Medikal Bulut Slack Grubu Kuruldu

Sağlık alanında iletişimi güçlendirme çabalarımız devam ediyor. Bu konuda birçok platformu kullanıyoruz. Dünya çapında milyonlarca kişinin kullandığı Slack’te grubumuzu kurduk. Biyomedikalciler, hastane çalışanları, hastalar, hasta yakınları, doktorlar, hemşireler, hasta bakıcılar, ikinci el ve yeni medikal ürün almak veya satmak isteyenler, uyku apnesi, KOAH, ALS, SMA, diyabet ve tansiyon gibi hastalıklarla ilgilenenler, sağlıkla ilgili okullarda okuyan öğrenciler ve sağlık sektörüyle ilgilenen herkesi grubumuza bekliyoruz.

Başvuru Formu »

Slack’te kayıt ve kullanım ücretsizdir. Detaylar için https://slack.com/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Gruba katılmak için davetiye gereklidir. Aşağıdaki formu doldurup “GÖNDER” butonuna basın. Verdiğiniz bilgiler incelendikten sonra davetiyeniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Ücretsiz olan bu hizmeti daha çok kişiye ulaştırabilmemiz için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Sosyal sorumluluk hareketimize destek olmak için bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

Medikal Bulut Slack Grubu Başvuru Formu

Ücretsiz olan bu hizmeti daha çok kişiye ulaştırabilmemiz için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Sosyal sorumluluk hareketimize destek olmak için bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

CPAP Maskeleri Nasıl Kullanılır? Çeşitleri Nelerdir? 28.01.2017 Cumartesi (Ücretsiz Eğitim)

Etkinliğin Adı:
CPAP Maskeleri Nasıl Kullanılır? Çeşitleri Nelerdir?

Etkinliği Düzenleyen:
Sesan Tıbbi Cihazlar Teknik Servis San. ve Tic. Ltd. Şti.

Etkinlik Adresi:
847/1 Sokak No: 8/F Sağlık İş Hanı Kemeraltı Konak İzmir (Harita)

Etkinlik Tarihi:
28 Ocak 2017 Cumartesi

Etkinlik Saati:
Saat 11:00’de başlayıp 1 saat sürecek

Etkinlik Facebook Sayfası:
https://www.facebook.com/events/770352459798928/

Etkinlik Whatsapp Grubu:
https://chat.whatsapp.com/FfOQFT5H2aN2vzTcnuFHUb

Etkinlik Fotoğraf Albümü:
Etkinlik fotoğrafları Facebook sayfamız üzerinden paylaşılacaktır.
https://www.facebook.com/pg/www.sesanltd.com.tr/photos/

Etkinlik Canlı Yayın Videosu:
Etkinlik Facebook sayfamız üzerinden canlı yayın yapılacaktır.
https://www.facebook.com/pg/www.sesanltd.com.tr/videos/

Etkinlik İçeriği:

 • CPAP Maskesi Nedir?
 • Çeşitleri Nelerdir?
 • Hangi Solunum Cihazlarında Kullanılır?
 • Nasıl Kullanılır?
 • Nasıl Temizlenir?
 • Soru Cevap Tartışma

 

Etkinlik Katılım Formu »

Bazı solunum hastalıklarında (uyku apnesi, KOAH vb.) CPAP veya BPAP gibi solunum cihazları kullanılmaktadır. Bu cihazlar yüze takılan maskelerle uygulanmaktadır. Nazal, ora-nazal veya burun yastıkçıklı gibi birkaç farklı tasarımda CPAP maskesi vardır. Birçok kullanıcı bu maskelere uyum sağlayamadığı için tedavisine etkin bir şekilde devam edemiyor.

Maskeler konusunda en çok gelen şikayetler:

 • Yüzümde, burnumda veya alnımda kızarıklık ve yara yapıyor.
 • Hava kaçırıyor.
 • Çok ses çıkarıyor.
 • Kafa bandını çok sıktığım için canımı acıtıyor.
 • Dışarı doğru çok hava üflüyor.
 • Maskeyi takınca nefes alamıyorum.
 • Gece fark etmeden maskeyi çıkarıyorum.

