Teşekkürler
4.08.2016 21:29:47: Celil Çağlar Özlü: rica ederim.

 

Uyku Apnesi Whatsapp Grubu’na üye değilseniz, aşağıdaki butona tıklayıp açılan sayfadan başvurabilirsiniz.

Başvuru Formu »

Ücretsiz olan bu hizmeti daha çok kişiye ulaştırabilmemiz için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Sosyal sorumluluk hareketimize destek olmak için bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

Bası Yarası Nedir?

Vücudun ağırlığı, yatar pozisyondayken yatak ile temas eden bölgelere basınç uygular. Yatağa ya da tekerlekli sandalyeye bağımlı olan kişilerde uzun süre aynı pozisyonda kalmak, vücut ağırlığının hep aynı bölgelere basınç uygulamasına neden olur. Bu da basınç bölgelerinde kan dolaşımının ve doku beslenmesinin bozulmasına, deri ve deri altı dokusunun hasarına ve sonuçta yatak yaralarının açılmasına yol açar. Sürtünmeler de yatak yarasının oluşmasını kolaylaştırır. Ayrıca idrar, ter ve dışkının cilt ile temas etmesi yatak yaralarının oluşmasını hızlandırabilir. Oluşan yaranın üzerinde enfeksiyon gelişmesi de sık görülen bir durumdur.

Bası yaraları kronik hastaların bir sorunu gibi görünse de, ülserlerin başlangıcı genellikle hastalıkların akut dönemine rastlar. Bunun nedeni akut hastalık sırasında dikkatlerin hastanın birincil sorununa yönelmesi ve ülser gelişme riskinin sıklıkla dikkate alınmamasıdır.

Bası Yarası Nedir?

Ülserlerin % 63’ü hasta henüz hastanede yatmakta iken gelişmektedir. Kardiovasküler hastalıklar sırasında % 41, akut nörolojik bozukluklar sırasında % 27 ve ortopedik yaralanmalar sonrasında % 15 sıklıkta bası yarasının geliştiği gözlemlenmiştir.

Yatak yaraları kişinin konforunu bozar, hastalık ve ölüm riskini artırır, hastanede yatış süresini uzatır ve mali yükü artırır. Bu nedenle önemli bir sağlık sorunudur.

Oysa ki bu sorun, risk altındaki hastalarda çok basit yöntemlerle önlenebilir.

Kimler Risk Altındadır?

Yatağa ya da tekerlekli sandalyeye bağımlı kişiler, hareket kısıtlılığı olanlar, sinir hasarına bağlı his kusuru olanlar (omurilik zedelenmesi, diyabet vb. nedenlerle), dolaşım sorunu bulunan kişiler, yaşlılar, çok şişman ya da zayıf olan kişiler risk altındadır. Çok şişman kişiler dokulara uygulanan basınç arttığı için, çok zayıf kişiler de yeterli cilt altı dokusu olmadığından yatak yarası oluşması bakımından risk taşırlar. İdrar ve dışkı kaçırma sorunu olanlar, beslenme bozukluğu ve sıvı alımında eksikliği olanlarda da bası yarası oluşumu kolaylaşır. Bir bölgede yatak yarası oluşmuşsa, o bölgede ikinci defa yara oluşma riski daha yüksektir.

Bası Yarası Nedir?

Nasıl Korunulur?

Yatak yarasının sık oluştuğu yerler, vücudun ağırlığını taşıyan bölgelerdir. Bunlar kuyruk sokumu, kalçalar, dirsekler, topuklar, omuz çıkıntıları, dizler, ayak bileklerinin çıkıntıları, kafanın çıkıntılı bölgeleri ve kulaklardır. Şişman kişilerde göğüs altları, karın bölgeleri ve vücut kıvrımlarının arası da yatak yarası için riskli bölgelerdir.

Bası yarasından korunmak, bası yarasını tedavi etmekten daha kolay ve ekonomiktir. Hastanın bası oluşan cilt yüzeyi her gün kontrol edilirse yaranın önlenmesindeki ilk adım atılmış olur. Bu kontroller sırasında ciltte kızarıklık ve tahriş görülmüyorsa yara riski yok demektir. Ancak yine de hastanın pozisyonunun sık sık değiştirilmesi sağlanmalıdır. Bu sayede ciltte uzun süre bası oluşması engellenecektir. Pozisyon değiştirme işlemi iki saatte bir yapılmalıdır.