 

Yukarıda listelediğim sorunları veya benzerlerini siz de yaşıyorsanız 28 Ocak 2017 Cumartesi günü düzenlediğimiz ücretsiz eğitimimize sizi de davet ediyorum. Eğitimde birçok farklı marka ve model maskeyi uygulamalı olarak tanıtacağız. Nasıl kullanıldığını ve nasıl temizlenmesi gerektiğini anlatacağız. Hangi kullanıcıya hangi maskenin uygun olabileceğini de tartışacağız. CPAP maskelerinin çeşitlerini incelemek veya bu konuda katkıda bulunmak isteyen sektör profesyonellerini de etkinliğimize bekliyoruz.

CPAP Maskeleri Nasıl Kullanılır? Çeşitleri Nelerdir? 28.01.2017 Cumartesi Katılım Formu

Etkinliğe katılmak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurup en alttaki “Gönder” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

SGK Ev Tipi Mekanik Ventilatör Cihazına Kaç Lira Ödemeli?

SGK çok uzun yıllardır ev tipi mekanik ventilatör cihazına 9000 TL + KDV yani KDV dahil 9720 TL ödemektedir. Bundan daha önce 10000 TL + KDV (KDV dahil 10800 TL) ödemekteydi. Sonrasında bir karar alarak bu ödemeyi düşürdüler ve 9720 TL yaptılar.

Uzun bir süredir SGK ödemelerinin genelinde bir değişiklik olmamıştır. Ev tipi mekanik ventilatör cihazının kurum ödemesi sizce ne kadar olmalıdır? Piyasa koşullarını da göz önünde bulundurarak, düşüncelerinizi bizimle paylaşmanızı rica ederiz.

Ankete verilen yanıtlar için tıklayın »

Aşağıda bulunan anketi doldurup en alttaki “Gönder” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

* Ankette zorunlu alan yoktur.

SGK Ev Tipi Mekanik Ventilatör Cihazına Kaç Lira Ödemeli?

MEDULA Üzerinden Satılacak Medikal Ürünlerin Listesi

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı 23.12.2016 Cuma günü bir duyuru yayınlamıştı. Bu duyuruya göre “Ayakta Tedavide Kullanılan Hazır Tıbbi Malzemeler” ödemeleriyle ilgili yeni bir sistem oluşturulduğu belirtilmişti. Yeni sistem 02.01.2017 tarihinde yürürlüğe girdi ve uygulanmaya başladı.

Bu süreçte MEDULA üzerinden satılacak medikal ürünler tam olarak netleşmemişti. Aslında hala tam olarak netleşmiş değil. MEDULA üzerinden satılacak medikal ürünlerin listesinde CPAP, BPAP, oksijen konsantratörü veya ev tipi mekanik ventilatör cihazı gibi iadeli tıbbi cihazlar da yer alıyor. Bu cihazların sorumluluğunun “Sağlık Bakanlığı”na geçeceği belirtilmişti. Bu sebeple iadeli tıbbi cihazlar geçici olarak MEDULA’ya eklenmiş olabilir. Bunlarla ilgili sistem Sağlık Bakanlığı’na devredilirse iadeli tıbbi cihazlar bu listeden silinecektir. Eğer sistem değişikliği olmazsa liste bu şekilde kalacaktır diye düşünüyorum.

MEDULA üzerinden satılacak medikal ürünlerin listesine aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ÜRÜN LİSTESİ »

Güncel Kurum Ödemeleri

31.12.2016 değişiklik tebliği işlenmiş güncel 2013 SUT belgelerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/kurumsal/merkez-teskilati/ana_hizmet_birimleri/gss_genel_mudurlugu/anasayfa_duyurular/degisiklik_tebligi_islenmis_guncel_sut_31122016

Gittigidiyor.com ve Sesan İşbirliği

2016 yılının başlarında Gittigidiyor.com ile yaptığımız işbirliğiyle ürünlerimiz ve hizmetlerimiz Türkiye’nin her noktasına Gittigidiyor desteğiyle ulaştırılıyor. Taksit seçenekleri ve kargo konusunda yapılan kampanyalardan sizler de faydalanabilirsiniz.

Gittigidiyor ile devam eden işbirliğimiz sayesinde tüm kredi kartlarıyla mağazamızdan alışveriş yapabilirsiniz. Stoklarımızda bulunan medikal ürünleri görebilir ve inceleyebilirsiniz. Dilerseniz fiyat karşılaştırması yaparak en uygun ürünleri tercih edebilirsiniz.

Gittigidiyor Mağazamız »

“Kaliteli Medikal” markamızla Gittigidiyor platformu üzerinde aktif olarak satış yapmaktayız. Mağazamız Gittigidiyor tarafından “Üstün Performanslı Mağaza” olarak seçilmiştir. Hediyeler için teşekkür ederiz.

Gittigidiyor.com ve Sesan İşbirliği

Gittigidiyor.com ve Sesan İşbirliği

Gittigidiyor.com ve Sesan İşbirliği

Gittigidiyor Mağazamız »

“Kaliteli Medikal” Bir Sesan Markasıdır.

KaliteliMedikal.net

Kapalı Sistem Aspirasyon Kateteri

Hastalarda uygulanan aspirasyon işlemi için açık ve kapalı olmak üzere 2 çeşit yöntem vardır. Her iki yöntemde de aspirasyon (aspiratör) cihazları ile uygulama yapılır. Özellikle yoğun bakımlarda kapalı sistem aspirasyon kateterleri kullanılmaktadır. Her iki aspirasyon yönteminin de avantajları ve dezavantajları vardır. Hastanın sağlığı ve uzun vadeli maliyetler açısından değerlendirilirse kapalı sistem aspirasyon kateterlerini kullanmak daha mantıklıdır. Hastadaki oksijenasyon, hemodinamik durum ve enfeksiyon maliyetleri gibi konular düşünüldüğünde doğru seçimin kapalı sistem olduğu görülür.

Kapalı Sistem Aspirasyon Kateteri

İki yönteminde avantajlarının ve dezavantajlarının bilinmesi, hastanın durumuna göre hangisinin kullanılacağı konusuna ışık tutmaktadır. En basit örnekle açık sistem aspirasyon kateteri paketini açtıktan sonra 1 defa kullanılır. Kapalı sistemde ise ürün 72 saate kadar defalarca kullanılabilir. 72 saat sonunda yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca açık sistemde enfeksiyon riski yüksekken, kapalı devre aspirasyon sisteminde çok düşüktür. Çünkü kapalı sistemde aspirasyon yolu hava ile temas etmemektedir.

Hangi sistemin kullanılacağı konusunda yapılacak tercih verilen sağlık hizmetlerinin de kalitesini etkilemektedir. Hastanın sağlığı ön planda tutulursa kapalı devre aspirasyon kateterlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Hasta yoğun bakımda mekanik ventilatör cihazına bağlıysa kapalı devre kateterler sayesinde ventilasyon işlemi kesilmeden ve hasta cihazdan ayrılmadan rahatlıkla aspirasyon işlemi yapılabilmektedir. Bu sayede hastanın oksijen saturasyonunda ve nabız değerinde fazla bir değişim olmamaktadır. Dolayısıyla aspirasyona bağlı gelişen hipoksemi, hipotansiyon ve kardiak aritmi gibi komplikasyonlar gelişmemektedir.

Aspirasyon nedeniyle gelişebilecek komplikasyonlar:

Hipoksemi
Bradikardi
Taş ikardi
Hipotansiyon
Hipertansiyon
Kardiak aritmi
Kardiak arrest
Atelektazi
Bronkospazm
İntrakraniyal basınçta artış
Nozokomiyal enfeksiyon
Trakeobronşial hasarlar

En sık görülen ve en ciddi olan komplikasyon hipoksemidir.

Aspirasyon sırasında gelişen komplikasyonların oluşmaması için geleneksel olan açık aspirasyon kateterleri yerine kapalı devre aspirasyon kateterleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede trakeostomi kanülü veya endotrakeal tüp kullanılan hastanın daha konforlu ve güvenli bir şekilde aspire edilmesi sağlanmaktadır. Kapalı sistem aspirasyon kateterleri 1980’den sonra kullanılmaya başlanmıştır. Bu nedenle aslında yeni bir yöntem sayılmaktadır. Bu yöntem yalnızca trakeostomi kanülü veya endotrakeal tüp kullanan hastalarda uygulanabilir.

Son yıllarda kapalı devre aspirasyon kateterleri daha yoğun şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle ülkemizde mekanik ventilatör kullanan hastalarda tercih edilmektedir.

Kapalı Sistem Aspirasyon İşlemi İçin Uygulanacak Adımlar

Eller yıkanır.

Aspirasyon için gerekli malzemeler hazırlanarak hastanın yanına getirilir.

Hastanın aspirasyona ihtiyacı değerlendirilir. Gereksiz yere aspirasyon işlemi yapılması hastada strese ve diğer bazı komplikasyonlara neden olabilir.