Hastanın yatak çarşaflarının kuru, temiz ve kırışıksız olması sağlanmalıdır. Ayrıca hasta oturabiliyorsa, oturduğu yer de kuru ve temiz olmalıdır. Çarşaf ve çamaşır seçiminde teri, ıslaklığı emmeyen sentetik malzemeler kullanılmamalıdır. Hastanın cildi de temiz ve kuru tutulmalıdır. Tuvalet sonrasında hasta, tahriş edici olmayan malzemelerle, aşırı sıcak olmayan suyla temizlenmeli ve hemen kurulanmalıdır. Hastanın cildine alkol veya kolonya temas ettirilmemelidir.

Bası Yarası Nedir?

Hastanın yeterli beslenmesi ve uygun miktarda sıvı alması yara oluşumunu engellemektedir. Hekim veya bir beslenme uzmanından bu konuda bilgi almak gerekir. Bir uzman bakış açısı ile hastanın o anki durumuna uygun beslenme programı uygulanırsa sağlık açısından en önemli adım atılmış olacaktır.

Hastanın vücudundaki kan akışını düzene sokmak için masaj ve egzersiz uygulanması gerekir. Hareketsiz bölgeye uygulanan masaj ve egzersiz, basınç altında kalan bölgedeki kan akışını hareketlendirerek yara oluşumunu engeller.

Pozisyon Aldıran Havalı Yatak
Yatan hastalarda bası yarasını önlemek için en iyi seçenek otomatik olarak pozisyon aldıran havalı yataktır.

Tüm alınan önlemlere rağmen, yine de yatak yarası oluşabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle olası yatak yarasına erken müdahale etmek için neler yapılabileceği önceden gözden geçirilmelidir.

Bası Yarası Nedir?

Yatak Yarasının Oluşmaya Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Yatak yarası oluşmaya başlayan bölgede sıcaklık artışı, sertlik, şişkinlik (ödem) ve üzerine bastırınca solmayan bir kızarıklık görülür. Ciltteki hasar başladığında sıcak olan bölge soğur. İlerleyen durumlarda ciltte mavi-mor renk değişimi ve su toplanması gözlenir.

Risk altındaki kişilerin yatak ile temas eden çıkıntılı vücut bölgelerindeki cilt renginin değişikliği, sıcaklık artışı veya sertlik fark edildiğinde derhal bir hekime başvurulmalıdır.

Bası Yarasının Sınıflandırılması

Bası yaralarında, yaranın derinliği açısından değişik sınıflandırmalar kullanılmakla birlikte en sık kullanılan sınıflandırılmaya göre 4 evre mevcuttur.

Bası Yarası Nedir?

Evre 1: Deride bastırmakla geçmeyen ve solmayan kızarıklık veya ödem vardır. Bası ortadan kaldırılır ve iyi bakım yapılırsa hasar geri dönüşümlü olup, iyileşme çoğunlukla tamdır. Erken evre olarak da adlandırılır.

Evre 2: Deri altı doku içine doğru ilerlemiş yüzeysel doku ölümü mevcuttur. Cerrahi dışı tedavilerle iyileşme sağlanabilir.

Evre 3: Deride tam kat doku ölümü vardır. Hasar deri altı dokuya inmiştir. İkincil enfeksiyon eklenirse yara zorlu hale gelir. Geniş lezyonlarda cerrahi girişim gerekebilir.

Evre 4: Hasar kemik dokusunu da içine almış veya kemiğe kadar inmiştir.

Yatak Yaralarıyla Hangi Sağlık Uzmanları İlgilenir?

Yatak yaralarıyla başa çıkma işi yaraların oluşmasını engelleme, erken fark etme ve uygun biçimde tedavi etme ile olur. Bu da iyi iletişim halinde olan bir ekiple sağlanabilir. Bu ekipte yer alan kişiler, hasta (bilinci açık ve kısıtlı da olsa hareket kabiliyeti olan hastalar), hasta yakınları, hemşireler, fizyoterapistler, cilt hastalıkları uzmanları ve plastik cerrahlardır.

Risk Faktörleri

Dış Faktörler

 • Bası
 • Sürtünme
 • Tahriş
 • Nem

 

İç Faktörler

 • Yaşlılık
 • Diyabet
 • Kronik hastalıklar
 • Kan basıncı
 • Yetersiz beslenme
 • Duyu kaybı ve hareketsizlik
 • Aşırı steroid kullanımı
Yukarı