Hastanın akciğerlerindeki sesler stetoskop ile dinlenir.

Kalp atış hızı değerlendirilir.

Hastanın huzursuz olup olmadığı değerlendirilir.

Mekanik ventilatör cihazı kullanıyorsa yüksek basınç alarmı olup olmadığına bakılır.

Pulse oksimetre cihazı ile oksijen saturasyonu değerlendirilir.

Sonrasında hastanın aspirasyon işlemine ihtiyacı olup olmadığına karar verilir.

Eğer hastanın aspirasyon işlemine ihtiyacı varsa yapılacak işlem kişiye anlatılmalıdır. Böylece hasta ile işbirliği yapılarak işlemin daha verimli olması sağlanabilir.

Hastanın başı 20-30 derece yükseltilebilir. Bu pozisyon derin solumaya ve öksürmeye yardımcı olmaktadır.

Kapalı devre aspirasyon kateteri aspiratör cihazına bağlanır.

Kapalı aspirasyon kateterinin üzerinde yer alan yıkama portu açılır ve 10 ml SF (serum fizyolojik) enjektörü port girişine bağlanır.

Aspirasyon işleminden önce 1 dakika boyunca hastaya verilen oksijen artırılırsa hipoksemi ve atelektazi riski azalır.

Aspirasyon (aspiratör) cihazı açılarak hastaya uygun vakum gücü ayarlanır. Genellikle yetişkin hastalar için 80 ile 120 mmHg arası vakum gücü ayarlanmalıdır. 120 mmHg’nin üzerine çıkılırsa dokularda hasar veya farklı komplikasyonlar oluşabilmektedir. 80 mmHg vakum gücünün altında ise hastanın havayolu yeterince temizlenmeyecektir.

Kapalı devre aspirasyon kateterinin üzerindeki kontrol düğmesi 180 derece çevrilerek kapatılır. Böylece cihaz ayarlanan basınca kadar vakum gücünü artırır.

Kapalı devre aspirasyon kateteri ile trakeostomi kanülü veya endotrakeal tüp birbirine bağlanır.

Kapalı devre kateter hastanın solunum yoluna doğru itilir.

Kateter karinaya ulaştığında direnç hissedilir ve o anda ilerleme durdurulur.

Kateter 1 cm kadar geri çekilir.

Kapalı devre aspirasyon kateterinin üzerindeki kontrol düğmesi 180 derece çevrilerek açılır. Bu sayede vakum başlar.

Kateter döndürülerek ve dışarı doğru çekilerek aspirasyon işlemi uygulanır.

Aspirasyon işlemi 10 saniyeden fazla sürmemelidir. Kateterin solunum yolundan çıkarılması dahil toplamda maksimum 15 saniye uygulama yapılmalıdır. Daha uzun süren uygulamalar hipoksemiye, mukozal travmaya ve kardiak aritmiye neden olabilir.

Kapalı sistem aspirasyon kateteri dışarı çekildikten sonra yıkama portundan 2 cc SF (serum fizyolojik) vererek ve aynı zamanda aspirasyon kontrol düğmesine basarak temizleme işlemi yapılır. Bu sayede kateterin içinde kalan sekresyon vakum ile temizlenir.

Hastanın ikinci aspirasyon işlemine ihtiyacı varsa 30-40 saniye bekledikten sonra adımlar tekrar uygulanır.

Aspirasyon işleminden sonra 1 dakika boyunca hastaya verilen oksijen artırılırsa oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilmiş olur.

Ard arda 3 kereden fazla aspirasyon işlemi yapılırsa trakeal mukozada doku hasarı oluşabilir.

Kapalı devre aspirasyon kateterinin üzerindeki kontrol düğmesi 180 derece çevrilerek kapatılır.

SF enjektörü yıkama portundan çıkarılır.

Son olarak hastanın dış görünüşüne ve oksijen saturasyonuna bakılarak değerlendirme yapılır.

Hoş Geldin 2017

Yeni yılın herkes için sağlık dolu geçmesini diliyoruz. Tüm dünyanın barış içinde ve kardeşçe yaşamasını temenni ediyoruz. Hoş geldin 2017.

Celil Çağlar ÖZLÜ
Genel Koordinatör

Bizi Değerlendirin

Müşterilerimizin, iş ortaklarımızın ve çalışanlarımızın memnuniyetini her zaman en üst seviyede tutmaya çalışıyoruz. Bu nedenle geri bildirimlere ve yorumlara çok önem veriyoruz. İş yapış şekillerimizin ve süreçlerimizin mükemmelleştirilmesi için desteğinize ihtiyacımız var.

Sesan olarak, 1988 yılından beri sağlık sektöründe aktif olarak çalışıyoruz. Binlerce ürün ve hizmeti eksiksiz şekilde piyasaya sunmaya çalışıyoruz. Satışını yaptığımız ürünlerin satış sonrası hizmetlerini de sağlıyoruz. 7/24 sunduğumuz müşteri hizmetleriyle müşteri memnuniyetini en üst seviyeye yükseltmeyi hedefliyoruz. Ürün ve hizmet çeşidimiz gün geçtikçe artıyor. Konusunda uzman ekibimiz teknolojiden de faydalanarak her geçen gün artarak gelen müşteri taleplerini hızla yanıtlamaya ve çözüme ulaştırmaya çalışıyor.

Sizi önemsiyoruz. Daha hızlı çözüm sağlamak ve daha sağlıklı işbirlikleri geliştirmek istiyoruz. Bu nedenle yorumlarınızı çok önemsiyoruz. Neyi doğru neyi yanlış yapıyoruz? Bize puan verip değerlendirmek ister misiniz? Aşağıdaki butona tıklayın ve açılan Facebook sayfasından bizi değerlendirin.

Puan Ver »
Bize Puan Verip Değerlendirmek İster Misiniz?

Hangi Ücretsiz Eğitimleri Planlayalım?

Sesan olarak iletişime ve bilgi paylaşımına çok önem veriyoruz. Tüm iletişim kanallarını kullanmaya çalışarak üyelerimiz, müşterilerimiz, bayilerimiz, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız arasında sürekliliği olan bir bağ oluşturmaya çalışıyoruz. Ücretsiz olarak düzenlediğimiz eğitimlerle de bilgilerimizi daha geniş topluluklara ulaştırmaya ve daha büyük bir kitleyle paylaşmaya çalışıyoruz.

Eğitimlerin planlamasını sizlerden gelecek geri bildirimlerle oluşturmak istiyoruz. Bu konuda bize yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Sayfanın alt tarafındaki “Soru Sor & Yorum Yap” bölümüne hangi eğitimleri yapmamızı istediğinizi yazarak bu projeye katkıda bulunur musunuz?

SGK Ödeme Sistemiyle İlgili Değişiklikler

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı 23.12.2016 Cuma günü bir duyuru yayınlayarak “Ayakta Tedavide Kullanılan Hazır Tıbbi Malzemeler” ödemeleriyle ilgili yeni bir sistem olacağını açıklamıştır. Yeni sistemin 02.01.2017 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceğini belirtmiştir.

Yeni sistemle çalışmak isteyen medikal firmaların SGK ile sözleşme yapması gerekmektedir. Sözleşme yapmak için son tarih 31.03.2017‘dir. Mesai bitimine kadar müracat edilmesi gerekmektedir. Bu tarihten (31.03.2017) sonra şahıs ödemesi olarak düzenlenen reçete bedelleri ödenmeyecektir. Firmaların en kısa sürede başvurularını tamamlaması ve yeni sistemin detaylarını incelemesi gerekmektedir.

Bu sözleşmeyle medikal satış noktaları MEDULA sistemine dahil olarak işlem yapacaktır.

MEDULA Nedir?

Tıbbi malzeme provizyon sistemidir. Kurum bilgi işlem sistemleri üzerinden müracaat eden kişinin, sözleşme konusu cihazlardan veya malzemelerden yararlanma hakkının olup olmadığının tespiti için kullanılan ve girilen bilgiler esas alınarak reçete içeriğinin karşılanmasına ilişkin bazı denetim ve sorgulamalar yaparak, karşılanan reçetelerin kuruma fatura edilmesinde ve kontrolünde kullanılan elektronik bilgi sistemidir.

SGK Ödeme Sistemiyle İlgili Değişiklikler

Yeni Sisteme İadeli Tıbbi Cihazlar Dahil Olacak Mı?

İadeli tıbbi cihazların ödemesinin SGK tarafından yapılmayacağı ve bu işlemlerin “Sağlık Bakanlığı”na devredileceği daha öncesinde belirtilmişti. Ancak bu durum sonuçlanmadığı için SGK’nın tıbbi malzemelerle ilgili yeni ödeme sisteminin CPAP, BPAP, oksijen konsantratörü veya ev tipi mekanik ventilatör cihazı gibi iadeli tıbbi cihazları kapsayıp kapsamayacağı konusunda tam olarak emin olamıyoruz. İadeli cihazlarla ilgili kararları Sağlık Bakanlığı verecek ve bunlarla ilgili sistemi oluşturacak diye düşünüyoruz. Bu cihazlar da MEDULA‘ya dahil edilebilir ve gerekli denetleme Sağlık Bakanlığı tarafından yapılabilir. Tüm bu tartışmaların en kısa sürede son bulmasını ve sonuca bağlanmasını temenni ediyorum.

Yeni Sistemin Sağlayacağı Faydalar

SGK’nın uygulayacağı yeni yöntemle artık yalnızca tüm kanuni prosedürü yerine getiren, sertifikaları ve evrakları tam olan yetkili medikal merkezler kamuya hizmet verebilecektir. Bu hem medikal sektörün profesyonelleşmesine olumlu bir katkı sağlayacak hem de hizmet alan vatandaşların doğru noktalardan alışveriş yapmalarını sağlayacaktır. Ayrıca medikal ürün satın alırken yaşanan rapor, reçete, fatura, UBB evrakları hazırlama gibi işlemler kolaylaşacaktır. Şu anda yaşanan “ürün alırken ödemeyi yap, sonra geri ödeme alabilmek için SGK’ya başvur ve bekle” sistemini ortadan kaldıracaktır.

Vatandaşlar yetkili medikal merkezlerden ürünlerini güvenle alabilecekler ve mevzuattan kaynaklanan yorucu evrak işlerinden kurtulacaklar. Yetkili noktalardan alışveriş yapacakları için uzun vadede alacakları hizmetlerle ilgili de herhangi bir sorun yaşamayacaklar.

Medikal sektöre karşı oluşmuş ön yargıların yıkılacağı ve insanların daha rahat bir şekilde hastalarına bakma olanağının sağlanacağı bir sistem olacağı inancındayım. Bürokratik işlemlerin azaldığı ve yükün vatandaşın üzerinden alındığı bir sistem oluşmuş olacak. Yeni sistemde kaliteli ve sürekli hizmet ön plana çıkacaktır.

SGK Ödeme Sistemiyle İlgili Değişiklikler

Vatandaş Ne Yapacak?

31.03.2017 tarihinden sonra şahıs ödemesi için düzenlenen reçeteler SGK tarafından ödenmeyecektir. Bu nedenle medikal ürün alışverişi yapan veya yapacak kişiler tercih edecekleri firmaların mevzuatlara uygun prosedürleri yerine getirip getirmediğini şimdiden tespit etmelidir. Yeni sisteme geçiş sürecinde mağduriyet yaşamamak için gerekli tedbirleri önceden almamız gerekiyor.

Sözleşme İçin Medikal Firmada Aranan Belgeler

 • Sözleşmenin ekinde yer alan “Sözleşme Başvuru Formu (Ek-2)”
 • Satış merkezi sahibi ve sorumlu müdürün imza sirküleri (Satış merkezi sahibi ve sorumlu müdürün kimlik fotokopisi noter tarafından onaylanmış olmalıdır.)
 • Satış merkezi sahibinin aynı zamanda sorumlu müdür olmaması halinde, sorumlu müdür ve satış merkezi sahibi arasında akdedilmiş sözleşme örneği aslı veya noter onaylı örneği
 • Sorumlu müdürün il sağlık müdürlüğü tarafından düzenlenmiş kimlik fotokopisi ve satış merkezine ait ruhsat fotokopisi (düzenleyen il sağlık müdürlüğü veya noter onaylı)
 • Personel çalışma belgesi fotokopisi (düzenleyen il sağlık müdürlüğü veya noter onaylı)
 • Şirketin kuruluşuna ilişkin “Ticaret Sicil Gazetesi” noter tarafından onaylanmış örneği veya aslı
 • “Ticaret Sicil Gazetesi/Ortaklık Sözleşmesi” noter tarafından onaylanmış örneği veya aslı
 • Satış merkezi yöneticisi, ortakları ve sorumlu müdüre ait adli sicil kaydını gösterir belge aslı
 • Satış merkezi tarafından imzalanmış sözleşme ekinde yer alan taahhütlerin aslı

 

SGK Ödeme Sistemiyle İlgili Değişiklikler

Duyuruyu İncele »

Sözleşmeyi İncele »

 

Kaynaklar:

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/kurumsal/merkez-teskilati/ana_hizmet_birimleri/gss_genel_mudurlugu/anasayfa_duyurular/duyuru_23122016_02

http://www.tkhk.gov.tr/DB/18/8139_iade-kapsamindaki-ci

Medikal Ürün Alım Satım Whatsapp Grubu Kuruldu

Yeni veya ikinci el medikal ürün satıcılarını ve alıcılarını bir araya getiriyoruz. “Medikal Ürün Alım Satım” Whatsapp grubumuz kurulmuştur.

Medikal ürünler veya tıbbi cihazlar satıyorsanız ya da satın almak istiyorsanız, sizi de grubumuza davet ediyoruz. Grubumuza katılarak yeni veya ikinci el tıbbi ürünlerinizi satabilir veya diğer üyelerin satışa sunduğu ürünler hakkında teklif alabilirsiniz.

Ücretsiz olan bu hizmeti daha çok kişiye ulaştırabilmemiz için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Sosyal sorumluluk hareketimize destek olmak için bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

Medikal Ürün Alım Satım Whatsapp Grubuna Katıl

Grubumuza katılmak için aşağıdaki formu doldurup gönderin, davet linkini birkaç dakika içinde e-posta adresinize gönderelim.

Ad soyad (gerekli)

Telefon (gerekli)

E-posta (gerekli)

Butona tıklayıp bekleyiniz.

Ücretsiz olan bu hizmeti daha çok kişiye ulaştırabilmemiz için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Sosyal sorumluluk hareketimize destek olmak için bu sayfayı sosyal medyada paylaşır mısınız?

Safe Heart SHO-3002 Parmak Tipi Pulse Oksimetre Cihazı Nasıl Kullanılır?

Safe Heart SHO-3002 parmak tipi pulse oksimetre cihazının kullanımı basittir. Cihazı kullanmadan önce ürünle birlikte gelen kullanım kılavuzunu incelemenizi tavsiye ederiz.

Cihaz 2 adet AAA ince kalem pil ile çalışır. İstenirse şarj edilebilir pillerle de kullanılır. Piller, cihazın arka tarafındaki kapak açıldıktan sonra takılır. Ters şekilde takılırsa cihaz çalışmayacaktır. Piller bitmek üzereyken cihazın ekranında “düşük pil” uyarısı belirir. Cihaz uzun süre kullanılmayacaksa içindeki pilleri çıkarın, aksi halde piller akabilir. Safe Heart SHO-3002 2 pille birlikte yaklaşık 50 gram ağırlığındadır.

Safe Heart SHO-3002 pulse oksimetre cihazi 4 yaş ve üzeri kişilerde kullanıma uygundur. Hasta ağırlığı 15 ile 110 kg aralığında olmalıdır. Safe Heart SHO-3002’de alarm özelliği yoktur, yalnızca “düşük pil” uyarısı vardır. Cihazın kuru bir ortamda kullanılması gerekir. Nemli ortam cihazın kullanım ömrünü kısaltabilir hatta cihazı bozabilir. Kauçuk maddelere alerjisi olan kişiler bu cihazı kullanmamalıdır.

Safe Heart SHO-3002 Parmak Tipi Pulse Oksimetre Cihazı Nasıl Kullanılır?

Hasta toksikoz yaşıyorsa, vücutta biriken karbon monoksitten ötürü cihaz yanıltıcı şekilde yüksek sonuçlar verecektir. Bu durumda cihazın kullanılması önerilmez. Ortamdaki aşırı çevre ışığı ölçüm kalitesini olumsuz şekilde etkiler. Buna florasan ışığı, dual kırmızı ışık, infrared ısıtıcı ve direk güneş ışığı dahildir. Cihaz, kola arteriyel kanal veya kan basıncı manşonu takılı durumdayken veya damar yoluyla enjeksiyon alınırken kullanılmamalıdır.

Cihazın ön tarafında bir ekran ve bir tuş bulunur. LCD ekranda kandaki oksijen saturasyonu (% SpO2) ve dakikadaki nabız sayısı (PRbpm) görüntülenir. Ayrıca cihazın çalışmasıyla ilgili bazı bilgiler ve uyarılar da bu ekranda gösterilir. Buton ise cihazın açılıp kapanmasını sağlar. Ayrıca cihaz çalışırken bu butona basıldıkça ekranın yönü değişir. Cihaz açıkken butona uzun basılarak ekran parlaklığı da ayarlanabilir.

Safe Heart SHO-3002 Parmak Tipi Pulse Oksimetre Cihazı Nasıl Kullanılır?

Safe Heart SHO-3002 parmak tipi pulse oksimetre cihazıyla doğru bir şekilde ölçüm yapmak için birkaç noktaya dikkat etmek gerekir:

 • Cihazı, LCD ekran yukarı gelecek şekilde konumlandırın.
 • Parmağınızı, tırnak yukarı gelecek şekilde konumlandırın.
 • Cihazı mandal gibi açın ve parmağınızı cihazın içine yerleştirin.
 • Butona basın ve cihaz açıldıktan sonra değerleri ekrandan izleyin.

 

Safe Heart SHO-3002 Parmak Tipi Pulse Oksimetre Cihazı Nasıl Kullanılır?

Safe Heart SHO-3002 Parmak Tipi Pulse Oksimetre Cihazı Nasıl Kullanılır?

Cihazı hangi parmakta kullandığınız önemli değildir. Pulse oksimetreler genellikle işaret parmağında kullanılır. İşaret parmağında yara veya şekil bozukluğu varsa diğer parmaklarda da kullanılabilir. Parmak doğru bir şekilde cihaza yerleştirilmezse ekranda yanlış ölçümler görülebilir.

Cihazı açıp parmağınızı yerleştirmezseniz, ekranda “Finger Out” uyarısı görünür ve cihaz 1-2 saniye içinde otomatik olarak kapanır. Parmağınızı doğru şekilde konumlandırın ve cihazı açmak için butona basın. İşlemi doğru yaptıysanız ekranda değerleri göreceksiniz.

Safe Heart SHO-3002 Parmak Tipi Pulse Oksimetre Cihazı Nasıl Kullanılır?

% SpO2 = Oksijen saturasyonu
Ölçüm aralığı: % 35 – 100

PRbpm = Dakikadaki nabız sayısı
Ölçüm aralığı: 30 – 250 bpm

Safe Heart SHO-3002 Parmak Tipi Pulse Oksimetre Cihazı Nasıl Kullanılır?

Sorunlar ve Çözümleri

Sorun 1: SpO2 ve nabız normal görüntülenmiyor.
Bu sorunla çok sık şekilde karşılaşılmaktadır. En büyük nedeni pulse oksimetre cihazının doğru bir şekilde parmağa takılmamasıdır. Diğer bir nedeni ise hastanın oksijen saturasyonunun ve nabzının ölçülemeyecek kadar düşük olmasıdır. Eğer cihazın parmağa doğru şekilde takıldığından ve cihazın normal çalıştığından eminseniz derhal 112 Acil Servisi arayın ve yardım isteyin.

Sorun 2: SpO2 ve nabız dengesiz görüntüleniyor.
Bu da sıklıkla karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Genellikle hastanın titremesi veya hareket etmesinden kaynaklanır. Sorunu çözmek için pulse oksimetre cihazını hastanın parmağına tekrar takın ve kişinin hareket etmemesini sağlayın.

Sorun 3: Cihaz açılmıyor.
Bu durumda cihaza takılan piller bitmiş veya bitmek üzere olabilir ya da piller ters takılmış olabilir. Pilleri kontrol edin, ters takıldıysa düzeltip cihazı tekrar çalıştırmayı deneyin. Pillerin bitme ihtimaline karşı yeni pil takarak da deneyebilirsiniz. Cihaz yine de çalışmıyorsa arızalanmış olabilir. Teknik servisle iletişime geçiniz.

Sorun 4: Cihaz çalışırken aniden kapandı.
Safe Heart SHO-3002 parmak tipi pulse oksimetre cihazı 5 saniye boyunca sinyal almazsa otomatik olarak kapanır. Ölçüm sırasında cihaz aniden kapanıyorsa hastanın parmağına doğru şekilde takıldığından emin olunuz. Ayrıca piller bitmek üzereyse cihaz kapanabilir. Böyle bir durumda yeni pil takarak deneyiniz.

Yukarı